Sport.pl

Skoki narciarskie. PŚ w Titisee-Neustadt odwołany, Horngacher i jego sztab myślą, co zrobić

- Nie mam pojęcia - mówi Grzegorz Sobczyk, gdy pytamy, co Kamil Stoch, Piotr Żyła i inni skoczkowie kadry A będą robić w najbliższy weekend w porze odwołanych z powodu deszczu konkursów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. Do dyspozycji są skocznie w Wiśle i Zakopanem, ale Stefan Horngacher i jego sztab sprawdzają dostępność obiektów zagranicznych.

Od piątku do niedzieli w niemieckim Titisee-Neustadt miały się odbywać zawody Pucharu Świata w skokach kobiet i mężczyzn. We wtorek Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że konkursy zostały odwołane z powodu ulewnego deszczu i złych prognoz pogody na najbliższe dni.

Następne zawody odbędą się więc dopiero za dwa tygodnie w Engelbergu. Skoki w Szwajcarii zaplanowane na dni 14-16 grudnia będą ostatnimi przed Turniejem Czterech Skoczni.

Horngacher zaskoczył Tajnera

Tuż po ogłoszeniu decyzji FIS o odwołaniu zawodów w Titisee w rozmowie ze Sport.pl prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner próbował przewidzieć, co będzie robiła nasza kadra w porze konkursów, których nie będzie. - W tej chwili wszyscy mają zajęte telefony – i Małysz, i Horngacher, i Sobczyk. Widocznie debatują nad tą sprawą. Ja zrobiłem już rozpoznanie i wiem, że skocznia w Wiśle może być właściwie od jutra czynna, a skocznia w Zakopane pojutrze. Wielka Krokiew jest naśnieżona w 4/5, jutro będą tam potrzebowali czasu, żeby naśnieżanie dokończyć, a pojutrze będzie już można skakać. Niech sztab zdecyduje, gdzie chce trenować. A może będą mieli jeszcze jakieś inne pomysły? Zobaczymy – tłumaczył Tajner.

Szef PZN-u spodziewał się, że Horngacher i jego ludzie decyzję podejmą jeszcze we wtorek. Tymczasem wieczorem związek wydał zaskakujący komunikat.

 Czy chcemy się schować?

Dlaczego sztab kadry zwleka z podjęciem albo ogłoszeniem decyzji? – Teraz jesteśmy w planowaniu – odpowiada Grzegorz Sobczyk. Jak się okazuje, Horngacher nie chce wybierać tylko między Wisłą a Zakopanem.

- Szukamy różnych opcji, myślimy, co by można było zrobić. W Europie jest teraz mało zaśnieżonych skoczni, musimy wszystko ogarnąć, podzwonić, doinformować się, które skocznie są dostępne i wybierzemy najlepsze dla nas miejsce – mówi nam asystent Austriaka.

Bardzo możliwe, że wyjazd z kraju kadra rozważa z tego powodu, że do nas wybierają się drużyny rywali. Do zarządzającego skocznią w Wiśle Andrzeja Wąsowicza już dzwonili Czesi, a możliwe, że wkrótce chęć trenowania na skoczni imienia Adama Małysza zgłoszą również inne reprezentacje. Nie od dziś wiadomo, że Horngacher bardzo nie lubi dzielić zajęć z innymi grupami. Przed rokiem im bliżej był Turniej Czterech Skoczni, tym mocniej trener izolował swoją drużynę od świata. Zgrupowanie w Zakopanem zamknął wówczas dla wszystkich, nawet dla skoczków klubowych, którzy chcieli ćwiczyć na Wielkiej Krokwi nie w tych porach, w których przebywali tam Stoch i spółka.

Polacy nie lubią pokazywać jak pracują i co testują. A jeśli przygotowuje się jakieś nowinki sprzętowe, to zawsze na najważniejsze imprezy sezonu. Niedawno Adam Małysz mówił nam, że we wszystkich ekipach „tajne bronie są szykowane na Turniej Czterech Skoczni i na mistrzostwa świata w Seefeld”.

TCS startuje już 29 grudnia.

- Ja nie mogę komuś odmówić – tłumaczy Wąsowicz. – Chętni są Czesi, są młodzi Ukraińcy nie wiem czy z kombinacji, czy ze skoków, jest nasza Szkoła Mistrzostwa Sportowego i kadra Tatrzańskiego Związku Narciarskiego – były wiceprezes PZN-u wylicza ekipy, które będą w najbliższych dniał trenowały w Wiśle. – Jeśli kadra będzie chciała u nas skakać, to skocznia dla nich będzie otwarta. A jeśli nie, to nie – kończy Wąsowicz.

Stoch i Żyła nie pojadą na Puchar Kontynentalny

Jedno jest pewne już teraz – w grę nie wchodzi wysłanie kogokolwiek z kadry A na Puchar Kontynentalny do Lillehammer. Pierwsze starty światowej drugiej ligi skoków odbędą się w ten weekend. W sztabie kadry A nikt nie rozważał wysłania do Norwegii Stocha czy Żyły, by mogli oni podtrzymać startami swoją formę. – Puchar Kontynentalny ma swoją obsadę, tam pojedzie kadra B Macieja Maciusiaka – zapewnia Sobczyk.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 200
  2 Anze Lanisek 140
  3 Philipp Aschenwald 93
  4 Ryoyu Kobayashi 90
  5 Kamil Stoch 75
  6 Karl Geiger 72
  7 Timi Zajc 72
  8 Stefan Kraft 60
  9 Dawid Kubacki 58
  10 Daniel Huber 57
  19 Piotr Żyła 20
  22 Maciej Kot 19
  31 Stefan Hula 9
  35 Jakub Wolny 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 680
  1 Norwegia 680
  3 Słowenia 520
  4 Polska 485
  5 Japonia 359
  6 Niemcy 325
  7 Szwajcaria 128
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 3
  10 Estonia 0
  10 Bułgaria 0
  10 Czechy 0
  10 Kanada 0
  10 USA 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (6)
Skoki narciarskie. PŚ w Titisee-Neustadt odwołany, Horngacher i jego sztab myślą, co zrobić
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 3

  Śnieży mi telewizor.
  I można skakać po kanałach od zaraz.
  Zapraszam.

 • kemor234

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to możliwe, jesteśmy w doskonałej formie, nie można odwołać zawodów, to skandal, wystąpimy do Sądu, będziemy skutecznie dochodzić swoich racji, powiedział by Horngacher, gdyby był z PIS ...

 • alexander59

  0

  "Tymczasem wieczorem związek wydał zaskakujący komunikat." Czytam ten "zaskakujący" komunikat i dowiaduję się, że sztab dalej nic nie wie co dalej ze skokami. Ale pierdoły pociskacie "redaktorze"!

 • lottare21

  0

  W sumie słuszna decyzja.

 • xzyzzy

  Oceniono 2 razy 0

  śnieg bydzie we wiosce. panprezes tak pedzieli. dobre panisko.

 • eldorius

  Oceniono 4 razy 0

  To pewnie wina Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX