Sport.pl

Turniej Czterech Skoczni. Wąsowicz: nie możemy nie startować, bo mamy zobowiązania wobec sponsorów

- Nie możemy nie startować w Turnieju Czterech Skoczni, bo mamy zobowiązania wobec sponsorów - mówi wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, Andrzej Wąsowicz. Ale po konkursie w Oberstdorfie twierdzi, że już na zawody w Garmisch-Partenkirchen w kadrze Łukasza Kruczka powinno dojść do zmian.
:
-
Z pięciu zawodników wybranych przez Łukasza Kruczka do kadry na TCS we wtorkowym konkursie oglądaliśmy czterech, bo w kwalifikacjach odpadł Klemens Murańka. Kamil Stoch, Maciej Kot, Stefan Hula i Piotr Żyła przegrali swoje pojedynki KO w pierwszej serii (lepsi od nich okazali się odpowiednio: Andreas Wank, Manuel Fettner, Robert Kranjec i Severin Freund), a tylko Stoch awansował do drugiej serii jako jeden z pięciu "szczęśliwych przegranych". Podwójny mistrz olimpijski skończył konkurs na 23. miejscu (uzyskał 121 i 123,5 m), do najlepszego Freunda stracił aż 60 punktów. Kot zajął 32. pozycję (116,5 m), Hula był 42. (111 m), a Żyła - 48. (105,5 m).

Łukasz Jachimiak: Przed rozpoczęciem TCS kolejny raz tej zimy obiecywaliście, że będzie lepiej, pomóc miały świąteczny odpoczynek, narady Łukasza Kruczka z wybitnymi przedstawicielami naszych skoków oraz nowe kombinezony. Co pan powie po kolejnym beznadziejnym występie Polaków?

Andrzej Wąsowicz: Zgadzam się z pańską oceną. Jestem bardzo rozczarowany. 23. miejsce Kamila Stocha to absolutnie za mało, a szczególnie zły jestem po skoku Piotra Żyły, który w Oberstdorfie zaprezentował się tak, jakby skakał tam za karę. Nie rozumiem tego wszystkiego. Trzeba się poważnie zastanowić, co dalej robić. Może warto niektórych zawodników już teraz wycofać z turnieju, bo są niegodni reprezentowania Polski.

A nie byłoby warto wycofać wszystkich? Już od 15 do 17 stycznia odbędą się mistrzostwa świata w lotach. Wygląda na to, że bez solidnego treningu nie osiągniemy nic ani w TCS, ani w Bad Mitterndorf, a przecież to dwie najważniejsze imprezy sezonu.

- Nie możemy nie startować w Turnieju Czterech Skoczni. Mamy prawo wystawić pięciu zawodników do kwalifikacji każdego konkursu i tę piątkę musimy wyznaczać, bo mamy zobowiązania marketingowe wobec naszych sponsorów. Uważam, że skoro dopiero co w Pucharze Kontynentalnym w Engelbergu dobrze poszło Dawidowi Kubackiemu i Andrzejowi Stękale, to oni powinni wystartować już w Ga-Pa kosztem dwóch zawodników, których oglądaliśmy w Oberstdorfie.

Żyła był jednym z najgorszych zawodników konkursu, Klemens Murańka w ogóle do niego nie awansował, ale czy wycofanie z rywalizacji nie zrobiłoby dobrze również Maciejowi Kotowi i Stefanowi Huli, którzy nie weszli do drugiej serii i Stochowi? Widać, że jest zły na swoją niemoc, może wyślijcie na następne konkursy rezerwy?

- Problem w tym, że poza Kubackim i Stękałą nie mamy w tej chwili zawodników gotowych do przyzwoitego skakania w Turnieju Czterech Skoczni. Jakub Wolny i następni zawodnicy pokazujący się w Pucharze Kontynentalnym nie mają formy na Puchar Świata. Jest bardzo niedobrze. Takiego kryzysu nie mieliśmy od bardzo wielu lat. Po minach trenerów i zawodników widzę, że teraz są już tym wszystkim przerażeni. Nie twierdzę, że im się nie chce, bo nie w tym rzecz. Oni się kompletnie pogubili. Kompletnie.

Może zaraz po Turnieju Czterech Skoczni warto wysłać kadrę na treningi np. na normalną skocznię do Ramsau? Nie jest przecież tajemnicą, że w Zakopanem, gdzie trenują tej zimy cały czas między konkursami, oni zawsze będą skakać przyzwoicie, bo Wielką Krokiew świetnie znają.

- Niestety, w tej chwili to i Zakopane nam spłynęło, skocznia ma być gotowa najwcześniej w sobotę. W Beskidach mamy w gotowości armatki, ale pogoda jest taka, że nie da się zaśnieżyć skoczni. Bardzo przydałaby się nam teraz normalna skocznia, na której najlepiej eliminuje się błędy. Przydałby się Szczyrk. A Ramsau? Nie wiem czy tam obiekt jest gotowy. Na razie bardziej się martwię o swoje skocznie.

Ciekawostki o Turnieju Czterech Skoczni [ZOBACZ CAŁĄ GRAFIKĘ]
Czy wierzysz, że w Ga-Pa Polacy wypadną lepiej?
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (66)
Turniej Czterech Skoczni. Wąsowicz: nie możemy nie startować, bo mamy zobowiązania wobec sponsorów
Zaloguj się
 • wenge1

  Oceniono 12 razy 12

  " Są niegodni reprezentowania Polski"
  I kto to mówi? -V-ce PZN Andrzej Wąsowicz.
  I o kim to mówi? O grupie sportowców, z których jeden sięgał po najwyższe trofea w tej dyscyplinie sportu!
  Brakuje tylko: "oni stoją tam, gdzie kiedyś stało ZOMO"!
  Niestety, ale to ten pan jest współodpowiedzialny za kondycyjne, fizyczne, psychiczne i każde inne przygotowanie tej grupy sportowców do sezonu! Również ten pan odpowiada za atmosferę panującą w tej grupie!
  Widać nie ma kompetencji do zajmowania swojego stanowiska!
  A, swoimi słowami udowadnia, że nawet nie jest tego "godny".
  Może czas pomyśleć o innym zawodzie, niż bycie "prezesem"?

 • 3ras

  Oceniono 8 razy 8

  A może by tak zająć się górą? Zacząć od wywalenia Tajnera . Dość towarzystwa wzajemnej adoracji.

 • biesczad1

  Oceniono 12 razy 8

  Lubię i szanuję Łukasza Kruczka, ale Jego czas się skończył, wypalił się facet - potrzebny nowy trener, od zaraz!!!

 • pinko

  Oceniono 4 razy 4

  Tak, niech Kruczek sobie odpocznie. Bo żeby ani jeden skoczek nie skakał przyzwoicie, to chyba nie przypadek, tylko wina trenera, bo niby czyja ???

 • kot2ka

  Oceniono 3 razy 3

  Żyła powinie startować w cyrku z tymi swymi głupimi odzywkami i kretyńskim śmiechem -he, he, he. Skafander z długimi rękawami mu założyć i niech się głupkowato śmieje !!!!

 • Mateusz Masternak

  Oceniono 3 razy 3

  Śmieszą mnie komentarze typu : Austryjacy też mają słabszy okres, Niemcy mieli słabsze okresy itp. Ludzie te kraje są zawsze w czołówce, jeśli mają okresy gdzie nie dominują bo np. Niemcy długo musieli czekać na skoczka formatu Shmitt, Hanavald. To mają zawsze solidnych zawodników którzy nigdy się nie skomrpomitują u nas sprawa jest innego typu. Nasi zawodnicy wczoraj sie skompromitowali, to nie jest obniżka formy to jest kompromitacja, nikt nie miałby pretensji gdyby Stoch był w 10-tce i powiedzmy Żyła i Kto w 30 stce, czyli wyniki nie rewelacyjne ale zadowalające, U NAS TEGO NIE MA! JEST ZA TO WSTYD I KOMPROMITACJA LUDZIE TO SĄ DWIE RÓŻNE RZECZY OBNIŻKA FORMY A KOMPROMITACJA! skoto ładujemy w ten sport tyle kasy, to chyba mamy prawo wymagać.
  Może niech padnie tutaj materiał o ZAROBKACH KRUCZKA? No i co on ma dostawać tyle kasy a my mamy ubolewać, że Niemcy też mieli słabsze okresy.

 • Mateusz Masternak

  Oceniono 3 razy 3

  Widzę w komentarzach wielkie oburzenie bo Wąsowicz powiedział że pewni zawodnicy są nie godni reprezentować nasz kraj. Tak powiedział i miał racje. Moi drodzy, przypomnijcie sobie Małysza to był tytan pracy, owszem miał słabsze okresy w karierze ale słabsze to była max druga dziesiątka. Miał problem przerywał starty wracał na normalną skocznie i tam trenował do upadłego. To jest wzór sportowca. Czy to samo można powiedzieć o Żyle? Który w swoim czasie robił z siebie celebrytę udzielał głupich wywiadów. Ten człowiek wczoraj się skompromitował i jeszcze robił głupie miny do kamery. A najgorsze w tym jest to że on jakiś potencjał na niezłego skoczka, ale talent to nie wszystko trzeba jeszcze cieżkiej pracy. V-ce prezes PZN-u wie komu się chce skakać, kto się stara i zapie... na treningach.

 • ko_menta_tors

  Oceniono 3 razy 3

  Ja myślę, że powinno się ich skierować na rekolekcje...
  Murańka nie żegna się z należytym rozmachem i Pan Bóg pokazuje mu, gdzie ma takie żegnanie... (tzn żegna się z konkursem...). Niektórzy nie żegnają się wcale!! To musi się tak skończyć jak się kończy.

  Do Stocha nie mam najmniejszych zastrzeżeń! Był dla mnie absolutnym zaskoczeniem! przypuszczałem, że to absolutne bez talencie a on został dwukrotnym mistrzem olimpijskim, w fantastycznym stylu! zdobył Puchar Świata!! o innych sukcesach nie wspomnę.
  Teraz ma prawo wymagać, by go na konkurs pozostali w lektyce nosili (do tego się zresztą tylko nadają)...
  Szacunek Panie Kamilu...

 • waldziuu

  Oceniono 2 razy 2

  Po co się podniecać dyscypliną sportu, którą uprawia 20 krajów na świecie a na poważnie liczy się może 6 czy 7 ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX