P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?

Zdjęcie numer 1 w galerii - P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?

TERJE BENDIKSBY/AP

 • Zdjęcie numer 1 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
 • Zdjęcie numer 2 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
 • Zdjęcie numer 3 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
 • Zdjęcie numer 4 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
 • Zdjęcie numer 5 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
 • Zdjęcie numer 6 w galerii P¦ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy skoczek przed skokiem powinien zakładać pas z 4 czujnikami wiatru: na podbrzuszu, na krzyżu i na biodrach, oraz pi±ty na kasku. Wiatr (ci¶nienie, prędko¶ć, kierunek i skręt) byłby mierzony podczas trwania skoku dokładnie w miejscu w którym znajduje się skoczek, od warto¶ci zmierzonej była by odejmowana/dodawana prędko¶ć skoczka i mamy rzeczywist± prędko¶ć wiatru w punkcie przesuwaj±cym się po torze lotu oraz jego zawirowania, proste? Wtedy rekompensata mogła by być niemal stuprocentowa (99,9%)

 • krolowa-mroku

  Oceniono 4 razy 2

  "Po porażkach swoich faworytów kibice doszukuj± się prób manipulacji w rekompensowanych punktach."

  Raczej nie w punktach za wiatr s± ewidentne manipulacje, lecz w notach za styl. Poczynaj±c od za wysokich (prawie cała karierę) notach dla Ammana (dzięki którym Adam Małysz co najmniej 1 olimpijskie złoto stracił), a skończywszy nie dalej jak na ostatnich M¦ - odebranie br±zu Kamilowi na ¶redniej (przez za wysokie noty dla Eisenbichlera) i Piotrkowi na dużej co najmniej srebra (z tego samego powodu). Z kolei na TSC zły pomiar ODLEGŁO¦CI (!!!) ostatniego skoku Tandego odebrał Maćkowi 3 miejsce w całym cyklu. Tu nie urz±dzenia zawodz±, lecz przekupni sędziowie.

 • Piotr Grygo

  Oceniono 2 razy 2

  Lepsza lekka niesprawiedliwo¶ć niż loteria jak była kiedy¶, ten system można poprawić i usprawnić. Co do belek startowych - pomysł dobry i na pewno zostanie bo jest bezpieczny dla skoczków. Temat pojawił się akurat po skokach w Vikersund, to o tyle nietypowa skocznia że można jej niemal dotykac na setnym metrze, a potem wyci±gn±ć kolejne sto metrów na dobrym noszeniu, brak punktów za wiatr na tej skoczni byłby bardzo krzywdz±cy.

  Jeszcze co do ocen... w sumie mało kto wie co sędziowie oceniaj±, chyba nawet zawodnicy i siędziowie nie do końca wiedz±.

 • radon13

  Oceniono 2 razy 2

  System nie jest doskonały ale poprzedni był kompletnie niesprawiedliwy i uniemozliwiał dokończenie wielu konkursów. Po prostu należało uwzgledniać składowe po wyj¶ciu z progu zupełnie inaczej niż te na dole zeskoku

 • maggajwerpl

  Oceniono 1 raz 1

  "- Je¶li robi się turniej w marcu, w kraju położonym nad oceanem" - Norwegia nad oceanem? jakim?

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 2 razy 0

  System jest w miarę ok, należy jednak na żywo podawać skalę podmuchów wiatru i nie będzie zdziwienia u kibiców.Powinny być jeszcze składowe uzależnione od miejsca w którym wiatr wieje i od utrudnień z nim zwi±zanych np wiatr boczny potrafi nieĽle namieszać, co z tego że na pocz±tku mu dmucha jak potem wpada w dziurę i nic z tego nie da się wyci±gn±ć, to wszystko powinno być przeanalizowane i rozpisane w programie który to mierzy oczywi¶cie na silnym sprzęcie.Zmiana belki jest ok zawsze wprowadza odrobinę dodatkowych emocji i ryzyka choć może też denerwować bo wprowadza przelicznik ale jednocze¶nie pozwala też przeprowadzić konkurs i zmniejsza ryzyko kontuzji zawodników. Powinno się znie¶ć oceny za l±dowanie ew ograniczyć je do odjęcia punktów za przysiad i upadek, to jak kto leci i l±duje nie powinno podlegać ocenie. Gdyby się trzymać ocen za styl na sztywno to zawodnicy nadal by skakali klasycznie a kto wie może nadal by machali rękoma podczas lotu.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 3 razy -3

  przeczytałem wasz tytuł na "głównej" i my¶lałem, że chodzi o SKOK-i :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje

Sport.pl