Sport.pl

Skoki narciarskie. Zaskakująca decyzja Horngachera. "Maciej Kot był już spakowany na mistrzostwa"

Stefan Horngacher zdecydował, że Maciej Kot nie pojedzie na mistrzostwa świata w Seefeld. Informacja może być jednak szokiem, bo PZN zapewniał, że na mistrzostwa pojedzie sześciu skoczków, a sam Maciej Kot był już spakowany na wyjazd. Dyspozycję 28-letniego skoczka można traktować jako porażkę Stefana Horngachera.

Stefan Horngacher zdecydował, że Maciej Kot nie pojedzie na mistrzostwa świata w Seefeld. To o tyle zaskakująca decyzja, że jeszcze kilka dni temu sztab był pewny, że do Austrii pojedzie sześciu zawodników. Biało-czerwoni już w poniedziałek rozpoczynają zgrupowanie w Telfs niedaleko Innsbrucku.  

Kot był spakowany na mistrzostwa

- To jest zaskakująca decyzja dla wszystkich. Z tego co wiem, to jeszcze przed Willingen Maciej Kot pakował się na dwa tygodnie wyjazdu, bo skoczkowie mieli już nie wracać po weekendzie, tylko od razu jechali do Austrii. W takiej formie Maciej mógłby skakać pewnie tylko w treningach. Z drugiej strony, on bardzo lubi skocznię Bergisel, a na mistrzostwach zaplanowano wiele treningów, a wiadomo że w skokach czasem wystarczy tylko jeden skok by wszystko zmienić - mówi nam Jakub Kot, były skoczek a prywatnie brat Macieja Kota.

Decyzja w porozumieniu ze skoczkiem

Horngacher po weekendzie skoków w Willingen zdecydował jednak, że Kot nie pojedzie do Austrii. W ostatnich dwóch konkursach skoczek zajął 37. oraz 30. miejsce. - Podjęliśmy decyzje razem z Maćkiem Kotem, w obecnej dyspozycji skakałby tylko na treningach, dlatego lepiej wrócić do Pucharu Kontynentalnego i tam spróbować się odbudować - tłumaczy decyzję Horngacher dla Eurosportu. 

Polski skoczek od dwóch lat zmaga się z dużym problemem przekręcania w locie. Niestety błędy te uniemożliwiają oddawanie dalekich skoków, bo Kot ma mocno niestabilną sylwetkę w powietrzu. W tym sezonie Maciej Kot zgromadził zaledwie 25 punktów do Pucharu Świata. Nie pomogły również dwa tygodnie spokojnych treningów w trakcie sezonu. - Oddałem 26 skoków, próbowałem wszystkiego, ale błąd nadal się pojawia. Jestem albo zbyt głupi albo zbyt inteligentny na ten sport - irytował się w piątek Maciej Kot w rozmowie ze skijumping.pl.

Porażka Horngachera

Wielu kibiców może twierdzić, że skoczek bez formy nie powinien jechać na mistrzostwa świata. Z drugiej strony Maciej Kot zmaga się z błędem przekręcania w pierwszej fazie lotu od konkursów w Wiśle... w 2017 roku. Wcześniej ten błąd też się pojawiał, ale wtedy nie miał wpływu na odległości. Z drugiej strony Horngacher przez 1,5 roku zapewniał, że Kot realizuje jego program i wszystko idzie w dobrym kierunku. Niestety, okazało się, że jest zupełnie inaczej, a brak powołania dla Kota jest po prostu  porażką Stefana Horngachera, który przez tak długi czas nie potrafi mu pomóc. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (27)
Skoki narciarskie. Zaskakująca decyzja Horngachera. "Maciej Kot był już spakowany na mistrzostwa"
Zaloguj się
 • spectator_zm

  Oceniono 17 razy 15

  Przypisywać winę Horngaherowi, że Kot jest bez formy to jakieś kuriozum. Gdyby wszyscy nasi skoczkowie byli bez formy, to wtedy co innego. Kot ma ewidentny problem mentalny i tu potrzebny jest psycholog, bez niego nie wyjdzie z tej matni.
  Ale decyzja jak najbardziej słuszna. Po co fundować komuś wycieczkę na koszt państwa?...

 • enedue3

  Oceniono 14 razy 12

  Proszę porównać zdobycz punktową pana Kota oraz pana Huli, przepaść ! Pan Hula ma ich 5 razy więcej od Kota, więc oczywistym jest, iż wyjazd należała się Huli. U pana Horngachera liczą się obecne wyniki a nie dawne, stąd słuszna decyzja.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 16 razy 12

  Ładnie go załatwił i to w Międzynarodowym Dniu Kota/

 • smd48

  Oceniono 17 razy 11

  To wielka przesada przypisywac brak formy Kota trenerowi. Czy ta krytyka nie wynika z tego, ze Horngacher przestanie wkrotce byc treneren polskich skoczkow?

 • enedue3

  Oceniono 10 razy 10

  Kot musi pomóc sobie bo od pana Horngachera ją dostatecznie dużą dostał. Trzeba dużo trenować oraz być cierpliwym.

 • debordian

  Oceniono 7 razy 7

  Uważam, że słaba dyspozycja Kota to zasługa Piotra Majchrzaka.

 • kzet69

  Oceniono 9 razy 5

  "Z drugiej strony Horngacher przez 1,5 roku zapewniał, że Kot realizuje jego program i wszystko idzie w dobrym kierunku. Niestety, okazało się, że jest zupełnie inaczej, a brak powołania dla Kota jest po prostu  porażką Stefana Horngachera, który przez tak długi czas nie potrafi mu pomóc."
  Nie idź tą drogą panie Majchrzak, bo to nie dość że głupie to jeszcze cholernie nieeleganckie, no chyba pismaku że napisałeś tekst sponsorowany przez lobby czyhające na posadę po Horngacherze, ale to wypadałoby zaznaczyć w stopce artykułu a nie zachowywać się jak Wielki Developer!!!

 • kac

  Oceniono 10 razy 4

  Niech się nie rozpakowuje i jedzie... poszukać innej pracy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX