PŚ w Titisee-Neustadt. Kasai razy 500 i inne rekordy Japończyka

W niedzielę w Titisee-Neustadt Noriaki Kasai zaliczy swój 500. występ w Pucharze Świata. Przy okazji tego wspaniałego jubileuszu przypominamy inne rekordy Japończyka, który w czerwcu skończy 44 lata. Relacja na żywo w Sport.pl o godz. 13.45.
Noriaki Kasai w 1992 roku Noriaki Kasai w 1992 roku Screenshot: http://www.mtv.fi/sport imago/Sven Simon.

Debiutował stylem klasycznym, widział, jak rodzi się Małysz

- To nie koniec, 500 to miła liczba, ale moim celem jest 600 występów. Na pewno mogę tego dokonać - mówi Kasai. W PŚ debiutował w grudniu 1988 roku, w wieku 16 lat. W czerwcu bieżącego roku skończy 44 lata. Notując 500. występ w PŚ Japończyk śrubuje rekord startów w PŚ. Kiedy zaczynał, za rywali miał m.in. legendy tego sportu Mattiego Nykaenena i Jensa Weissfloga oraz wprowadzającego styl V Jana Boekleva (na załączonym filmiku można sobie przypomnieć, jak Kasai w początkach kariery skakał stylem klasycznym). Był już doświadczonym zawodnikiem, kiedy swoje wielkie triumfy święciły takie gwiazdy jak Andreas Goldberger i Adam Małysz. Sportowo ?przeżył? i ich, i Martina Schmitta, Svena Hannawalda, i Thomasa Morgensterna, i jeszcze kilku innych wielkich skoczków. Trwająca edycja PŚ jest 37., a on skacze w 27. Peter Prevc, który zapewnił już sobie wygranie trwającego sezonu, urodził się dopiero cztery lata po debiucie Japończyka. Drugi na liście skoczków z największą liczbą występów w PŚ jest Janne Ahonen. Fin zaprezentował się ?tylko? 397 razy.

Noriaki Kasai i Janne Ahonen w 1998 roku Noriaki Kasai i Janne Ahonen w 1998 roku Screenshot: http://www.mtv.fi/sport imago/Sven Simon.

Drugi Ahonen gorszy o 72 razy

Kasai jest też tym zawodnikiem, który w historii PŚ punktował najczęściej. Zaczął 9 grudnia 1989 roku w Lake Placid, zajmując dziewiąte miejsce. Wówczas punkty dostawali zawodnicy zajmujący miejsca od 1. do 15. Tamte zawody wygrał Ernst Vettori, krótkie wideo jest zapisem jednego ze zwycięskich skoków Austrtiaka. Kasai w sobotę w Titisee-Nuestadt zapunktował w PŚ 425. Drugi pod tym względem Janne Ahonen ma 353 miejsca w Top 30. Kasai jest też w czołówce największej liczby miejsc w Top 10 - wskoczył do niej 202 razy, lepszy jest tylko Ahonen, który dokonał tego 208 razy - i Top 5, w której był 105 razy. W tej klasyfikacji lepsi są jedynie Ahonen (163), Małysz (126), Gregor Schlierenzauer (121), Simon Ammann (114) i Morgenstern (112). Na podium Kasai był 61 razy (17 zwycięstw, 12 drugich pozycji i 32 miejsca trzecie) i tu zajmuje dziewiąte miejsce (Ahonen ma najwięcej - 108 - miejsc na podium, za nim plasują się Małysz i Schlierenzauer mający odpowiednio 92 i 88 takich miejsc), a w klasyfikacji zawodników z największą liczbą zwycięstw w historii jest 15. (prowadzi Schlierenzauer, który wygrał 53 konkursy, drugi z 46 zwycięstwami jest Nykaenen, trzecią pozycję z 39 triumfami zajmuje Małysz).

Simon Amman i Noriaki Kasai dzielą się pucharem za trzecie miejsce na podium zawodów w Innsbrucku Simon Amman i Noriaki Kasai dzielą się pucharem za trzecie miejsce na podium zawodów w Innsbrucku KERSTIN JOENSSON/AP

Najstarszy z dziadków

Dokładnie tyle miał Kasai 29 listopada 2014 roku, gdy wygrał konkurs w Kuusamo. Najwyższy stopień podium dzielił wówczas z Simonem Ammanem. Drugi w zestawieniu ?dziadków? wygrywających konkursy PŚ Takanobu Okabe jest młodszy od swojego rodaka o ponad cztery lata. Kiedy zwyciężył w marcu 2009 roku w Kuopio miał 38 lat, cztery miesiące i 12 dni.

Noriaki Kasai Noriaki Kasai GRZEGORZ CELEJEWSKI

Rekord wciąż śrubowany

W takim wieku Kasai był 4 marca bieżącego roku, kiedy uplasował się na trzecim miejscu w Wiśle. Tej zimy już pięć razy Japończyk śrubował rekord wieku skoczka, który wskoczył na pucharowe podium. W tej kategorii nad Okabe ma ponad pięć lat przewagi.

Noriaki Kasai w świetle jupiterów w Bischofshofen Noriaki Kasai w świetle jupiterów w Bischofshofen DOMINIC EBENBICHLER/REUTERS

Wygrywał w zupełnie różnych erach

Najlepszym dowodem długowieczności jubilata jest odstęp czasowy między jego pierwszym a ostatnim zwycięstwem w PŚ. Od 21 marca 1992 roku, kiedy to zwyciężył w Harrachovie (w mistrzostwach świata w lotach, które wówczas były wliczane do klasyfikacji generalnej PŚ), do 29 listopada 2014 roku, gdy był najlepszy w Kuopio, minęły prawie 23 lata. Drugi na liście zawodników wygrywających na przestrzeni największej liczby lat Adam Małysz ma odstęp liczony na dokładnie 14 lat, 10 miesięcy i cztery dni.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.