Sport.pl

Skoki narciarskie. Piotr Żyła przestał być wiecznym dzieckiem. Szansa na życiowy sukces?

Piotr Żyła znowu stanął na podium Pucharu Świata. Dla skoczka to już szóste podium w karierze i drugie w tym sezonie. - Hannu Lepistoe mówił, że to jest "wieczne, duże dziecko". Teraz skupił się tylko na skokach i to mu bardzo pomaga - mówi Sport.pl Rafał Kot.

Piotr Majchrzak: Piotr Żyła drugi raz w tym sezonie stanął na podium. I w jego skokach widać dużą powtarzalność. Na początku lotu sprawia wrażenie, że szybko spadnie, ale za każdym razem odlatuje.

Rafał Kot: - Ja już przed sezonem powtarzałem, że Piotrek będzie bardzo mocny. On się po prostu zmienił mentalnie. Proszę zobaczyć, że skończył się etap bycia śmieszkiem, dowcipnisiem. Od razu dziennikarze mówią, że skoczek ich unika, a on po prostu wyraża się nie po ich myśli. 

Stefan Horngacher w marcu powiedział, że ma na niego nowy plan. Żyła dojrzał?

- Do niego było bardzo trudno dotrzeć. Kolejni trenerzy mieli z tym duży problem. Ja pamiętam jak Hannu Lepistoe mówił, że to jest "wieczne, duże dziecko". Teraz skupił się tylko na skokach i to mu bardzo pomaga. Natomiast jeśli chodzi o mierzalne aspekty takie, jak moc i dynamika, które zmierzyć na platformach dynamometrycznych, to Żyła jest w absolutnej światowej czołówce. Nie potrafił tego nigdy wykorzystać. 

Teraz wreszcie kierunkuje swoją moc dobrze i przekłada to na dobre skoki. 

- Ja już w rozmowie np. z Adamem Małyszem mówiłem, że gdyby u Żyły ta moc nie rozchodziła się "na boki", tylko gdyby skoncentrować go na skokach, to byłoby świetnie. Mamy dopiero początek sezonu, ale te zmiany u Żyły są po prostu lawinowe.

W tym sezonie w konkursach indywidualnych był kolejno. 6. 3., 5., 3. Ścisła czołówka. 

- To jest najważniejsze u skoczka, który ma osiągać sukcesy, czyli powtarzalność skoków w różnych warunkach atmosferycznych. Przecież w Niżnym Tagile czy w Ruce wiatr był zmienny. Nieważne, że wiatr był zwykle pod narty. To przecież też trzeba wykorzystać, a wielu skoczków sobie z tym nie radzi. Owszem łatwiej jest polecieć na wietrze pod narty, ale wykorzystanie tych warunków pokazuje klasę zawodnika. Żyła na razie radzi sobie z tym fizycznie, ale też psychicznie. 

Jeszcze niedawno Żyła przed skokiem wolał pobiegać, poskakać, energia go po prostu rozpierała. Teraz przed skokiem wygląda jak typowy sprinter. Siedzi spokojnie, nie wysila się, jakby wyeliminował każdy zbędny ruch.

Piotr Żyła w zeszłym sezonie i obecniePiotr Żyła w zeszłym sezonie i obecnie Screen TVP

- Widać koncentrację, nie rozdrabnia się i dzięki temu jest w stanie wyzwolić całą swoją energię właśnie na rozbiegu skoczni. To jest bardzo dobre.  

Dwa lata temu Piotr Żyła osiągnął szczyt, zajął drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, tym razem szczyt formy też przypadnie na świąteczno-noworoczny cykl?

- Jeżeli Piotr Żyła dociągnie z tą formą do Engelbergu to wierzę, że będzie jednym z faworytów do wygrania Turnieju Czterech Skoczni.

Zapytam Pana o zawodnika, który punktuje regularnie, ale chyba znów zaczął popełniać błąd sprzed lat. Chodzi mi o Dawida Kubackiego, który znów lata wysoko, ale szybko spada. 

- Dawid ma za sobą bardzo dobrą zeszłą zimę i dobre lato. Brakuje mu jednak stabilizacji. On przyzwyczaił nas do tego, że jak wchodzi na dobry poziom, to potem się na nim utrzymuje. Niestety, Dawid znowu zaczyna wracać do tej wyższej amplitudy lotu. To zauważyli także inni trenerzy. Myślę jednak, że szybko można to skorygować. Według mnie to kwestia kilku zawodów i znowu będzie w czołówce, a moim zdaniem może też stawać na podium w kilku pojedynczych zawodach.

Kamil pierwszy raz w sezonie wypadł poza szóstkę, ale to chyba wina warunków w pierwszej serii. Wielu znanych skoczków nie dało sobie z nimi rady. 

- Skoki Kamila są dobre, ale brak mu jest jeszcze tej typowej dla niego powtarzalności. W sobotnim konkursie wyszło to na jaw. Gdyby skakał tak, jak w końcówce sezonu, to warunki w Niżnym Tagile nie grałyby roli. To jednak dopiero początek sezonu i widać, że nie jest to jeszcze najlepsza forma.  Był aż i dopiero 7. Aż bo zaliczył wielki awans z 14. pozycji, ale dopiero, bo chyba każdy liczył na nieco więcej. 

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (9)
Piotr Żyła przestał być wiecznym dzieckiem. Szansa na życiowy sukces?
Zaloguj się
 • ajavar

  Oceniono 5 razy 3

  Brawo Piotrek!
  Tak trzymaj i nie daj się złym ludziom!

 • boromir195419

  Oceniono 3 razy 3

  Wielkie gratulacje dla chłopaków . Nie ma się do czego przyczepić bo aktualnie są ajlepsi na świecie a Piotrek jest niesamowity ! .Szkoda tylko że nasze zaplecze to obraz nędzy i rozpaczy .

 • marek804

  Oceniono 4 razy 2

  Trzeba docenić sukcesy Żyły, ale bez przesady nie jest to wejście smoka. Małysz i Szliri nie dobijali się do czołówki, ale nie dawali rywalom żadnych szans. Mam nadzieję że Żyła zacznie wygrywać seryjnie.

 • jaro1999_g.pl

  Oceniono 1 raz 1

  kiedy uzalezniony dojrzewa?

 • fryderykus

  Oceniono 2 razy 0

  przemiana żyły...chłop ma po prostu dość WAS pismaków, bo obrabialiście mu d...codziennie szukając sensacji w życiu prywatnym a tu niespodzianka...bo się okazuje że facet ułożył sobie życie i skacze lepiej niż wy pismaki byście podejrzewali. To nie przemiana on chcę pimakom pokazać kto rządzi

 • pt.nut

  Oceniono 1 raz -1

  Jest dobrze. Myśle o całej kadrze.

 • sieradz2

  Oceniono 5 razy -3

  Odszedł Piotruś Pan? Szkoda ;)

 • xrafael

  Oceniono 5 razy -3

  Kto oglada skoki gdy maja virtualna reality smity goge czipy w doopie ... granie caly dzien noc ... z virtualnymmmieczem w granadzie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX