Sport.pl

Skoki narciarskie. Tunel na skoczni w Zakopanem? Absurdalny pomysł. "To niebezpieczne"

Kilka dni temu polskie media obiegł pomysł budowy tunelu na rozbiegu Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Na szczęście do realizacji projektu droga jest bardzo daleka; nikt w PZN-ie nie traktuje go bardzo poważnie. - Jest argument, że tory lodowe nie byłyby zasypywane śniegiem. Obliczyłem, że za takie pieniądze można opłacać dmuchaczy przez ponad 100 lat i to na każdy trening. Czekamy na racjonalizację pomysłu - mówi nam sekretarz generalny PZN Jan Winkiel.

Po niedzielnym konkursie indywidualnym Pucharu Świata w Zakopanem TVP Sport wyemitowało materiał, w którym architekci przedstawili „rewolucyjny pomysł” wybudowania tunelu nad rozbiegiem skoczni. Ten chroniłby tory przed opadami śniegu i deszczu, przez co wyrównałby szanse zawodników przy dojeździe do progu. Pomysł jest nie jest jednak rewolucyjny, tylko po prostu bardzo kontrowersyjny i mało praktyczny. Co więcej, wybudowanie takiej tuby oznaczałoby duże niebezpieczeństwo dla skoczków narciarskich.

- To byłoby niebezpieczne. Skoczek jechałby po rozbiegu w sterylnych warunkach, niemal w podgrzewanej rurze, a nagle wypada z progu, gdzie ma np. mocny wiatr z boku. Jak ma się do tego przyzwyczaić? Zawodnik na rozbiegu adaptuje się do warunków. Na treningach czasem czuć taki napór powietrza, gdy wieje naprawdę mocno. Wtedy zapala się taka lampka w głowie, że trzeba uważać  - mówi nam Jakub Kot.

W zamian dmuchacze na ponad sto lat

Polski Związek Narciarski jest otwarty na różne pomysły dotyczące innowacji, ale w przypadku tunelu wszyscy czekają na... racjonalizację projektu. - Pojawiał się argument, że tory lodowe nie będą zasypywane i nie będzie potrzeba dmuchaczy. Ja obliczyłem, że za takie pieniądze można opłacić dmuchaczy przez ponad 100 lat i to na każdy trening. Mowa przecież o około czterech milionach złotych potrzebnych na budowę tunelu – mówi Jan Winkiel, sekretarz generalny PZN.

Dmuchacze na rozbiegu Wielkiej KrokwiDmuchacze na rozbiegu Wielkiej Krokwi TVP Sport

Dmuchacze na rozbiegu Wielkiej Krokwi, TVP Sport

Co interesujące kilka lat temu PZN dostał wiadomość email z projektem tunelu na rozbiegu, ale wówczas związek go zignorował. W mediach pojawiły się także pierwsze wizualizacje. Architekci poszli jednak za ciosem i postanowili bardziej poświęcić się badaniom. - Spotkali się z nami latem 2018 roku. Mieli możliwość obejrzenia skoczni, ale zadałem im pytanie „po co ten tunel?”. Wydaje się, że jest to taka sztuka dla sztuki. To raczej taka klasyczna praca akademicka, za bardzo się na tym nie skupialiśmy. Za te pieniądze można wybudować przyzwoitą skocznię - dodaje Winkiel. 

Hofer usłyszał, ale chce konkretów


W materiale TVP Sport pojawia się informacja, że architekci przedstawili swój pomysł na kongresie FIS-u. Walter Hofer był otwarty na pomysł, ale również domagał się konkretów. Austriak stwierdził, że jest to ciekawy projekt, ale najpierw chce zobaczyć prototyp, a dopiero potem będzie rozmawiać na temat szans na szerszą realizację pomysłu.

- Powiem mocno, że to jest po prostu chore. Uważam, że to jest zbędne. Mówią coś o higienie skoczków, ale przecież jak będzie mocno padać, to wyjadą z takiego tunelu wprost w śnieżycę - denerwował się Rafał Kot w studiu TVP.

Tunel? To nie ma sensu

- Ten tunel miałby sens, gdyby nie kończył się wraz z końcem rozbiegu, ale trzeba by go pociągnąć kilkadziesiąt metrów dalej, żeby go przedłużyć na bulę. Tutaj dochodzimy już do tematu skoków w hali. Być może to jest jakaś przyszłość, ale skoki stracą wówczas na emocjach. Zamknięcie samego rozbiegu nie ma najmniejszego sensu. Ogólnie pomysł jest ciekawy, są argumenty za i przeciw, ale nie można tego robić kosztem juniorów -  dodaje Jakub Kot.

Wydaje się jednak, że szanse na realizacje tego programu są znikome, a sam projekt jest po prostu absurdalny i niebezpieczny dla skoczków.

 
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (35)
Skoki narciarskie. Tunel na skoczni w Zakopanem? Absurdalny pomysł "To niebezpieczne"
Zaloguj się
 • mcwidack

  Oceniono 7 razy 5

  Kretyński pomysł... wystarczy zwrócić uwagę, co się dzieje, gdy samochód wyjeżdża zza ekranu na autostradzie... podmuch powietrza potrafi go mocno przesunąć. Skoczek wyjeżdżający z rury i wpadający w podmuch boczny... gratuluję pomysłu.

 • occam

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli najazd bez wiatru, a po wylocie z tuynelu uderzenie np wiatru bocznego.

  Trzeba tęgiego umysłu - szczególnie będąc w środowisku - żeby spłodzić taki pomysł.

 • peatero

  Oceniono 5 razy 3

  porobić najpierw testy aerodynamiczne na parówkach i puszkach po piwie

 • bernardo82

  Oceniono 5 razy 3

  a cóż to za wielki fallus na wielkiej krokwi i kto ma z niego wyskakiwac?

 • anchois_45

  Oceniono 4 razy 2

  A ile jest dmuchaczy w hotelach podczas weekendu skoków dla jurnych turystek kibicek?

 • natenczas_wojski

  Oceniono 1 raz 1

  Niech sobie ten "architekt" wejdzie do komina o wysokości 100 m. Może pojmie idiotyzm swojego pomysłu. Pozostaje zamknąć szczelnie okolicę belki startowej - wtedy cugu nie będzie. Pomysł można rozwijać :)))

 • js08836

  Oceniono 1 raz 1

  Ten tunel to nic innego, jak komin o długości chyba ze 100 m. wznoszący się o kilkadziesiąt metrów. Jak wiadomo w kominach, jest solidny ciąg powietrza. Wiatr w takim przeciągu panujący w takim kominie będzie o wiele mocniejszy niż obok tego tunelu. Mogę się założyć, że prędkość skoczka na rozbiegu może spaść o kilkanaście km/godz. Jak przedłoży się to na długość skoku, jest łatwa do przewidzenia. To nie jest jednak tak niebezpieczne, jak boczny wiatr po opuszczeniu tego tunelu. Wniosek : Tunel jest idiotyzmem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX