Sport.pl

Żałoba narodowa w sobotę. Co z Pucharem Świata w skokach narciarskich w Zakopanem?

Prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową, która w całym kraju będzie obowiązywać w najbliższą sobotę. Ma ona związek z uroczystościami pogrzebowymi prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. W sobotę czeka nas także drużynowy konkurs Pucharu Świata w Zakopanem. Okazuje się, że zawody się odbędą zgodnie z planem, ale w nieco zmienionej formule.

Weekend Pucharu Świata w Zakopanem przyzwyczaił nas do tego, że w stolicy polskich Tatr panuje znakomita atmosfera. Za zabawę na skoczni odpowiada ekipa Crowd Supporters, która ma duże doświadczenie w animacji imprezy. Nieodłącznym elementem wydarzenia są także bardzo głośna muzyka i tysiące trąbek kibiców. 

Zakopane uszanuje żałobę narodową

W związku z żałobą narodową zawody będą miały nieco zmienioną formułę. Tak, by uczcić pamięć prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza. Nie ma możliwości przesunięcia imprezy na inny termin, bo kalendarz zawodów wypełniony jest do końca marca. Dodatkowo do zawodów pozostało bardzo mało czasu, a do Zakopanego przyjeżdża ponad 25 tysięcy kibiców, którzy już mają opłacone bilety i noclegi. 

- Będziemy chcieli zawody przeprowadzić tak, żeby jak najlepiej uczcić pamięć tragicznie zmarłego wybitnego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Nie będzie muzyki, tylko głos spikera i sama rywalizacja sportowa. Kibice, którzy przyjeżdżają do Zakopanego, są najlepsi na świecie. Na pewno będą potrafili zachować się w sposób stosowny do sytuacji - powiedział Wojciech Gumny w rozmowie ze WP Sportowe Fakty.

Żałoba narodowa nie pierwszy raz w Zakopanem

To nie pierwszy raz, gdy Puchar Świata w Zakopanem nie będzie miał oprawy muzycznej. Bardzo podobna sytuacja była już w 2006 roku, gdy zawaliła się hala w Chorzowie, na której odbywała się wystawa gołębi. W 2008 roku też zawody odbywały się w smutnej atmosferze, bo właśnie wtedy rozbiła się wojskowa casa, na której pokładzie była elita polskich sił powietrznych. Dekadę temu zawody w Zakopanem nie miały dobrej passy. Kibice na pewno muszą pamiętać sytuację z 2007 roku, gdy fatalny upadek zaliczył skoczek Jan Mazoch. Czech został przetransportowany do szpitala w Krakowie, gdzie wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej. To wydarzenie również mocno wpłynęło na atmosferę weekendu.  

W piątkowych kwalifikacjach wystartuje 12 Polaków. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy a w niedzielę indywidualny. Ostatnie indywidualne zawody w Pucharze Świata wygrał Dawid Kubacki, który triumfował we włoskim Predazzo

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (86)
Żałoba narodowa w sobotę. Co z Pucharem Świata w skokach narciarskim w Zakopanem?
Zaloguj się
 • 1852m

  Oceniono 27 razy 15

  Przypominam a niedowiarkom uświadamiam: 7 listopada 1939 Wacław Krzeptowski w asyście Karoliny Gąsienica-Rój, Marii Siuty-Szwab, Stefana Krzeptowskiego i Józefa Cukiera złożył nowo przybyłemu na Wawel gubernatorowi generalnemu Hansowi Frankowi wyrazy uznania oraz wręczył mu złotą ciupagę[1] . 12 listopada Frank udał się z rewizytą do Zakopanego, gdzie „w imieniu Górali” przywitał go Wacław Krzeptowski, który złożył podziękowanie za „oswobodzenie Górali od ucisku polskich władz” i wręczył mu pamiątkową odznakę góralską.

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 10

  Ojciec przyjechał do Zakopanego 12 grudnia 1981 roku.Następnego dnia wprowadzony stan wojenny z /między innymi/nakazem powrotu do miejsca stałego zamieszkania.Ojciec został poproszony do izby w której mieszkali właściciele celem wpłaty części pieniędzy za resztę pobytu,bo Górale twierdzili,że stan wojenny to nie ich wina.Całe towarzystwo pomstowało na"komunę",Jaruzelskiego i ch... wie kogo jeszcze.Ojciec zwiedziony ich patriotyzmem coś tam wpłacił.Po kilku kolejkach-pili z jednego kileliszka- wyszło na jaw,że oni mają w d...,ten cały stan wojenny,a chodziło im jedynie o to,że cepry nie przyjadą na Święta BN i Sylwestra, co nie przełoży się na dutki.Teraz też jak widzę mają w d....Żałobę Narodową,Adamkiewicza....

 • iarna

  Oceniono 7 razy 7

  Na pewno będzie cacy. Szczególnie o szacunek zadbają kolesie, którzy w Predazzo łazili z biało-czerwonymi szaliczkami na których widniała czarna łapka z mieczykiem ONR. Na cmentarzu też u nas nikt nie gwizdał.

 • poziom1908

  Oceniono 8 razy 6

  Po prawdzie wątpię czy w innym kraju by odwołali. To nie są Mistrzostwa Polski, tylko Puchar Świata.
  Inna sprawa. Osobiście uważam, że źle byłoby zamknąć sie w domach i dumać. Oddać szacunek można na różne sposoby.
  Co do 'patriotów' na skokach to raczej zająłby się ktoś wreszcie mazaniem po flagach....zauważcie, kibice innych krajów nie bezczeszczą swoich barw i nie wypisują na flagach nazw miejscowości itp. Mało tego, że to przaśne i zwyczajnie brzydkie, to jeszcze pokazuje brak elementarnej wiedzy o tym, czym jest szacunek.

 • udibidi03

  Oceniono 12 razy 6

  Ta decyzja jest niesmaczna! Wiadomo PiS ma różne standardy! Niby żałoba ale górale to ich wyborcy, więc pieniędzy im nie zabiorą! Zresztą dziś wierchuszka tej partii znowu pokazała prawdziwe oblicze olewając minutę ciszy w parlamencie, więc co tam żałoba narodowa! Grażyna i Janusz muszą mieć weekendowy fun!

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 14 razy 6

  w d.. se wsadź cie wasze żaloby, pisowce fałszywe jakbyście byli uczciwi to to takie osoby jak pawlowicz kołakowska i i nne szumowny wylecaly by z partii

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 15 razy 5

  "Co z Pucharem Świata w skokach narciarskich w Zakopanem?"

  A co z Australian Open?
  I dlaczego Wenus nadal kręci się wokół własnej orbity?
  Granda

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX