Pjongczang 2018. Wiatr znowu może przeszkodzić skoczkom. Sobotni konkurs loteryjny?

FOT. KUBA ATYS

Prognozy pogody przed sobotnim konkursem na dużej skoczni w Pjongczangu nie są optymistyczne. Wiatr ponownie może rozdawać karty w rywalizacji o tytuł mistrza olimpijskiego w skokach.

Po loterii, jaka miała miejsce podczas zawodów na obiekcie o wielkości 109 metrów, nikt nie wyobraża sobie, by raz jeszcze konkurs olimpijski przebiegał w podobnych warunkach. Choć po pierwszej serii prowadził Stefan Hula, a Kamil Stoch był wiceliderem, żaden z Polaków ostatecznie po medal nie sięgnął – olimpijskie złoto zgarnął Andreas Wellinger, srebro i brąz przypadły Norwegom, Johannowi Andre Forfangowi i Robertowi Johanssonowi.

Silny wiatr uniemożliwiał płynne przeprowadzenie rywalizacji, a organizatorzy nie chcieli za wszelką cenę, by konkurs był jednoseryjny. Ceną były bardzo nierówne warunki dla skoczków i długie przerwy pomiędzy kolejnymi próbami  – zawody zakończyły się już po północy.

- To nie był sport, to była loteria. Wiem że zaraz dacie z tego tytuły, ale naprawdę można się wkur..ć, rozpierdzielić tam wszystko na górze. Cztery lata czekasz na konkurs! I przychodzi taki, który się nie powinien odbyć – komentował na gorąco Adam Małysz, pełniący funkcję dyrektora PZN.

Czy w sobotę scenariusz z pierwszego konkursu może się powtórzyć? Obecnie prognozy pogody nie mogą optymistycznie nastrajać zawodników i kibiców. Wiatr w dniu konkursu według serwisu accuweather.com wiać ma z siłą nawet do 6 m/s, co oznaczałoby kolejną loteryjną rywalizację. Istnieje jednak szansa, że późnym wieczorem miejscowego czasu, na kiedy zaplanowany jest start skoczków, wiatr zelżeje do około 3 m/s.

Na środę natomiast zaplanowany został pierwszy trening. Trener Stefan Horngacher nie podjął jeszcze decyzji dotyczącej składu na kwalifikacje do konkursu. Pewniakami są Kamil Stoch, Stefan Hula i Dawid Kubacki. O czwarte miejsce powalczą Maciej Kot (startował na skoczni normalnej) oraz Piotr Żyła.

[MAJCHRZAK w PUNKT K #6] Dlaczego skoczkowie nie odpychają się mocniej z belki? Prędkość ma znaczenie

Zobacz także
 • Stefan Horngacher i Łukasz Kruczek Skoki narciarskie. Łukasz Kruczek wskazał faworyta do wygrania Pucharu Świata
 • Gala Olimpijska w Zakopanem. PŚ w Ruce. Żelazna "6" Horngachera bez zmian
 • Skoki narciarskie. Mika Kojonkoski chce, by Polacy szkolili Chińczyków na Pekin 2022. "Piszemy się na to"
Komentarze (35)
Pjongczang 2018. Wiatr znowu może przeszkodzić skoczkom. Sobotni konkurs loteryjny?
Zaloguj się
 • lieft

  Oceniono 1 raz 1

  Małysz I tajner to takie podejrzane typki, finansują skoki, kasy na inne zimowe dyscyplinny brak, bo oni wszystko poblokowali. A głupi naród jara się tymi skoczkami jakby od tego zależała ich wygrana w toto lotka. Ale polacy zawsze durni, i przed i po szkodzie.

 • lieft

  Oceniono 1 raz 1

  Kompletnie mnie to wali, czy ekipa skoczków złamie karki, czy doleci i gdzie. Stoch, małysz itd....módlcie się wincyj, w tym jesteście dobrzy no i w narzekaniu na pogodę, na warunki, a że było za ślisko, a że za zimno, a że wiatr był ch.wy, a że biomet nie taki .... i tak bez końca. Połamcie se giry. Tyle.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 1 raz 1

  mróz, śnieg i ten wiatr w oczy polskim skoczkom - rozwiązać IO

 • facio60

  Oceniono 3 razy 1

  Proponuję wszystkim komentującym cieszyć się, że mamy możliwość przekomarzania się i zastanawiania czy Polacy dadzą radę (w domyśle medale) czy nie, bo.....
  Za jakieś dwa lata, skoki polskie popadną w ruinę, Horngacher odejdzie. A to dlatego, że obecni mistrzowie są już dość wiekowi a następców nie widać. Nie pamiętam takiej sytuacji jak w ub. roku, gdy na MP w skokach wzięło udział zaledwie coś koło 30 skoczków. Z tego ponad połowa ucieszyła się, że w ogóle wylądowała. Tylko 8-10 reprezentowało jakiś poziom. Przewiduję długi marazm, dopóki nie znajdzie się ktoś na miarę 90% możliwości Małysza czy Stocha . Trener austriacki odejdzie najpóźniej w 2020 roku na wiosnę. Idę o zakład. Dzisiaj poza 5 skoczkami w pierwszej kadrze mamy może 2, którzy spisują się poprawnie.

 • tequila57

  Oceniono 5 razy 1

  Tajner i Małysz powinni odejść dla dobra polskiego sportu

 • freeasinfreedom

  0

  Dlaczego wyłączyliście możliwość komentowania w "relacjach na żywo" ?

 • Tomasz Mural

  0

  niech Ci narzekajacy komentatorzy sami siada na belkę i przy takich warunkach skocza ciekawe jak im pójdzie. najlepiej mądrzyć się i narzekać jest widząc wszystko z perspektywy ekranu telewizora żałosne.

 • 23tryt

  0

  abstrahując już od medali i "szans" medalowych, to chciałbym się dowiedzieć ilu z naszych którzy tam pojechali osiągnęli życiowe wyniki, poprawiło miejsce zajęte na np. na ostatnich MŚ w swojej konkurencji, bo coś mi się wydaje że i z tym jest niezła lipa i rzeczywiście większość polskiej ekipy to jednak jest wycieczka olimpijska

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Jewgienij Klimow 100
  2 Stephan Leyhe 80
  3 Ryoyu Kobayashi 60
  4 Kamil Stoch 50
  5 Timi Zajc 45
  6 Piotr Żyła 40
  7 Antti Aalto 36
  8 Dawid Kubacki 32
  9 Karl Geiger 29
  10 Johann Andre Forfang 26
  23 Jakub Wolny 8
  29 Maciej Kot 2

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 532
  2 Niemcy 528
  3 Austria 334
  4 Japonia 322
  5 Rosja 250
  6 Szwajcaria 214
  7 Słowenia 161
  8 Czechy 80
  9 Norwegia 59
  10 Finlandia 36
  11 Włochy 3
  12 USA 0
  12 Kanada 0
  12 Kazachstan 0
  12 Bułgaria 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty

  • Lider turnieju

Najnowsze informacje