Sport.pl

Turniej Czterech Skoczni. Co się dzieje z Kotem? Tajny plan. "W Polsce nikt jeszcze tego nie robił"

- Gdybym miał słuchać wszystkich dookoła, to już mógłbym jechać do domu i odłożyć narty. Słucham się Stefana. Mamy jedną, wspólną wizję tego, co trzeba zrobić - mówi Maciej Kot, który w Innsbrucku zajął dopiero 57. miejsce w kwalifikacjach i nie wystąpi w konkursie. Zawody w piątek o godzinie 14.00. Transmisja w Eurosporcie, relacja na żywo w Sport.pl.

Kot odpadał w kwalifikacjach w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Po przyjeździe do Austrii trener Stefan Horngacher mówił w rozmowie ze Sport.pl, że zaplanował dla Kota specjalny trening. Niestety, na Bergisel Kot zaczął nieźle – w pierwszym treningu miał 25. wynik w 67-osobowej stawce – ale później było coraz gorzej. Drugą serię treningową Kot skończył na 41. miejscu, a w kwalifikacjach był 57.

Łukasz Jachimiak: Trener Stefan Horngacher mówił nam w środę, że przygotował dla Ciebie specjalny trening. Nie udał się, skoro znów nie zakwalifikowałeś się do konkursu?

Maciej Kot: Była sesja, którą odbyłem w dzień bez skakania. Na pewno to bardzo pomogło. To było widać na początku treningu w Innsbrucku. Ale później znów czegoś brakowało. Jak człowiekowi nie idzie, to jeszcze wszystko wokół się przeciw niemu sprzymierza i go wystawia na próbę. Trzeba to wziąć na klatę i wyjść z sytuacji silniejszym. To teraz dla mnie główny cel – nie poddać się i wyjść z tego. Naprawdę niewiele brakuje. Tylko to niewiele powoduje wyraźną różnicę w metrach.

Masz pomysł, dlaczego tak jest, że w treningach jeszcze w miarę Ci idzie, a w ważniejszych skokach nie?

- Mam pomysł. A nawet to więcej niż pomysł, razem ze Stefanem wiemy, co się dzieje. Już nawet nie zawsze chodzi o tę różnicę między treningami, a zawodami, bo czasem i w treningach dwa skoki są od siebie różne. Jest cienka granica między kontrolą skoku a swobodnym puszczeniem skoku i zrobieniem wszystkiego na 100 procent z pozytywnym ryzykiem. Ciężko o to w momencie, kiedy zawodnik nie ma wystarczającej pewności siebie, nie ma automatyzmu. Jeden skok wychodzi z dobrą energią, uda się go puścić bardziej automatycznie, luźno, a drugi nie wychodzi, bo nie brakuje zapamiętanych dobrych schematów. Z drugiej strony wiadomo, że kiedy pojawiają się drobne błędy, to chcemy je poprawić. I coś zmieniamy, a to wybija z rytmu, nie pozwala oddać takiego samego skoku jak wcześniejsze. To wszystko jest trudne. W najważniejszym momencie są dodatkowe rzeczy, które przeszkadzają.

Trzeci raz z rzędu odpadasz w kwalifikacjach, ale wyglądasz na spokojnego. Czujesz, że masz bardzo duży kredyt zaufania u Horngachera?

- Nie raz rozmawiałem ze Stefanem i wiem, że trener mi ufa. To jest bardzo pomocne. Ale wiadomo, że chciałoby się taki kredyt spłacić. Z nawiązką i jak najszybciej. Muszę teraz jakoś dojechać do końca turnieju. Daję z siebie wszystko w każdym skoku, w każdym treningu, żeby trener widział, że walczę.

Widząc, jak się męczysz zastanawiamy się czy nie byłoby lepiej, gdybyś wycofał się ze startów i gdzieś spokojnie potrenował. Ty nie myślisz, że to mogłoby przynieść lepszy efekt?

- Nie mam takich myśli. Potrzebne jest mi skakanie na najwyższym poziomie o coś, o stawkę, a nie na treningu. Na treningu w Zakopanem wszystko wyglądało dobrze. Problemem jest przeniesienie tego na przykład na Turniej Czterech Skoczni.

Ale w TCS skoków masz bardzo mało, bo odpadasz w kwalifikacjach i dni konkursowe masz wolne.

- Ale jadąc na treningi w ogóle nie skakałbym o stawkę.

Może dobrym pomysłem byłyby starty w Pucharze Kontynentalnym?

- To czego mi na pewno nie trzeba, to słuchać doradców. Każdy by chciał jak najlepiej, każdy doradza, ale gdybym miał słuchać wszystkich dookoła, to już mógłbym jechać do domu i odłożyć narty. Słucham się Stefana. Mamy jedną, wspólną wizję tego, co trzeba zrobić.

Powiedz więcej o tej wizji.

- Skoro trener mówi, że to tajemnica, to nie mogę mówić.

Robicie coś bardzo odbiegającego od normy?

- Tak. Pytałem paru ludzi w Polsce i nikt jeszcze tego nie robił.

Czy ten tajny, środowy trening to była jakaś sesja mentalna, a nie ćwiczenia fizyczne?

- Nie mogę powiedzieć.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (38)
Turniej Czterech Skoczni. Co się dzieje z Kotem? Tajny plan. "W Polsce nikt jeszcze tego nie robił"
Zaloguj się
 • prawdaprawda

  Oceniono 12 razy 10

  Żenujący jest poziom tutejszych komentarzy. Znaleźli się domorośli specjaliści od skakania.
  Co drugi sfajdał by się że strachu gdyby mu kazano skoczyć z dziesięciolecia metrowej gòrki, trenują głòwnie picie piwska przed TV, a plują jadem na zawodnika który się nie poddaje i stara się coś osiągnąć.
  Typowe zawistne Polaczki. Mistrzowie świata w marudzeniu i wymądrzaniu się cudzym kosztem.

 • dassie-rosjanin

  Oceniono 3 razy 3

  Sytuacja z Piotrem Zyla i Maciejem Kotem pokazuje, jak skomplikowanym sportem sa skoki, jak duzo zalezy od psychiki i innych niby drobiazgow. Jak najbardziej zycze chlopakom powrotu do wysokich miejsc w stawce, powrotu do samich siebie! Jeszcze nie wieczor waszej kariery sportowej! Trzymam kciuki!

 • boliver

  Oceniono 3 razy 3

  Maciek,, glowa do gory,,

  Powodzenia dalej,,

 • pizzon

  Oceniono 7 razy 3

  Nie on jeden jest bez formy. Też nie mam a nawet żadnego Stefana nie ma w pobliżu.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 2 razy 2

  Maciej Kot nie jest pierwszym wybitnym skoczkiem, który ma problemy ze skakaniem! Nie trzeba daleko szukać: takie "przestoje" przeżywał i ADAM, i panowie Kamil, Piotr i Dawid, a historię "genialnego" Hannawalda też mamy w pamięci.
  Dobrze, że Maciej sam się nie poddaje i że jest mu w tym pomocny tak wybitny trener jak Stefan Horngacher! Mocno wierzę, że i na uliczce Pana Macieja zaświeci wkrótce słońce!

 • Jarek Jarmi

  Oceniono 6 razy 2

  Ludzie spokojnie Pietrek tez mial kłopoty dostal lepiej niz od swojej i tez skakal jak skakał w zeszłym sezonie ale w sypialniach. Maciek ma lekki spadek formy i moze nie ten sezon ale on ma dar ,i talent do skakania i bedzie jeszcze dobrze

 • marek804

  Oceniono 7 razy 1

  To wszystko co mówi Kot brzmi niewiarygodnie, bo od dłuższego czasu nie widać nawet drobnych postępów. Od dawna miał problemy z psychiką która w skokach jest bardzo ważna. Najlepiej niech wszystkie Koty trzymają się jak najdalej od skoków bo ich niemoc staje się już zaraźliwa dla innych polskich skoczków.

 • antirussia81

  Oceniono 7 razy 1

  Kiedy chcę rozruszać mojego kota, bawię się z nim sznurkiem albo tasiemką.
  Może w przypadku Kota o imieniu Maciej też to podziała?

 • kotletxxl

  Oceniono 9 razy 1

  Wizja powinna być jedna, współzawodnictwo.
  Najlepszy z pucharu kontynentalnego np najbliższego w Klingenthal 05.01 w nagrodę zastępuje ostatniego w tym przypadku Kota.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX