Sport.pl

Skoki narciarskie. To dlatego Kubacki pobił rekord skoczni? Polacy wreszcie dogonili czołówkę

Polscy skoczkowie wreszcie mają kombinezony jak czołówka Pucharu Świata i Ryoyu Kobayashi? Trenerzy zadziałali tuż po najgorszym w sezonie konkursie w Innsbrucku i przywieźli nowy materiał do Bischofshofen. Dawid Kubacki pobił w nim rekord skoczni. - Kombinezony uszyliśmy w jeden dzień - mówi Zbigniew Klimowski, asystent Stefana Horngachera.

Polscy skoczkowie od początku sezonu występują w brązowych kombinezonach, które dwa lata temu robiły furorę. Od roku zdecydowanie lepsze są jednak czarne matowe stroje, produkowane przez niemiecką firmę Meininger. Do tej pory biało-czerwoni nie dysponowali tym materiałem, ale po najsłabszym w sezonie konkursie w Innsbrucku jeden z trenerów pojechał do fabryki i przywiózł materiał, który wygląda na ten sam, w którym skaczą Kobayashi i blisko 70 procent zawodników w Pucharze Świata. 

Piotr Majchrzak: Kubacki, Stoch i Żyła w Bischofshofen wystąpili w czarnych matowych kombinezonach. Wreszcie udało się kupić ten materiał?

Zbigniew Klimowski: - Nie da się ukryć, my te kombinezony uszyliśmy w jeden dzień. Tuż po zawodach w Innsbrucku jeden z trenerów pojechał do fabryki i kupił część materiału, a następnego dnia wspólnie z Michałem Doleżalem uszyliśmy kombinezony.

MAREK PODMOKŁY

W podobnym czarnym matowym skacze Kobayashi, rok temu wygrywali w nim Norwegowie, a w tym sezonie Pucharu Świata Klimow i Forfang. Dawid Kubacki założył nowy strój i od razu pobił rekord skoczni w Bischofshofen. 

- Widać, że Dawidowi Kubackiemu bardzo przypasował ten strój. Warto również zauważyć, że od razu poprawiły się prędkości najazdowe. Kamil miał przez cały turniej problem w tym elemencie, a w Bischofshofen wszystko się poprawiło. Na pewno musimy wprowadzić kilka poprawek, żeby zawodnicy swobodnie czuli się w pozycji dojazdowej, ale wydaje się, że to działa. 

Ile zajmuje złożenie tego w jedną całość?

- Szyciem zajmuje się teraz głównie Michał Doleżal (asystent Horngachera odpowiedzialny za przygotowanie kombinezonów). Wszystko idzie całkiem szybko, bo każdy zawodnik ma zrobiony swój szablon. Potem rozkładamy ten szablon i wycinamy elementy materiału. Poskładanie materiału w kombinezon zajmuje nam około trzech godzin, może 3,5. 

Kiedyś opowiadał Pan, że bez maszyny do szycia nie można się w skokach nigdzie ruszyć.

- Ja zawsze jeżdżę nawet z dwiema maszynami do szycia. Dzięki temu Michal Doleżal nie musiał brać swojej. Codziennie musimy kontrolować te stroje. Każda licząca się drużyna musi mieć taki sprzęt. 

Dlaczego tylko trzech zawodników skakało w nowych czarnych kombinezonach. Zabrakło czasu?

- Trudno to wszystko zrobić szybciej, poza tym nie mieliśmy więcej materiału.

A będzie go więcej? Po wypowiedziach wnioskuje, że jest to materiał Meiningera, z którego korzystają teraz niemal wszyscy. 

- Nie chcę komentować, z jakiej jest firmy. To nasza tajemnica. Cały czas pracujemy nad tym, żeby materiału było  więcej. Nie jest również powiedziane, że wszystkim zawodnikom będzie pasować. 

Naszym skoczkom spodobały się te stroje?

- Dawid Kubacki jest nim zachwycony. Piotr Żyła się nie określił. Kamilowi coś nie pasowało, ale wydaje mi się, że poprawimy kilka rzeczy i wszystko będzie dobrze.

W marcu rozmawiałem z szefem Meiningera i ten powiedział, że przygotują więcej czarnego materiału, bo zeszłej zimy każdy chciał go kupić. Eschler też nad nim pracuje, bo Maciej Kot testował w Engelbergu ten matowy, ale brązowy. A przecież brązowe są od szwajcarskiej firmy.

- Eschler tak samo próbuje coś podobnego robić. My jednak kupujemy teraz w obu miejscach. Nie można się zamykać. Pamiętajmy jednak, że jeśli zawodnik nie jest w formie, to nie da dobrej odpowiedzi, czy materiał jest dobry. Najlepiej testować stroje jeśli zawodnik skacze dobrze, bo wtedy czuje różnice.

MAREK PODMOKŁY

W takim razie, co jest niezwykłego w tych strojach? To prawda, że są bardziej chropowate i łapią więcej powietrza w locie?

- Ja bym tego tak nie sformułował. Szyjąc materiał trudno nam było odróżnić, która strona jest śliska, a która matowa. Zwykle da się to zrobić i szyje się tak, żeby kombinezon był szybszy, a tu jest trudno to zrobić. Ten czarny jest inny od brązowych. Powiedziałbym również, że jest dużo sztywniejszy.

Kombinezony mają cztery milimetry grubości. Da się teraz coś pokombinować, żeby zyskać przewagę? Przepisy są bardzo restrykcyjne.

