Sport.pl

PŚ w Zakopanem. Stoch, Kubacki i spółka odizolowani. Zbierają się do kolejnego odlotu

Mieli być jak piłkarze, którzy traktują konferencję jak zło konieczne. Ale nawet takiego spotkania z mediami polscy skoczkowie narciarscy nie będą mieli. Do swojego hotelu w Zakopanem dostali się tylnym wejściem i odizolowani od świata szykują się na prawdopodobnie najtrudniejszy weekend sezonu. W piątek od godz. 16 dwie serie treningowe, od 18 kwalifikacje. Transmisja w Eurosporcie, relacja na żywo w Sport.pl.

Do mistrzostw świata w Seefeld został miesiąc. Gdyby nie fantastyczny Ryoyu Kobayashi, polscy skoczkowie w dwa miesiące trwającego sezonu wyskakaliby kilka pucharowych zwycięstw i kilka dubletów, a w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajmowaliby pierwsze trzy miejsca. W takich okolicznościach liczylibyśmy, że w Austrii wyskaczą więcej niż po jednym medalu w każdym konkursie. Ale i wobec popisów młodego Japończyka podopieczni Stefana Horngachera nie są bezradni. Owszem, Kobayashi rządzi, wygrał dziewięć z 13 indywidualnych startów, ale liczby Polaków też imponują. Za nami 14 konkursów i 15 polskich miejsc na podium. Jedyną „drużynówkę” wygraliśmy, a indywidualnie po pięć razy w Top 3 byli Piotr Żyła i Kamil Stoch, natomiast czterokrotnie zrobił to Dawid Kubacki. Jego wyniki doceniać trzeba może najbardziej. W niedzielę w Predazzo wygrał po raz pierwszy w karierze. Przerwał serię sześciu zwycięstw Kobayashiego. A nasz cały zespół we Włoszech odleciał rywalom tak, jak liczyliśmy, że zrobi to w Zakopanem.

Horngacher pamięta szaleństwo sprzed roku

Jeśli na Wielkiej Krokwi miał przyjść przełom, jeśli to od zawodów u siebie mieliśmy sezon bardzo dobry przemienić w sezon świetny, to moment takiej przemiany chyba przyszedł już tydzień wcześniej. I teraz trzeba się bardzo postarać, żeby niczego nie zgubić.

W tłumie 25 tysięcy kibiców pod skocznią i pewnie jeszcze 25 tysięcy ludzi obserwujących zawody poza obiektem, a przede wszystkim w tłumie dziennikarzy chcących śledzić każdy ruch Stocha, Kubackiego, Żyły i ich kolegów, trzeba być czujnym.

Rok temu Zakopane organizowało Puchar Świata na dwa tygodnie przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu. Horngacher bał się wszystkiego, skoczkom kazał, by witali się z ludźmi poprzez stuknięcie łokciem, zabronił podawać rękę. Austriak wychodził z siebie, widząc, jak wielu dziennikarzy przyjechało na konferencję przed zawodami.

- Mediów nie udało się wtedy odsunąć na tyle, żebyśmy rozmawiali dopiero po konkursie. Naciski były na tyle duże, że trzeba było konferencję zorganizować jeszcze przed zawodami – wspomina Kubacki.

Teraz naciski też były duże. - Rozmowy będą się toczyły między Stefanem [Horngacherem] i Adamem [Małyszem], który to wszystko nadzoruje. Ale sądzę, że konferencji nie da się uniknąć. Jednak musimy postępować w ten sposób jak piłkarze. Jest konferencja, proszę zadawać pytania, a po konferencji się rozchodzimy, nie ma już podchodzenia na indywidualne rozmowy. Chłopcy narzekają, że niestety przychodzi bardzo dużo osób i po „dziesiąt” razy trzeba mówić jedno i to samo. To jest strasznie męczące – tłumaczył w poniedziałek w rozmowie ze Sport.pl asystent Horngachera, Zbigniew Klimowski.

Organizatorzy zawodów jeszcze w czwartek rano nie wiedzieli czy weekend w Zakopanem zacznie się w piątek rano od konferencji z naszą kadrą, czy jednak dopiero w piątek o godzinie 16 od dwóch serii treningowych. Ostatecznie okazało się, że Horngacher postawił na swoim i nie zgodził się na dodatkowe aktywności.

Znaleźć kombinezony, formę i czwartego do drużyny

To chyba dobrze. Do zrobienia i tak jest bardzo dużo. Wiadomo, że jesteśmy w zaawansowanej fazie testowania i wybierania sprzętu na mistrzostwa świata. Pod koniec Turnieju Czterech Skoczni Horngacher załatwił ten materiał, z którego kombinezony mają Kobayashi i większość rywali ze światowej czołówki. 

Michal Dolezal i Klimowski nie przestają szyć nowych strojów. Podobno nie tylko czarnych – Klimowski zapowiada, że coś nowego przygotowaliśmy już na Zakopane.

Jeszcze ważniejsze od szukania przewag w nowinkach sprzętowych jest szukanie formy. Przez większość tej zimy dobrze skacze pół kadry A, a trzech kolejnych zawodników spisuje się słabo. Dotyczy to w mniejszym stopniu Jakuba Wolnego, ale już w dużym – Macieja Kota i Stefana Huli. Jednak w ostatnim konkursie w Predazzo zapunktowała cała „szóstka”. Utrzymanie tego trendu i znalezienie czwartego, pewnego zawodnika do „drużynówki” to cel na Zakopane równie istotny, co walka Kubackiego o kolejne, a Stocha o pierwsze w sezonie zwycięstwo.

Horngacher, Stoch i Kubacki obchodzą jubileusze

Zwycięstwa – i w sobotnim konkursie drużynowym, i w niedzielnych zawodach indywidualnych – musi być celem polskich skoczków. Zakopane to nasze miejsce. Oczywiście to konkursy trudne, ze szczególną presją. Ale Adam Małysz i Kamil Stoch zawsze podkreślają, że ta presja uskrzydla, że na Wielkiej Krokwi lata się najlepiej.

Małysz i Stoch wiedzą, co mówią, bo wygrali na Wielkiej Krokwi po cztery razy. Małysz stał na podium w Zakopanem aż osiem razy, Stoch – pięć. Nie ma drugiego takiego miejsca w Pucharze Świata, w którym to my wygrywalibyśmy najczęściej – w sumie polscy skoczkowie odnieśli tu 11 zwycięstw: poza Małyszem i Stochem zwyciężali jeszcze Stanisław Bobak i Piotr Fijas oraz drużyna. A teraz na nasze konto liczyć możemy i zwycięstwo Stefana Horngachera. Jeden ze swych dwóch pucharowych triumfów w karierze nasz trener odniósł na Wielkiej Krokwi 20 lat temu – 16 stycznia 1999 roku. Niemal równo pięć lat później – 17 stycznia 2004 roku w Pucharze Świata zadebiutował Stoch, a dokładnie 10 lat po zwycięstwie Horngachera – 16 stycznia 2009 roku – debiut zaliczył Kubacki. Oczywiście obaj zaczynali na Wielkiej Krokwi. Takie jubileusze: 20-lecie trenera, 15-lecie wielkiego mistrza i 10-lecie nowego zwycięzcy – w Zakopanem trzeba uczcić.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (4)
PŚ w Zakopanem. Stoch, Kubacki i spółka odizolowani. Zbierają się do kolejnego odlotu
Zaloguj się
 • koment22

  Oceniono 2 razy 2

  Nie rozumiem po co te konferencje. Przecież skoczkowie od lat mówią jedno i to samo, właściwie mogliby puścić konferencję sprzed roku i wyszłoby na to samo. Po konkursie to co innego, ale przed ?

 • plastikpiokio

  0

  a dokąd zamierzają odlecieć ?????--i na czym bo to ciekawe jest.

 • karo80.0

  Oceniono 2 razy -2

  „Świat” tylko wzruszył ramionami, jeżeli w ogóle ktoś zarejestrował ten cyrk dla ubogich. Skoki są już równie napompowane i obciachowe jak piłka nożna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX