Sport.pl

W skokach nie zawsze wygrywają ci, co lecą dalej. Wyjaśniamy zasady punktacji

Łukasz Jachimiak, Rafał Jarząbek, Piotr Kalisz, Tomasz Fedoruk
18.02.2015 17:13
13,5 punktu za rozbieg? -12,8 za wiatr? Ale jak to się liczy? MŚ w Falun to dobry moment na krótkie wyjaśnienie. Oto zasady punktacji w skokach narciarskich.

Mistrzostwa w Falun dla skoczków rozpoczną się piątkowymi kwalifikacjami. Konkurs na skoczni normalnej w sobotę o 16.30. Relację znajdziecie na Sport.pl.
Więcej o:
Komentarze (15)
Zaloguj się
 • kuba19pele

  Oceniono 19 razy 9

  Dość mocno skrócone jest wyjaśnienie punktacji za wiatr :) Warto by tu dodać jeszcze kilka innych czynników dla tych, którzy chcą przeanalizować to w bardziej zaawansowany sposób :)

  Np. dlaczego zawodnik ma dodane +5,5pkt podczas gdy podmuchy wiatru na skoczni przekraczały 3m/s ? Na czym polega ten uśredniony pomiar siły wiatru? Dlaczego np wiatr wiejący z prędkością 2m/s (idealnie) z boku skoczni jest liczony jako 0.0pkt do noty?

  Szczególnie komentatorzy w TVP brylują nieznajomością sposobu tego przeliczania po czym wprowadzają w błąd większość oglądających skoki :) Fajnie by było gdyby powstała jeszcze druga część tego filmiku wyjaśniająca te szczegóły, bo takich jak ja, którzy rozumieją to wszystko od strony matematycznej, jest bardzo nieliczna garstka :)

 • stachu.z.hezbollahu

  Oceniono 14 razy 6

  Teraz to jeszcze betka, za kilka lat dojdą kolejne składowe:
  - pierwiastek trzeciego stopnia z aktualnego ciśnienia atmosferycznego
  - iloraz inteligencji podzielony przez dwukrotność współczynnika BMI
  - numer buta x numer kołnierzyka / rok urodzenia skoczka
  - średnia ocen z klasy maturalnej ewentualnie z gimnazjum.

 • jacek-jacenty

  Oceniono 7 razy 5

  "Jak się liczy punkty za rozbieg? A za wiatr? Oto zasady punktacji w skokach "

  I gdzie te zasady? Dajcie jakiś tekst.
  Rozumiem, że wiecie, że nalewamy źle sok z kartonika, ale obiecaliście, to dajcie te zasady punktacji!

 • gruchaldinho

  Oceniono 4 razy 2

  Mnie tylko zastanawia jedna rzecz, za skoki długie sędziowie dają z reguły wyższe noty niż za takie same stylowo, ale krótsze. Czyli teoretycznie po obniżeniu belki zawodnik otrzymuje co prawda rekompensatę niż poprzednicy skaczący z wyższej, ale ma mniejsze szanse na osiągnięcie dłuższej odległości, a tym samym dostanie niższe noty od sędziów. Jeśli na mamucie skoczysz tylko 100 metrów, to powinno się odbić tylko w punktach za odległość, a jednak sędziowie jeszcze dorzucają swoje 15, 16 punktów, mimo że skok technicznie mógł być idealny.

 • bot23

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda jest taka, że to nie jest aż takie skomplikowane. Jak ktoś się tym interesuje to się zna. Nie wiem co to za problem zrozumieć że wieje wiatr i jeden ma punkty dodane a drugi odjęte, przecież wszystko pokazywane jest graficznie. Trudniej się w tym połapać stojąc pod skocznią, ale i tam są telebimy na których wyświetla się obraz ten sam co w telewizji.

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 7 razy 1

  Te punkty za belkę i wiatr wydają mi się strasznie uznaniowe. Ale z drugiej strony na pewno ułatwia to przeprowadzanie zawodów. Dawniej ktoś przeskoczył skocznię, jury się przestraszyło, obniżano belkę - i seria od nowa, bo wszyscy muszą skakać z tej samej... (Szczególnie niefajne dla tego, kto przeskoczył skocznię. ;))
  Ale materiał bardzo mi się podobał, bo jest zabawnie rysowany. Jakieś tego typu obrazki mogliby wieszać na skocznich przy zakazach wstępu, dla obrazowego a zabawnego pokazania, co grozi amator(k)om oddającym skok z dużej skoczni (bywają tacy, widziałam na jutubie jakichś Rosjan, którzy to zrobili). Zaznaczam, że ja i tak będę łamała zakazy wstępu, bo ja ze skoczni nie skaczę, ja tylko na nie wchodzę i wracam na dół tą samą drogą. :)

 • krajewson

  Oceniono 2 razy 0

  co jeżeli skoczek nie doleci do pkt K? nie dostaje żadnej bonifikaty za odległość? np przy skoczni K120 poleci na 90m?

 • Felek Lutek

  Oceniono 7 razy -1

  taaaaaa
  płać człowieku abonameny sramenty, a co w zamian ? skoki na M Ś ?
  nieeee
  Ojciec Pedausz i inne propagandowe kościelne gów.no ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX