LGP w Wiśle. Triumf Kubackiego! Wpadka Stocha

Dawid Kubacki wygrał pierwszy indywidualny konkurs Letniego Grand Prix, który odbył się w sobotę na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Na drugim stopniu podium uplasował się Maciej Kot, a pierwszą trójkę uzupełnił Niemiec Karl Geiger. W rundzie finałowej zabrakło niestety Kamila Stocha.

Sobotni konkurs, który miał rozpocząć się o godz. 17.30, z powodu silnych podmuchów wiatru został początkowo przesunięty o kwadrans, aby ostatecznie rozpocząć się z półgodzinnym opóźnieniem. Na szczęście wiatr zdołał zelżeć, a dwuseryjne zawody udało się przeprowadzić bez dłuższych przerw.

W pierwszej rundzie najlepszy z Polaków był Maciej Kot, który pofrunął na odległość 133 m. Z notą 126,4 pkt skoczek z Limanowej wygrał serię, wyprzedzając o 0,5 pkt Karla Geigera i 4 pkt Norwega Daniela Andre Tande. Z dobrej strony zaprezentowali się Dawid Kubacki i Stefan Hula, którzy uzyskali odpowiednio 128 i 126,5 metra, co dało im ex aequo 6. miejsce.

Zawiódł za to kończący pierwszą serię Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi spóźnił wyjście z progu i po skoku na odległość 119 m zakończył zawody na 31. lokacie. - Popełniłem duży błąd, cała energia poszła w próżnie, a nie w próg i leciałem dwa metry za nisko - tłumaczył później w rozmowie z mediami Stoch.

Mimo słabszej dyspozycji Stocha polscy kibice obiekt im. Adama Małysza w Wiśle opuszczali w wyśmienitych nastrojach. W finałowej rundzie kapitalny skok oddał Dawid Kubacki (132,5 m), który z 6. pozycji przesunął się na 1. Tuż za nim uplasował się Maciej Kot (127,5 m), a na najniższym stopniu podium zawody ukończył Geiger.

W drugiej próbie poprawił się także Hula, który awansował o jedną pozycję. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli również Piotr Żyła (13. miejsce) i Jakub Wolny (29.).