Dawid Kubacki dominuje w Letnim Grand Prix. Trzecie zwycięstwo z rzędu!

12.08.2017 20:53
A A A
Letnie Grand Prix w Wiśle. Dawid Kubacki

Letnie Grand Prix w Wiśle. Dawid Kubacki (FOT. Magda Ciasnowska)

Dawid Kubacki wygrał trzeci konkurs Letniego Grand Prix. Polak w świetnym stylu zwyciężył we francuskim Courchevel. Drugie miejsce zajął Maciej Kot, a na trzeciej pozycji uplasowało się dwóch zawodników. W drugiej serii oglądaliśmy komplet biało-czerwonych.

Courchevel jest stałym punktem w kalendarzu Letniego Grand Prix w skokach narciarskich, a letnie zawody odbywają się we Francji od 1997 roku. Na kompleksie, który w 1992 roku gościł konkursy zimowych igrzyskach olimpijskich, zgromadziło się kilka tysięcy osób, którzy dość szczelnie wypełnili miejsca na trybunach. W sobotnim konkursie na Tremplin au Praz mogliśmy oglądać sześciu Polaków, którzy w komplecie przebrnęli przez kwalifikacje.

Kubacki pozamiatał w pierwszej serii

Jako pierwszy z biało-czerwonych zaprezentował się Kamil Stoch. Polak w pierwszej serii osiągnął jedynie 120,5 metra, ale musiał sobie radzić w bardzo niesprzyjających warunkach. I tylko spory bonus za zły wiatr sprawił, że Stoch zajął 20. miejsce po pierwszej serii i pewnie awansował do finału. Jakub Wolny oddał odrobinę dłuższy skok od najbardziej utytułowanego polskiego skoczka. Mistrz świata juniorów z Val di Fiemme skoczył 121,5 m, ale zrobił to przy znacznie lepszych warunkach, dlatego po pierwszej części rywalizacji zajmował 29. miejsce.

Piotr Żyła poleciał nieco dalej, bo 124 metry, ale nie do końca mógł być zadowolony ze swojej próby. Wiślanin musiał radzić sobie ze złymi warunkami, które skutecznie uniemożliwiły mu oddanie dobrego skoku. Żyła miał również trochę problemów w drugiej fazie lotu, ale mimo to zdołał uplasować się w połowie drugiej dziesiątki.

Z bardzo dobrej strony pokazał się za to Stefan Hula. Zawodnik ze Szczyrku poszybował 128 metrów, co pozwoliło mu być na 9. pozycji po pierwszej serii.

Zeszłoroczny zwycięzca z Courchevel, Maciej Kot popisał się bardzo dobrym skokiem w pierwszej rundzie. Polak pofrunął 130,5 metra i wyprzedził prowadzącego Denisa Kornilova. Kot nie cieszył się jednak długo z prowadzenia, bo lider klasyfikacji generalnej LGP, Dawid Kubacki pofrunął aż 133,5 metra i pokazał, że w to lato jest naprawdę mocny.

Teatr jednego aktora

W serii finałowej ponownie  mogliśmy oglądać wszystkich Polaków, którzy w niemal komplecie poprawili swoje osiągnięcia. O jedną pozycję awansował Jakub Wolny, który w drugiej serii skoczył 119 metrów (28 miejsce). Znacznie lepszy skok w drugiej serii oddał Kamil Stoch, który wylądował na linii punktu konstrukcyjnego. 125 metrów oznaczało, że Stoch zaliczył spory awans na 14. miejsce w konkursie.

Świetną próbą popisał się również Piotr Żyła, który w drugiej serii poleciał 128 metrów i wyprzedził prowadzącego wówczas Kamila Stocha. Polak przesunął się w klasyfikacji aż o dziewięć pozycji i ukończył zawody na szóstej lokacie. Kolejny bardzo porządny skok oddał również Stefan Hula (126,5 metra) i zajął dziewiąte miejsce w Courchevel.

Na koniec drugiej serii mogliśmy oglądać wspaniałą walkę dwóch biało-czerwonych o walkę w konkursie. Najpierw Maciej Kot poleciał 128,5 metra i wysunął się na prowadzenie w konkursie. Po chwili przyszedł jednak czas na Dawida Kubackiego, który potwierdził swoją dominację w to lato. Kubacki skoczył 127 metrów, ale zrobił to w bardzo trudnych warunkach, bo system doliczył mu aż 16 punktów za zły wiatr.  Na trzecim miejscu uplasowało się dwóch zawodników. Taką samą notę zgromadzili Roman Koudelka i Denis Kornilov.

W klasyfikacji generalnej liderem pozostał Dawid Kubacki, który ma 300 punktów. Drugie miejsce zajmuje Maciej Kot (210 pkt.), a trzeci jest Stephan Leyhe (154 pkt.)

Kolejne zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich odbędą się w dniach (26-27.08) w japońskiej Hakubie. Wszystko wskazuje jednak na to, że najlepsi polscy skoczkowie odpuszczą azjatycką część rywalizacji. Być może zabraknie ich także w rosyjskim Czajkowskim (09-10.09). Podopieczni Stefana Horngachera powinni powrócić do LGP na dwa konkursy kończące letni sezon. Rywalizacja w LGP zakończy się 3 października w niemieckim Klingenthal, a już po 45 dniach skoczków czeka rozpoczęcie zimowego sezonu.