Skoki narciarskie. FIS znalazł sposób na nieprzepisowe kombinezony. Zmiana w procedurze kontroli wywoła lawinę dyskwalifikacji?

Czy w zimowym sezonie czeka skoki fala dyskwalifikacji? Latem jedna ze zmian w egzekwowaniu przepisów okazała się postrachem skoczków. - Zmieniła się procedura przed kontrolą. Do tej pory skoczek mógł poprawić kombinezon tuż przed wejściem na maszynkę do mierzenia. Teraz nie może - mówi Sport.pl Agnieszka Baczkowska, kontrolerka sprzętu w żeńskim Pucharze Świata.

Piotr Majchrzak: Przejrzałem dokumenty na sezon 2018/2019 i nie zobaczyłem żadnych dużych zmian jeśli chodzi o kombinezony. Nie było powodu?

Agnieszka Baczkowska: Praktycznie nie ma żadnych zmian w sprzęcie. Myślę, że sprawdziło się wprowadzenie i dopracowanie nieelastycznej tasiemki, która zapobiega naciąganiu kombinezonów. Wiadomo jednak, że drużyny cały czas próbują ominąć przepisy. Na tym ta zabawa polega. Przykładów oszustw jest mnóstwo, a najlepiej mówi o tym liczba dyskwalifikacji w sezonie letnim.

Peter Prevc odpuszcza inaugurację Pucharu Świata w Wiśle

Ale skoro tych dyskwalifikacji jest aż tyle, to chyba jest jakaś nowość, na którą skoczkowie nie byli przygotowani. W LGP w Rasnowie dyskwalifikacji było aż 14, a kolejne 8 w Hinzenbach i Klingenthal. Nasi skoczkowie mówili mi o zmianach w kontroli na górze skoczni. Może pani wyjaśnić o co chodzi?

- Badanie na górze skoczni odbywa się cały czas w tym samym miejscu, ale zmieniono bezpośrednią procedurę przed kontrolą. Do tej pory skoczek mógł lekko naciągnąć, poprawić kombinezon tuż przed wejściem na maszynkę.

Czyli wcześniej można było coś poprawić i wejść na maszynkę, a teraz nie można zmieniać nic w kombinezonie kilka schodów przed kontrolą?

- Tak, można było coś poprawić, naciągnąć. Teraz można to zrobić trzy, cztery a może nawet pięć stopni wyżej (w zależności od tego jak wyglądają schody na skoczni), a potem zawodnik nie może już nic robić z kombinezonem. Wiadomo, że jak przejdzie te kilka kroków, to kombinezon wróci do stanu „naturalnego”, czyli takiego jak został uszyty, a nie jak go naciągnięto. To jest największa zmiana. Kontrola jest taka sama, ale procedura podejścia do kontroli się zmieniła. Stąd tyle dyskwalifikacji.

Zatem czy przy obecnym podejściu do kontroli można coś pokombinować z naciągnięciem kombinezonu przez stanięciem na maszynkę mierzącą wysokość kroku?

- Obecnie nie widzę szans na naciąganie przepisów.

Nasi skoczkowie niezwykle rzadko wpadają na kontroli sprzętu. Mamy świetnie uszyte kombinezony, czy umiemy stawać do kontroli?

- Od wielu lat widzimy, że mamy tych dyskwalifikacji bardzo mało. Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedno i drugie ma tutaj znaczenie.

Skocznia w Wiśle. Kiedy konkursy?

Gdy rozmawiałem z ojcem jednego z norweskich skoczków stwierdził, że jego syn musi schudnąć 4-5 kilogramów, by dorównać Kamilowi Stochowi, bo nasi zawodnicy są bardzo wychudzeni. Wręcz na granicy możliwości.

- Myślę, że słowo wychudzony to tutaj nadużycie. Gdyby skoczkowie byli wychudzeni, to nie mieliby sił, żeby skakać i trenować na profesjonalnym poziomie. Należy stwierdzić raczej, że są szczupli. Myślę jednak, że nasi skoczkowie nie ważą mniej niż inni. To porównywalne wartości.

FIS tuż po poprzednim sezonie zapowiadał, że będziemy mieli zmianę w ważeniu zawodników. Rozumiem, że zmiany, które weszły w życie już  w Letnim Grand Prix, zostają też na zimę.

-Tak. Od tego sezonu, który formalnie rozpoczął się 1 lipca, FIS wprowadził zmiany w ważeniu zawodników. Do tej pory skoczkowie wchodzili na wagę w kombinezonie i w butach, ale teraz nastąpiły zmiany. Przed ważeniem  trzeba ściągnąć buty i wyjąć wkładki. Dokładnie tak wyglądała już procedura ważenia w czasie letnich zawodów.

Skocznia w Zakopanem. Kiedy konkursy?

Ogólna waga skoczków spadła zatem o około 1,5 kilograma (ale tabela BMI pozostała bez zmian). Każdy mógł wybrać: przytyć lub skrócić narty. No i właśnie, co wybrali skoczkowie?

- Statystycznie większość skoczków skróciła narty, a nie przytyła. Do tej pory mieliśmy taką tendencję, że każdy wolał mieć dłuższe narty. Wiadomo, że tworzy się wtedy większa powierzchnia nośna i przez lata zawodnicy walczyli o każdy centymetr więcej. Co kilka sezonów zmienia się jednak koncepcja trenerów i pewnego rodzaju moda na skoczni. Od kilku lat obserwujemy, że dużą rolę odgrywa dopracowanie kombinezonów, które stało się znacznie ważniejsze niż długie narty. Teraz uważa się, że krótsze narty mogą być nawet lepsze, bo łatwiej jest je kontrolować w powietrzu.

Czyli większe zmiany dopiero po tym sezonie, bo w kolejnym nie będzie żadnej dużej imprezy.

- Tak. W obecnym sezonie są mistrzostwa świata, a staramy się nie wprowadzać dużych zmian przed ważnymi imprezami, bo zarówno ekipy, jak i producenci sprzętu też potrzebują czasu na dostosowanie sprzętu. Wydaje mi się również, że doszliśmy do takiego punktu, gdy te przepisy są na tyle stabilne i sprawdzone, że nie ma co za bardzo eksperymentować.

Letnie Grand Prix. Podsumowanie sezonu. Piotr Żyła na podium, Kamil Stoch tuż za nim

Początek Pucharu Świata w skokach narciarskich w przyszłym tygodniu. Inauguracja zimowego cyklu odbędzie się w Wiśle w dniach 16,17,18 listopada.

Sprawdź, czy rozpoznasz słynny polski film po cytacie
1/15
Zobacz także
 • Skoki narciarskie. Peter Prevc odpuszcza inaugurację Pucharu Świata w Wiśle
 • Kibice podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zakopane, 27 stycznia 2018 Skoki narciarskie. Skocznia w Zakopanem. Kiedy konkursy?
 • Stefan Kraft, najlepszy skoczek ubiegłego sezonu wygrał kwalifikacje i obie serie treningowe w Wiśle. Kamil Stoch - najlepszy z Polaków - był w kwalifikacjach piąty. Stracił do Krafta 4,5 m oraz 5,8 pkt.
Do niedzielnego konkursu indywidualnego awansowało jeszcze sześciu Polaków.
Pierwszy raz w historii inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie miała miejsce na polskiej ziemi, w Wiśle. Za oknem wciąż zielono, ale zawody uda się przeprowadzić dzięki specjalnym torom lodowym, po których rozpędzą się skoczkowie oraz tonom sztucznego śniegu rozłożonego na zeskoku skoczni w Malince. Zagwarantowanie zimowych warunków to dla organizatorów duże wyzwanie, bowiem tak wcześnie Kamil Stoch i spółka jeszcze nie skakali. Start sezonu odbywał się zazwyczaj w ostatni weekend listopada, a czasami dopiero w grudniu. W sobotę w Beskidach odbędzie się konkurs drużynowy (początek o godzinie 16.), a w niedzielę indywidualny (g.15). Zawody zobaczy na żywo po osiem tysięcy kibiców.
Skoki narciarskie. Puchar Świata w Wiśle - terminarz
Komentarze (9)
FIS znalazł sposób na nieprzepisowe kombinezony skoczków. Zmiana w procedurze kontroli wywoła lawinę dyskwalifikacji?
Zaloguj się
 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 19 razy 3

  Najlepiej niech skaczą w lycrach opiętych jak na pe.dalarzach albo nago.
  W drugim przypadku przynajmniej na początku zwiększyła by się oglądalność.

 • jezuitaitamta

  Oceniono 1 raz 1

  Jak będą przed kontrolą robić szpagat, to skoki będą dłuższe.

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 0

  To pasowałoby wprowadzić klasyfikację nieprawidłowości kombinezonów. Bo jeśli na przykład w 1 serii zdyskwalifikują 30 skoczków, to z tej 30-tki dziesięciu o najmniejszych uchybieniach będzie mieć prawo występu w 2 serii.

 • Popijajac Piwo

  Oceniono 4 razy 0

  Niech wszyscy skaczą w kaftanach bezpieczeństwa. Zawiązanych z tyłu...

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy -1

  A jaka pogoda przewidywana w tym czasie? +16,+17,+18 stopni Celsjusza w Wiśle?

 • polskiniemiecwchinach

  Oceniono 7 razy -3

  Najlepiej niech skaczą w lycrach opiętych jak na pedalarzach albo nago.
  W drugim przypadku przynajmniej na początku zwiększyła by się oglądalność.

 • iarna

  Oceniono 8 razy -4

  Mniej skakania, więcej zielonego stolika. Ta konkurencja i tak już jest rozmyta za pomocą niejawnej magii uprawianej przez stylistów sędziowskich i tajemnicze podmuchy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1620
  2 Kamil Stoch 1145
  3 Stefan Kraft 1017
  4 Piotr Żyła 963
  5 Dawid Kubacki 834
  6 Robert Johansson 707
  7 Johann Andre Forfang 673
  8 Timi Zajc 664
  9 Markus Eisenbichler 661
  10 Karl Geiger 634
  24 Jakub Wolny 192
  38 Stefan Hula 62
  45 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 4575
  2 Niemcy 4159
  3 Japonia 3299
  4 Austria 3127
  5 Norwegia 2593
  6 Słowenia 2220
  7 Szwajcaria 1055
  8 Czechy 890
  9 Rosja 620
  10 Finlandia 306
  11 Bułgaria 130
  12 USA 18
  13 Estonia 12
  14 Kanada 9
  15 Włochy 7
  16 Francja 0
  16 Kazachstan 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju

Najnowsze informacje