Sport.pl

Skoki narciarskie. Polacy znaleźli odpowiedź na "wygrywające" kombinezony rywali? Szykują się na Turniej Czterech Skoczni

W tym sezonie konkursy PŚ wygrywało czterech skoczków i każdy z nich skakał w czarnym, matowym kombinezonie. Polscy skoczkowie narciarscy pierwszy raz w sezonie zaprezentowali nowy sprzęt. Biało-czerwoni pokazali matową... "czekoladę", która może być odpowiedzą na znakomite stroje rywali.

Konkretnie zrobił to Maciej Kot, który w sobotnich zawodach jako jedyny startował w nieco zmienionym kombinezonie. Do tej pory biało-czerwoni przyzwyczaili do występowania w tak zwanych czekoladkach, czyli brązowym materiale, który nasza drużyna na wyłączność kupiła od szwajcarskiej firmy Eschler. Maciej Kot w sobotę startował jednak w kombinezonie złożonym z dwóch różnych materiałów, który na pozór wyglądały podobnie. Tył stroju był jednak złożony ze "starego" materiału, czyli nieco jaśniejszego, błyszczącego brązu, natomiast materiał na przodzie był dużo ciemniejszy i matowy. Widać to także po różnicy miedzy przednią częścią stroju, a rękawicami  wyprodukowanymi ze "starego" materiału.

Stefan Hula i Maciej KotStefan Hula i Maciej Kot Screen TVP Sport

Test wykonany przez Macieja Kota w sobotę wypadł raczej pomyślnie, bo polski skoczek pierwszy raz w sezonie oddawał proste skoki, których nie musiał kontrować w locie. 26. miejsce nie jest szczytem marzeń Polaka, ale jeśli popatrzymy przez pryzmat tego, że Kot nie awansował do drugiej serii przez cztery konkursy z rzędu, to każde punkty należy traktować jako dobry omen. Gorzej było w niedzielę, bo Kot skoczył znacznie krócej i nie udało mu się awansować do drugiej serii. Pozytyw jest jednak taki, że skoczek wreszcie oddawał proste skoki. 

Wydaje się, że jest to odpowiedź szwajcarskiej firmy na materiały produkowane przez niemieckiego Meiningera, który w zeszłym i w tym sezonie zaskoczył czarno-matowymi strojami. W poprzednim sezonie używali ich tylko Norwegowie, ale firma wyprodukowała więcej belek materiału i wpuściła je do ogólnej sprzedaży. Co więcej, zawodnicy skaczący w tych strojach wygrali wszystkie konkursy w tym sezonie Pucharu Świata. Byli to Jewgienij Klimow, Ryoyu Kobayashi, Johann Andre Forfang i Karl Geiger.

Co daje ten rodzaj materiału?

Biało-czerwoni korzystają jednak z usług innej fabryki, dlatego my nie używamy czarno-matowych strojów. Warto również zresztą zauważyć, że mają one nieco inne właściwości, o czym kilka razy pisaliśmy. Te stroje są nieco bardziej chropowate, dzięki czemu zatrzymują na sobie więcej powietrza w czasie lotu. Idealnie pasują więc do stylu Norwegów, którzy latają zdecydowani niżej i szybciej. Polacy zaś w pierwszej fazie są dużo wolniejsi, co teraz pokazują także nowe grafiki, które FIS udostępnia w czasie transmisji. Nasi skoczkowie są wolniejsi w pierwszej fazie lotu, ale wszystko nadrabiają prędkością w drugiej fazie. W tym pomagają właśnie bardziej śliskie kombinezony. 

W Engelbergu były idealne warunki na test?

Przyjmuje się, że bardziej chropowate materiały są z kolei lepsze, gdy wieje wiatr w plecy. A w sobotę w Engelbergu wiało mocno z tylu. Być może właśnie dlatego nasza kadra postanowiła przetestować w zawodach ten nieco inny materiał, a Maciej Kot zawsze uchodził za chętnego do sprawdzania nowinek. Nie wiadomo jednak wiele na temat mieszanki użytej do produkcji naszych „nowych” kombinezonów.

Biało-czerwoni przetestowali je prawdopodobnie w czasie zeszłotygodniowych skoków treningowych na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Stefan Horngacher znów zdecydował się na zamknięcie skoczni, dlatego nikt nie miał okazji oglądać z bliska treningów Polaków.

Każdy szykuje coś na Turniej Czterech Skoczni

Za niecałe dwa tygodnie czeka nas Turniej Czterech Skoczni, a w skokach narciarskich znów rozpocznie się prawdziwa batalia sprzętowa. W pierwszej fazie sezonu zawodnicy raczej nie chwalą się tym, co mają najlepszego. Cały najlepszy sprzęt jest bowiem przygotowywany właśnie pod kątem Turnieju Czterech Skoczni i imprez mistrzowskich. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (18)
Skoki narciarskie. Polacy znaleźli odpowiedź na "wygrywające" kombinezony rywali? Szykują się na Turniej Czterech Skoczni
Zaloguj się
 • debordian

  Oceniono 8 razy 6

  Kot w niedziele juz beznadziejnie, co jest dowodem na to, ze nie material skacze, a zawodnicy.

 • mistrz_liu

  Oceniono 6 razy 4

  Piękne zwycięstwo w wojnie technologicznej. Trzeba jeszcze skopiować nogi tego bezczelnego Japońca co nam psuje szyki i trzy pierwsze miejsca nasze.

 • antymemo

  Oceniono 7 razy 3

  Ktoś się jednak odważył napisać to wprost... jaki sport, takie metody uzyskiwania wyników ... kto w końcu lepiej opanuje różne "sztuczki" z kombinezonami i nartami, ten "wygrywa".
  W tym roku zapowiedziano bardziej wnikliwe kontrole, więc wyniki "sportowe" mogą być także bardziej zaskakujące.

 • marek804

  Oceniono 1 raz 1

  Całe szczęście że materiał nie skacze, a zawodnicy i od ich formy zależy jak daleko skaczą. Jak na razie jest nieźle, ale widać że jeszcze jest dużo do poprawy.

 • stach_79

  Oceniono 1 raz 1

  Skoki to sport 1 kraju - Polski ;) Milo się robi.

 • cinek11

  Oceniono 5 razy -1

  Nasi w tych strojach wyglądają jak Pan Bobek z South Park. Kto oglądał, ten wie o co chodzi.

 • kasiapanowie

  Oceniono 5 razy -1

  Znajdą nawet na wygranie w PiS brawo Polska

 • last.j23

  Oceniono 3 razy -3

  No, prawdziwa sensacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX