Nowa Wielka Krokiew wygląda olśniewająco. Powrócił blask legendarnej skoczni

Niedawno zakończył się drugi etap remontu Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Oznacza to, że nie ma żadnego zagrożenia dla Pucharu Świata w stolicy polskich Tatr, który został zaplanowany na ostatni weekend stycznia

"Nowa" Wielka Krokiew wygląda olśniewająco. Powrócił blask legendarnej skoczni

Zakończył się drugi etap remontu Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Oznacza to, że nie ma żadnego zagrożenia dla Pucharu Świata w stolicy polskich Tatr, który został zaplanowany na ostatni weekend stycznia.

Drugi etap modernizacji przebiegał bez większych problemów. Skocznia prezentuje się teraz naprawdę dobrze. 

Remont skoczni trwał od dwóch lat i był podzielony na dwa etapy.

Dwa etapy prac

Po zeszłorocznej budowie nowego najazdu i zamontowaniu lodowych torów najazdowych w Zakopanem w tym roku odbył się drugi etap prac remontowych. Druga część modernizacji przewidywała wymianę wszystkiego, co mieści się poniżej linii progu.

Czas na dalekie skoki

Skocznia zyskała także wizualnie, bo zamontowane zostały nowe bandy oraz nowoczesny igelit. Po modernizacji Wielka Krokiew będzie miała punkt K usytuowany na 125. metrze, a jej wielkość wyniesie 140 metrów. Oznacza to, że możliwe są skoki znacznie przekraczające 140 metrów. Co ciekawe, ostatnia linia na igelicie została wyznaczona na 150. metrze

Zmiana profilu zeskoku

Trzeba było również zmienić profil zeskoku. W niektórych miejscach ziemia jest wybierana, w innych zaś powstały specjalne stelaże, które podniosą zeskok. Sprawi to, że skocznia będzie bardziej wypłaszczona, ale będzie można na niej latać zdecydowanie dalej i bezpieczniej.

Koszt - 7,5 miliona

Koszt tegorocznej przebudowy skoczni to 7,5 miliona złotych. Po remoncie Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza stała się jednym z najnowocześniejszych obiektów.

Włodarze COS-u długo przygotowywali się do wyłonienia wykonawcy i udało się wybrać najlepszą ofertę. 

Wszystko na czas, ale szkoda, że nie szybciej

Niestety brak możliwości przyśpieszania prac remontowych sprawił, że tuż przed sezonem polscy skoczkowie musieli szukać zagranicznych obiektów do trenowania.

Początkowy plan był taki, że Wisła miała być przygotowywana na Puchar Świata, a w Zakopanem Polacy mieli trenować. Ten zabieg się jednak nie udał, a skocznia w spokoju przygotowywane jest na Puchar Świata

Homologacja na wiele lat

Nowa homologacja została przyznana na 5 lat. W tym czasie na skoczni będą mogły odbywać się najważniejsze zawody, zaliczane do Pucharu Świata w skokach narciarskich czy Letniego Grand Prix.

Pachnie nowością

Skocznia spełnia wszystkie standardy najnowocześniejszych obiektów. Ma najnowsze tory lodowe i całkiem nowy igelit. 

Stary igelit trafi za to na mniejsze skocznia rozlokowane po całej Polsce

Konkursy już w styczniu

W sezonie 2017/2018 zawody PŚ w skokach narciarskich w Zakopanem odbędą się w dniach 26-28 stycznia. Tak jak poprzednich latach na Wielkiej Krokwi zaplanowano konkurs drużynowy i indywidualny.

DLOKR DLOKR Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Historia i tradycja

Wielka Krokiew to jedna z najstarszych polskich skoczni. Obiekt gości zawodników Pucharu Świata od 1980 roku (z przerwami w latach 1981-1989, 1991-1995, 1997, 2001).

Pierwszy rekord skoczni należał do Stanisława Gąsienicy-Sieczki i wynosił 36 metrów. 

Ostatni rekord skoczni 140,5 metra Simona Ammana. Najdalszy ustany skok w zawodach (MP) to jednak 141,5 metra Kamila Stocha z 2015 roku. 

Zmiana trybun w przyszłości?

W najbliższych latach planowana jest również przebudowa trybun, ale jest to tylko melodia przyszłości. 

Obecnie trybuny Wielkiej Krokwi mogą pomieścić ok. 25 tysięcy kibiców.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.