Skoki narciarskie. Noty i zasady oceniania skoków

Dużo zamieszania w skokach narciarskich potrafią wzbudzać noty przyznawane przez sędziów. Jak przyznają oni oceny, na jakiej podstawie?

Punkty za odległość

Najważniejsza jest odległość. Tu zasady są proste. Każdy skoczek dostaje wyjściowo 60 punktów. Za każdy metr powyżej lub poniżej punktu konstrukcyjnego dostaje lub odejmuje mu się 1,8 pkt na skoczniach dużych (1,2 pkt na mamutach i 2 pkt na skoczniach normalnych). Do tego dodawane są oceny za styl.

Skoki narciarskie. Turniej Czterech Skoczni. Zasady, przepisy, regulamin

Skoki narciarskie. Noty i zasady oceniania skoków

Poszczególne skoki ocenia pięciu sędziów. Punktem wyjścia jest idealna nota - 20 - i to od niej odejmowane są punkty za poszczególne elementy skoku.

Faza lotu

Za błędy w tej fazie można odjąć maksymalnie 5 punktów. Oceniane jest płynne przejście do fazy lotu, symetryczna i stabilna pozycja w jej trakcie oraz rozpoczęcie lądowania w odpowiednim momencie.

Za przebieg lotu można odjąć maksymalnie 1,5 pkt, tak samo jak i za prowadzenie nart. Za nieprawidłowe ułożenie ramion i trzymanie nóg można odjąć po jednym punkcie.

Faza lądowania

W tej fazie również można stracić maksymalnie 5 punktów. 2 punkty odejmuje się za brak telemarku. Telemark to lądowanie, przy którym skoczek wysuwa jedną z nóg do przodu amortyzując lądowanie przez tzw. wypad. Ocenia się również takie elementy jak zbyt sztywne czy zbyt szerokie lądowanie.

Skoki narciarskie. Zasady punktacji poszczególnych konkursów

Faza odjazdu

Najwięcej punktów można stracić w fazie odjazdu. Całkowity upadek oznacza odjęcie 7 punktów. Dotknięcie zeskoku jakąkolwiek częścią ciała oznacza stratę 4-5 punktów. Za to nieprawidłowa pozycja ciała przed przekroczeniem granicy upadków oznacza odjęcie 0,5 - 3 punktów.

W ten sposób powstaje ostateczna ocena. Widzowie mogą ją zobaczyć na ekranach swoich telewizorów. Dwie noty skrajne - czyli najniższa oraz najwyższa - są odrzucane. Kiedyś przy ocenie skoku brano pod uwagę tylko te czynniki, jednak od kilku lat w grę wchodzą również punkty za wiatr.

Punkty za wiatr

Skoki narciarskie od zawsze były narażone na łaskę warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała się na wprowadzenie przeliczników rekompensujących wpływ wiatru na skok zawodnika.

Warunki mierzone są dla każdego zawodnika osobno i w rzeczywistym czasie oddawania skoku. Na dużych obiektach dokonuje się siedmiu pomiarów rozstawionych naprzemiennie po obu stronach zeskoku. Skoczek, który wychodzi z progu uruchamia fotokomórkę, która włącza czujniki. Te robią ok. 150 pomiarów, z których wyciągana jest średnia. System automatycznie wyłapuje osiągniętą odległość przez zawodnika, dzięki czemu można więc uniknąć sytuacji, w której skoczek miał niezwykle słaby wiatr na początku i nie doleciał do miejsca, gdzie ruch powietrza był bardzo korzystny. Dostaje wówczas punkty wyłącznie za złe warunki atmosferyczne.

Szczegółowe wyliczenia różnią się dla każdej ze skoczni. Przyjmuje się jednak, że jeden metr rozbiegu więcej to skok dalszy o około pięć metrów. Skoczkom dodawane są oraz odejmowane punkty za usytuowanie belki oraz za wiatr.

Skoki narciarskie. Terminarz Pucharu Świata w sezonie 2018/19

Więcej o:
Copyright © Agora SA