Sport.pl

Skoki narciarskie. Jak Wisła wystarała się o Puchar ¦wiata

Piotr Zawadzki, Wojciech Todur
08.01.2013 06:00
A A A
Przygotowania do Pucharu ¦wiata

Przygotowania do Pucharu ¦wiata (Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta)

- Kto jeszcze dziesięć lat temu przypuszczał, że w Wi¶le odbędzie się impreza tej rangi? - mówi Adam Małysz. Kwalifikacje do pierwszego w historii Beskidów konkursu Pucharu ¦wiata dzi¶ o 17, transmisja w Eurosporcie.
LP: Zawodnik: Kraj: Wynik (Pkt.) :
1. Anders Bardal Norwegia 264.4
2. Richard Freitag Niemcy 252.2
3. Rune Velta Norwegia 251.0
...
6. Piotr Żyła Polska 240.5
7. Kamil Stoch Polska 238.3
13. Maciej Kot Polska 233.4
Pomysł zbudowania w Malince nowoczesnej skoczni narciarskiej pojawił się w 2001 roku wraz z wielkimi sukcesami Małysza, mieszkańca Wisły i zawodnika miejscowego klubu. W efekcie pięć lat temu na miejscu przedwojennej skoczni powstał najnowocze¶niejszy obiekt w Polsce, z punktem konstrukcyjnym na 120. metrze i 8-tysięczn± widowni±. Nad budow± skoczni ci±żyło jednak fatum. Termin oddania jej do użytku był kilkakrotnie przekładany. Najgorzej było, gdy w sierpniu 2006 roku osunęły się ziemia i skały. Prace trzeba było przerwać na dłuższy czas.

Gdy na skoczni trwały jeszcze prace budowlane, działacze zaczęli się starać o organizację w Wi¶le wielkich zawodów narciarskich. Zdawali sobie sprawę, że zanim Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) przyzna jej Puchar ¦wiata, najpierw trzeba postarać się o organizację mniej prestiżowych zawodów - Pucharu Kontynentalnego czy Letniego Grand Prix. Prezes ¦l±sko-Beskidzkiego Zwi±zku Narciarskiego Andrzej W±sowicz mówił: - Jeżdż±c po Europie, jestem wci±ż pytany o Malinkę. Zagraniczni skoczkowie słyszeli o niej i chcieliby się tam sprawdzić, wiedz±, że to rodzinna miejscowo¶ć Małysza. W dodatku Wisła konkurowała z Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi organizowane były zawody P¦ - chwalone przez zawodników, działaczy i zjeżdżaj±cych z całego kraju kibiców. Zakopane dostało gwarancję FIS, że co roku będzie organizowało zawody P¦. Złamanie monopolu stolicy Tatr wydawało się niemożliwe, ale w Beskidach twardo stali na stanowisku, że skokami narciarskimi trzeba i warto się podzielić. Argumentowali, że Niemcy mieli w jednej edycji P¦ konkursy w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Titisee-Neustadt i Willingen.

Dwa lata temu już wydawało się, że Wisła wreszcie doczeka się prestiżowych zawodów. Działacze przeżyli jednak kolejne niepowodzenie, bo mimo ustnych zapewnień dyrektora P¦ Waltera Hofera komisja kalendarzowa FIS odrzuciła ofertę Wisły na sezon 2011/12. Wpływ na to miała awaria wyci±gu narciarskiego, którym zawodnicy mieli wjeżdżać na rozbieg skoczni. Za kandydatur± Wisły głosował tylko polski delegat. Dopiero w sezonie 2012/13, po dziesięciu latach od podpisania umowy na budowę skoczni, do Malinki zjad± najlepsi skoczkowie ¶wiata. Zadecydowała o tym dobra organizacja mniej prestiżowych zawodów.

Bez Małysza, patrona skoczni, choć przed laty działacze przekonywali, że najlepszy polski skoczek zd±ży powalczyć w swojej rodzinnej miejscowo¶ci o punkty P¦. - Tak to się potoczyło i nie ma co do tego wracać. Najpierw problemem była biurokracja, potem usterka budowlana. Cieszę się, że w ogóle było mi dane na tym obiekcie skoczyć [w letnich zawodach]. A że nie o punkty Pucharu ¦wiata... Kto jeszcze dziesięć lat temu przypuszczał, że w Wi¶le odbędzie się impreza tej rangi? - pyta Małysz, który zawodów nie obejrzy, bo startuje w Rajdzie Dakar.

- Warunki na skoczni s± wręcz idealne i będ± sprzyjać dalekim, rekordowym skokom. W dniu zawodów temperatura ma spa¶ć kilka stopni poniżej zera. Co ważne, po ostatnich opadach nie ma już problemu z na¶nieżaniem skoczni - zapewnia Sławomir Rykowski z biura prasowego zawodów. We wtorek na obiekcie odbęd± się treningi i kwalifikacje. ¦rodowe zawody rozpoczn± się o godz. 19 od serii próbnej. Na godz. 20.30 zaplanowano pierwsz± serię konkursow±, a na 21.40 serię finałow±.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • morfeusz_1

    Oceniono 15 razy 5

    No Klimek pamiętaj dzieciaku ze Całe Zakopane i pół Mokotowa bedzie za Ciebie trzymać kciuki . Masz skakać na luzie , ale nie nerwowo . Słuchaj trenera i nie bój bidy bo bida we wodzie nie ubodzie,a dla łodwaznych skocków nasych niespodzianki sykuje w tym tygodniu. Pamiętaj co ci morfi mówi , a bedzie dobrze. I jesce roz mówiem nic na siłe , bo cynsto ambicja to szalona religia. Mos talent chłopaku więc Niech Moc Będzie z Tob±.

    Leeeeeeeeeeeeeeeeeeć Klimeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeek Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeć !!! ®

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczę¶ciej czytane