Sport.pl

Skoki narciarskie. PŚ w Titisee-Neustadt odwołany, Horngacher i jego sztab myślą, co zrobić

- Nie mam pojęcia - mówi Grzegorz Sobczyk, gdy pytamy, co Kamil Stoch, Piotr Żyła i inni skoczkowie kadry A będą robić w najbliższy weekend w porze odwołanych z powodu deszczu konkursów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. Do dyspozycji są skocznie w Wiśle i Zakopanem, ale Stefan Horngacher i jego sztab sprawdzają dostępność obiektów zagranicznych.

Od piątku do niedzieli w niemieckim Titisee-Neustadt miały się odbywać zawody Pucharu Świata w skokach kobiet i mężczyzn. We wtorek Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że konkursy zostały odwołane z powodu ulewnego deszczu i złych prognoz pogody na najbliższe dni.

Następne zawody odbędą się więc dopiero za dwa tygodnie w Engelbergu. Skoki w Szwajcarii zaplanowane na dni 14-16 grudnia będą ostatnimi przed Turniejem Czterech Skoczni.

Horngacher zaskoczył Tajnera

Tuż po ogłoszeniu decyzji FIS o odwołaniu zawodów w Titisee w rozmowie ze Sport.pl prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner próbował przewidzieć, co będzie robiła nasza kadra w porze konkursów, których nie będzie. - W tej chwili wszyscy mają zajęte telefony – i Małysz, i Horngacher, i Sobczyk. Widocznie debatują nad tą sprawą. Ja zrobiłem już rozpoznanie i wiem, że skocznia w Wiśle może być właściwie od jutra czynna, a skocznia w Zakopane pojutrze. Wielka Krokiew jest naśnieżona w 4/5, jutro będą tam potrzebowali czasu, żeby naśnieżanie dokończyć, a pojutrze będzie już można skakać. Niech sztab zdecyduje, gdzie chce trenować. A może będą mieli jeszcze jakieś inne pomysły? Zobaczymy – tłumaczył Tajner.

Szef PZN-u spodziewał się, że Horngacher i jego ludzie decyzję podejmą jeszcze we wtorek. Tymczasem wieczorem związek wydał zaskakujący komunikat.

 Czy chcemy się schować?

Dlaczego sztab kadry zwleka z podjęciem albo ogłoszeniem decyzji? – Teraz jesteśmy w planowaniu – odpowiada Grzegorz Sobczyk. Jak się okazuje, Horngacher nie chce wybierać tylko między Wisłą a Zakopanem.

- Szukamy różnych opcji, myślimy, co by można było zrobić. W Europie jest teraz mało zaśnieżonych skoczni, musimy wszystko ogarnąć, podzwonić, doinformować się, które skocznie są dostępne i wybierzemy najlepsze dla nas miejsce – mówi nam asystent Austriaka.

Bardzo możliwe, że wyjazd z kraju kadra rozważa z tego powodu, że do nas wybierają się drużyny rywali. Do zarządzającego skocznią w Wiśle Andrzeja Wąsowicza już dzwonili Czesi, a możliwe, że wkrótce chęć trenowania na skoczni imienia Adama Małysza zgłoszą również inne reprezentacje. Nie od dziś wiadomo, że Horngacher bardzo nie lubi dzielić zajęć z innymi grupami. Przed rokiem im bliżej był Turniej Czterech Skoczni, tym mocniej trener izolował swoją drużynę od świata. Zgrupowanie w Zakopanem zamknął wówczas dla wszystkich, nawet dla skoczków klubowych, którzy chcieli ćwiczyć na Wielkiej Krokwi nie w tych porach, w których przebywali tam Stoch i spółka.

Polacy nie lubią pokazywać jak pracują i co testują. A jeśli przygotowuje się jakieś nowinki sprzętowe, to zawsze na najważniejsze imprezy sezonu. Niedawno Adam Małysz mówił nam, że we wszystkich ekipach „tajne bronie są szykowane na Turniej Czterech Skoczni i na mistrzostwa świata w Seefeld”.

TCS startuje już 29 grudnia.

- Ja nie mogę komuś odmówić – tłumaczy Wąsowicz. – Chętni są Czesi, są młodzi Ukraińcy nie wiem czy z kombinacji, czy ze skoków, jest nasza Szkoła Mistrzostwa Sportowego i kadra Tatrzańskiego Związku Narciarskiego – były wiceprezes PZN-u wylicza ekipy, które będą w najbliższych dniał trenowały w Wiśle. – Jeśli kadra będzie chciała u nas skakać, to skocznia dla nich będzie otwarta. A jeśli nie, to nie – kończy Wąsowicz.

Stoch i Żyła nie pojadą na Puchar Kontynentalny

Jedno jest pewne już teraz – w grę nie wchodzi wysłanie kogokolwiek z kadry A na Puchar Kontynentalny do Lillehammer. Pierwsze starty światowej drugiej ligi skoków odbędą się w ten weekend. W sztabie kadry A nikt nie rozważał wysłania do Norwegii Stocha czy Żyły, by mogli oni podtrzymać startami swoją formę. – Puchar Kontynentalny ma swoją obsadę, tam pojedzie kadra B Macieja Maciusiaka – zapewnia Sobczyk.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (6)
Skoki narciarskie. PŚ w Titisee-Neustadt odwołany, Horngacher i jego sztab myślą, co zrobić
Zaloguj się
 • tomasz.rze

  Oceniono 5 razy 3

  Śnieży mi telewizor.
  I można skakać po kanałach od zaraz.
  Zapraszam.

 • kemor234

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to możliwe, jesteśmy w doskonałej formie, nie można odwołać zawodów, to skandal, wystąpimy do Sądu, będziemy skutecznie dochodzić swoich racji, powiedział by Horngacher, gdyby był z PIS ...

 • alexander59

  0

  "Tymczasem wieczorem związek wydał zaskakujący komunikat." Czytam ten "zaskakujący" komunikat i dowiaduję się, że sztab dalej nic nie wie co dalej ze skokami. Ale pierdoły pociskacie "redaktorze"!

 • lottare21

  0

  W sumie słuszna decyzja.

 • xzyzzy

  Oceniono 2 razy 0

  śnieg bydzie we wiosce. panprezes tak pedzieli. dobre panisko.

 • eldorius

  Oceniono 4 razy 0

  To pewnie wina Tuska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX