Skoki narciarskie. Klemens Murańka szczerze o problemach zapleczu polskich skoków. "Skoczkowie kadry A skończą kariery, a w kadrze B nie będzie nikogo"

Puchar Świata w skokach narciarskich - Klemens Murańka

Puchar Świata w skokach narciarskich - Klemens Murańka (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

- Wiem, że zawodnicy z kadry B pootwierali działalności gospodarcze, ale musieli je zawiesić, bo sponsor się nie znalazł. Może być tak, że skoczkowie z kadry A skończą kariery, a w kadrze B nikogo nie będzie, bo wszyscy pójdą do pracy - mówi Klemens Murańka. Polski skoczek awansował do niedzielnego konkursu indywidualnego, ale sytuacja na zapleczu polskiej kadry nie należy do najlepszych.

Klemens Murańka dosyć niespodziewanie zaliczył awans do konkursu indywidualnego w Zakopanem. 24-letni skoczek zajął 44. miejsce ex aequo z Andrzejem Stękała i w niedzielę pierwszy raz w tym sezonie wystąpi w konkursie głównym, podobnie jak pozostałych 11 polskich skoczków. Po kwalifikacjach zawodnik pokusił się jednak o kilka szczerych słów na temat swojej dyspozycji oraz całej sytuacji na zapleczu polskiej kadry.

Dyspozycja chyba nie jest na najlepszym poziomie. Czego Ci jeszcze brakuje?

Klemens Murańka: Przede wszystkim brakuje przeprowadzonego okresu przygotowawczego. Z tego co patrzyłem, to nie skoczyłem najgorzej. Przy odrobinie fartu udało się zakwalifikować. Na treningach skoki wychodzą, może wkrótce uda się to przełożyć na zawody.

Wiadomo, że latem straciłeś dwa miesiące na przygotowania do operacji oczu, której ostatecznie nie było. Wiedziałeś, że ten sezon może wyglądać nie najlepiej?

- Wiedziałem, że przez przygotowania do operacji nie będę trenować. Operacji jednak nie było, ale musiałem mieć tę przerwę by się do niej przygotować (Klemens Murańka przechodził również badania i musiał odpuścić wszystkie obciążenia fizyczne – przyp.red).

Jest szansa, że kolejny okres przygotowawczy przepracujesz w całości?

- Wydaje się, że kolejny sezon będzie już normalny. Trzeba dać z siebie wszystko i może się uda o coś powalczyć.

Pracujesz teraz z Maciejem Maciusiakiem. On potrafi wyciągać z kryzysu. Jak wygląda ta współpraca?

- Jest w porządku. Trzeba pracować z nastawieniem, że będzie dobrze. Wiadomo, że dużo zawodników w takim wieku dopiero zaczynało dobrze skakać. Schlierenzauer miał 19 lat jak zaczynał wygrywać, ale teraz skacze w Pucharze Kontynentalnym. Nie jest powiedziane, że ja nie mogę iść w drugą stronę. Być może za rok zaskoczę.

Zawsze byłeś traktowany jako cudowne dziecko. Wielki talent. Teraz jest trudno?

- Tak było. Byłem nim okrzyknięty. Być może gdzieś się to na psychice odbiło. Byłem cały czas maglowany przez media. Trudno jest to ocenić, ale nie żałuje tamtego okresu. Dużo mi to dało. Teraz jest dużo spokojniej, ale dalej maglujecie.

Dzisiaj media mocno promują młodego polskiego skoczka Tymoteusza Cienciałę. Uważasz, że to dobre czy odradziłbyś mu tę drogę.

-  Nie jest to złe, ale później trzeba będzie popracować nad samym sobą, żeby poradzić sobie z tym wszystkim. Dużo mu to pomoże w kontaktach z mediami, a czy pomoże mu przy skokach to nie wiem.

Dużo się mówi o problemach z finansowaniem skoczków na zapleczu. Ty w stu procentach skupiasz się na skokach? Czy musisz dbać o swoje biznesy, o utrzymanie rodziny

- Podchodzimy do tego na sto procent, ale trudno jest robić coś na sto procent jeśli brakuje dochodów z tego co się robi. Lżej by było, jakby były z tego jakieś pieniądze. Niestety, jest jak jest.

W listopadzie dużo się mówiło o tym, że PZN będzie pomagać zawodnikom z kadry B w znalezieniu sponsorów. Sponsorzy się znaleźli?

- Tak mówili? Stanęło chyba tylko na mówieniu. Wiem, że zawodnicy pootwierali działalności gospodarcze, ale musieli je zawiesić, bo sponsor się nie znalazł.

Masz siłę na wyzwolenie tej sportowej złości?

Trudno jest zawodnikom w kadrze B, którzy jeżdżą po Pucharze Kontynentalnym. Tam nie ma kamer, więc o sponsora jest trudno. Trenujemy, mamy mnóstwo wyrzeczeń. Za to powinniśmy być już doceniani. Wykonujemy pracę za którą nie mamy nic.

Jak patrzysz teraz na juniorów, to kto ma teraz trudniej. Wy czy oni?

- Wiadomo, że były stypendia na przykład za mistrzostwa świata juniorów, była jakaś kwota z Polskiego Związku Narciarskiego. Potem udało się zdobyć medal mistrzostw świata seniorów, dalej miałem stypendium. Jeśli jednak wypadnie się z kadry A to trudno o sponsora. Teraz jest dobrze, kadra A skacze, ale niewiele jest robione by utrzymać zaplecze. Może być tak, że zawodnicy z kadry A pokończą kariery, bo mają swoje lata, a w kadrze B nikogo nie będzie, bo wszyscy pójdą do pracy.

Słony. Quiz wiedzy ogólnej
1/20Wyrażenie ''zapłacić słono'', oznacza, ze zapłacimy za coś:
Zobacz także
 • Skoki narciarskie. Znamy skład na konkurs drużynowy! Stefan Horngacher podjął decyzję
 • <b> Aleksander Zniszczoł </b><br/>Indywidualny wicemistrz świata juniorów z 2012 roku, zwycięzca Letniego Pucharu Kontynentalnego 2011. W drużynie zdobył złoty medal MŚJ 2014, Zimowej Uniwersjady 2013 i Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2011, a także dwa srebrne podczas MŚJ w 2012 i 2013 roku. eprezentant klubu WSS Wisła, członek kadry młodzieżowej reprezentacji Polski. Rekordzista skoczni Zakucie w Zagórzu, Areal Horeeky we Frenštácie pod Radhošt'm oraz Biła w Szczyrku. Sezon 2004/2005 ukończył na 7. miejscu klasyfikacji generalnej cyklu Lotos Cup. W sezonie 2005/2006 został zwycięzcą cyklu, czterokrotnie zajmując 1. i czterokrotnie 2. miejsce. W kolejnym sezonie ponownie zajął 1. miejsce. W sezonie 2007/2008 roku stanął na najniższym stopniu podium. W sezonie 2013/2014 zdobył złote medale w konkursach drużynowych na uniwersjadzie i mistrzostwach świata juniorów. <br/>Data i miejsce urodzenia: 8 marca 1994 roku, Cieszyn; <br/>Debiut w reprezentacji: 2007 rok; <br/>Debiut w PŚ: 30 grudnia 2011 roku w Oberstdorfie (48. miejsce); <br/>Pierwsze punkty w PŚ: 20 stycznia 2012 roku w Zakopanem (9. miejsce); <br/>Rekord życiowy: 213 m na Kulm w Tauplitz (9 stycznia 2015 roku). Skoki narciarskie. Zaskakujące wyniki kwalifikacji. Zniszczoł najlepszy z Polaków
Komentarze (46)
Klemens Murańka szczerze o problemach zapleczu polskich skoków
Zaloguj się
 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 22 razy 12

  "Wiem, że zawodnicy z kadry B pootwierali działalności gospodarcze, ale musieli je zawiesić, bo sponsor się nie znalazł."
  Ty patrzaj no... Jak otworzyłem działalność, to nie szukałem sponsora, tylko zapiertalałem, żeby zarobić.

 • scierplaminoga

  Oceniono 14 razy 8

  Też mi wszyscy eksperci mówią że moja muzyka jest dobra, tylko że się nie sprzedaje. Takie życie. Hobby jest drogie

 • debordian

  Oceniono 8 razy 6

  W Norwegii, czy Japonii skoczkowie PRACUJĄ i skaczę rekreacyjnie. Jeśli im się uda wystrzelić z formą, to przez pewien czas zarabiają na skokach. Dlaczego w Polsce wymaga się, żeby tych najsłabszych finansować na sto procent? Naprawdę nie mamy na co pieniędzy wydawać? Chłopcze, idź do pracy na pół etatu. Naprawdę nie masz czasu?

 • hipis3308

  Oceniono 10 razy 6

  Jak się skończy kadra A , to będą skakać wtedy ci, co się na SKOKach dorobili, chociażby taki Bierecki i Sasin. To są dopiero zawodnicy z talentem, w dodatku będą mogli sami sponsorować.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 20 razy 6

  A prawda jest taka że jak trenuje się na 100%, a efektów nie widać to nie narzeka się tylko bierze się za robotę która daje pieniądze, a nie trenuje się i trenuje i uj z tego jest. Weź chłopie zostań taksówkarzem w Zakopcu, to i obrywki będziesz miał i robota taka jak lubisz - nieciężka i za kółkiem.

 • darrek11

  Oceniono 7 razy 5

  O co macie do chłopaka pretensje? Teraz emocjonujemy sie mniej lub bardziej skokami Kamila Stocha czy Dawida Kubackiego a za kilka lat będzie posucha. Niemcy, Norwedzy czy Austriacy, ktory teraz bijemy co sezon pokazuja kilku nowych zdolnych skoczkow. A u nas nie ma nikogo kto móglby dac nadzieje na kontynuacje dobrego skakania.

 • maz9

  Oceniono 3 razy 3

  Musieli zawiesić działalność gospodarczą, bo sponsor się nie znalazł? Trochę to niejasne.
  Czyżby prowadzenie działalności gospodarczej, bez sponsora było niemożliwe?

 • bob2308

  Oceniono 2 razy 2

  Następny miałczek się znalazł. Jak nie Ziobro to teraz Muranka. Wam się już w glowach poprzewracalo. Powinni wam dawac na start po chałupie i zaprzeg bo przecież każdemu skoczkowi się należy. Chłopie jak bys miał talent to dawno byś skakał w kadrze A , a tak to tylko zajmujesz miejsce innym utalentowanym chłopakom. Przyznaję że nie można zaprzepaścić tego co dzieki Malyszowi stało się ze skokami w Polsce ale nie wydaje mi się by kadra B skakala za darmo.

 • blacksharksunited

  Oceniono 4 razy 2

  Murańka coś słabo wykonujecie tą pracę, skoro prezentujecie od lat ten sam mizerny poziom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1620
  2 Kamil Stoch 1145
  3 Stefan Kraft 1017
  4 Piotr Żyła 963
  5 Dawid Kubacki 834
  6 Robert Johansson 707
  7 Johann Andre Forfang 673
  8 Timi Zajc 664
  9 Markus Eisenbichler 661
  10 Karl Geiger 634
  24 Jakub Wolny 192
  38 Stefan Hula 62
  45 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 4575
  2 Niemcy 4159
  3 Japonia 3299
  4 Austria 3127
  5 Norwegia 2593
  6 Słowenia 2220
  7 Szwajcaria 1055
  8 Czechy 890
  9 Rosja 620
  10 Finlandia 306
  11 Bułgaria 130
  12 USA 18
  13 Estonia 12
  14 Kanada 9
  15 Włochy 7
  16 Francja 0
  16 Kazachstan 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju

Najnowsze informacje