- Wszystko zależy jak prasa przyciśnie, mogą być delikatne różnice w grubości. Teraz zwraca się się dużą uwagę na przepuszczalność. Strój musi przepuszczać nie mniej powietrza niż regulaminowe 40 litrów na metr kwadratowy na sekundę.

My też używamy tej dmuchawy, którą ma FIS? Słyszałem, że to jest bardzo droga sprawa.

- Mamy zakupioną nową maszynę ze środków ministerstwa sportu. Też ją wozimy ze sobą. To jest taka skrzyneczka 40 na 50 centymetrów z otworem do zasysania powietrza. Do tego jest ruchome, dmuchające ramię. Coś takiego kosztuje prawie 14 tysięcy euro.

Strasznie dużo.

- Całkiem dobry samochód można kupić za wartość tej skrzyneczki. To jest drogi sprzęt, ale po prostu trzeba go mieć. Wiele ekip wozi takie skrzynki ze sobą, bo czasem trzeba coś jeszcze na skoczni naciągnąć i sprawdza się, czy ta przepuszczalność jest na odpowiednim poziomie. Wiadomo, to jest gąbka. W środku jest jakaś membrana, ale po naciągnięciu to wszystko puszcza. 

Nasze brązowe stroje nadal są zarezerwowane tylko dla nas?

Brązowe materiały mamy zarezerwowane i tylko my z nich możemy korzystać, bo po prostu tylko my sobie je zażyczyliśmy. 

One były od Eschlera, a Meininger twierdzi, że wszystko można kupić, tylko trzeba się ustawić w kolejce. 

- My też nie możemy być zamknięci na jedną firmę. Kiedyś Meininger był bezapelacyjnie najlepszy. Potem było kilka lat posuchy i lepsze stroje miał Eschler. Teraz z kolei Niemcy znowu wrócili do gry. Nigdy nie wiadomo, jaka firma wypuści coś lepszego. Trzeba mieć drzwi otwarte w obu miejscach.

Tak szczerze, na tych kombinezonach da się jeszcze coś ugrać? Czy przepisy już na to nie pozwalają?

- Ja jestem przekonany, że dobry materiał to duży plus. Ale jak powiedziałem, materiał sam nie skoczy. To musi być połączenie formy i dobrego kombinezonu. Zawodnik w dobrej formie i w dobrym kombinezonie zyskuje nawet pięć metrów, a w dobrych warunkach nawet i więcej.  

Kombinezony na mistrzostwa świata są już wybrane, czy nadal szukacie?

Poczekajmy, poczekajmy. Nie będziemy zdradzać tajemnic. Warto poczekać z informacjami, niestety wszyscy nas śledzą. Nikt nie śpi. My też śledzimy wywiady innych. To jest wyścig zbrojeń. 

 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (21)
Skoki narciarskie. To dlatego Kubacki pobił rekord skoczni? Polacy wreszcie dogonili czołówkę
Zaloguj się
 • espelho

  Oceniono 10 razy 10

  Tylko biało czerwone! Koniecznie z hasłem 'Bóg honor ojczyzna' jak na paszporcie. Niedługo wszyscy odlecimy!!!

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 10 razy 8

  A turkusowy z wstawkami różowymi i fioletowymi to byłby dopiero odlot!

 • stulpysk

  Oceniono 9 razy 5

  jak ja pomalowałem swojego ćinkłećento na żółto to od razu szybciej jeździł. Ale to musiałem pomalować taką specjalną farbą. Z Niemiec!!!

 • pedro.666

  Oceniono 8 razy 4

  Zeszłej zimy pasował brązowy, teraz czarny. Ja bym na przyszły rok już teraz kupował zielony, niebieski i biały. Jest szansa, że któryś wypali!

 • zbycho52

  Oceniono 3 razy 3

  Oczywiscie,ze kombinezony to jest wazna sprawa,ale nie dzieki temu Kubacki pobil rekord skoczni,bo gdyby tak bylo,to by nie zawalil ostatniego skoku.Pobil rekord,bo trafil na bardzo dobre warunki do oddania skoku,trafil na progu z wybiciem itd.Gdyby skakal w brazowym kombinezone,pewnie takze byskoczyl tak daleko.W poprzednim sezonie w brazowym kombinezonie Stoch wygrywal bez zadnych problemow.Najwazniejsza jest forma skoczka,a dopiero pozniej te wszystkie niuanse techniczne.

 • kinio101

  Oceniono 2 razy 2

  No dobrze, ale co z kątem otwarcia/rozwarcia? Bo przecież teraz to jest najważniejsze!

 • migucisko

  Oceniono 4 razy 2

  A Kot też miał czarny? to dlaczego tak blisko skoczył?

 • scierplaminoga

  Oceniono 1 raz 1

  W sporcie sprzęt zawodowym każdy powinien używać tego samego sprzętu. Czy to kierowca rajdowy, skoczek czy piłkarz. Inaczej nie ma to nic wspólnego z rywalizacją

 • boromir195419

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy zdecydowanie prowadzili w PN . Przegonili nas Niemcy / bo zaplecze praktycznie nie istnieje i nie ma kim ''rotować '/ coraz bliżej są Japończycy . Mam nadzieję że Horgaher zoriętował się gdzie popełnił błąd lub przedobrzył bo .... zawodnicy trenują tak jak im każe więc nie mamy prawa się ich czepiać .A to ze strojami to bajery dla konkurencji .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX