Sport.pl

PŚ w skokach. Dlaczego system punktów za wiatr jest tak kontrowersyjny?

Piotr Majchrzak
20.03.2017 16:10
A A A

TERJE BENDIKSBY/AP

Skoki narciarskie od zawsze były narażone na łaskę warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego Międzynarodowa Federacja Narciarska zdecydowała się na wprowadzenie przeliczników rekompensujących wpływ wiatru na skok zawodnika. Wydaje się, że wniosło to sporo zamieszania, a skoki stały się mniej transparentne. Opinie na ten temat są jednak bardzo podzielone.


Pierwszym testem dla nowego systemu były zawody Letniego Grand Prix w 2009 roku. Próby kompensacji wpływu wiatru na skoki okazały się na tyle pozytywne, że FIS postanowił rozwijać nowy system, który na dobre zagościł w skokach tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver. Warunki mierzone są dla każdego zawodnika osobno i w rzeczywistym czasie oddawania skoku. Na dużych obiektach dokonuje się siedmiu pomiarów rozstawionych naprzemiennie po obu stronach zeskoku. Skoczek, który wychodzi z progu uruchamia fotokomórkę, która włącza czujniki. Te robią około 150 pomiarów, z których wyciągana jest średnia. Bardzo ważną kwestią jest również to, że system automatycznie wyłapuje osiągniętą odległość przez zawodnika. Można więc uniknąć sytuacji, w której skoczek miał niezwykle słaby wiatr na początku i nie doleciał do miejsca, gdzie ruch powietrza był bardzo korzystny. Dostaje wówczas tylko punkty za złe warunki atmosferyczne. Świetne rozwiązanie? Tylko w teorii.

Zamiana wiatru w liczby

- Idea przeliczników jest słuszna, ale wiele razy słyszeliśmy jak skoczkowie narzekali, że komputer sobie nie radzi. Często się zdarza, że zawodnicy mają zdecydowanie inne odczucia w powietrzu i nie zgadzają się z tym, co pokazuje się na ekranach. Można powiedzieć, że ten system jest dobry, ale tylko w sterylnych warunkach, jak wieje z przodu, albo z tyłu. Niestety, zupełnie nie radzi sobie w momencie, gdy wieje z boku. Podobna sytuacja miała miejsce w Oslo, gdzie wiatr odbijał się od trybun i tworzył zawirowania. - mówi komentator Eurosportu Igor Błachut. O ile Międzynarodowa Federacja Narciarska dokonała pewnych zmian w przepisach związanych z wiatrem w plecy, to kwestia bocznych podmuchów nadal pozostaje nie do końca rozwiązana, a Walter Hofer zawsze szuka wymijających odpowiedzi. Wielu ekspertów twierdzi również, że tych czujników jest po prostu za mało, a uśrednione pomiary nie oddają rzeczywistości. Włodarze FIS-u ciągle muszą też się zmagać z pytaniami o wpływ tylnego wiatru, który powoduje większe problemy, niż wiatr pod narty o tej samej sile. Właśnie dlatego w 2013 roku FIS postanowił wprowadzić korektę w przepisach, która o 21 procent zwiększyła kompensację punktową za podmuchy w plecy. Inicjatorem tych zmian był Miran Tepes, który przez cały sezon 2012/2013 skrupulatnie notował wszystkie skoki łącznie z siłą wiatru, a podczas posezonowej konferencji przedstawił swoje wnioski.

,,Jury meeting in progress''

Kibiców najbardziej irytuje przeciągnie konkursów, które z reguły są skazane na odwołanie. Trzeba jednak pamiętać, że organizatorzy i FIS są związani wielomilionowymi kontraktami sponsorskimi i prawami telewizyjnymi, które wymagają próby przeprowadzenia zawodów, jeśli pojawia się na to szansa. Właśnie dlatego skoczkowie i kibice raczeni są komunikatami o przesunięciu skoków, np. o kolejne 15 minut. Trzeba zauważyć, że FIS od kilku lat kieruje się zasadą, że konkurs skoków nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny. Wymogły to stacje telewizyjne, których ramówka często była paraliżowana przez przeciągające się w nieskończoność transmisje. Dziś w skokach panuje niepisana zasada, że jeśli opóźnienie wynosi ponad godzinę, to kolejny komunikat będzie mówił o odwołaniu zawodów, chyba że warunki poprawią się na tyle, że bez przerw będzie można rozegrać jedną serię. Tajemnicą poliszynela jest również to, że przetrzymanie kibiców na skoczni zabiera im możliwość domagania się zwrotu kosztów za zakupione bilety.

Kibice woleli nieprzewidywalność

System pomiarów wiatru jest największym dokonaniem rządów Waltera Hofera, dlatego nie ma żadnych szans na odsunięcie go w cień. Organizatorzy zakładają, że element loteryjności konkursu został zachowany, bo system rekompensaty punków ustawiany jest na około 70-75% realnej wartości pomiarów. Nie przemawia to do końca do skoczków. - Dostajemy co prawda dodatnie punkty za złe warunki, ale jak ktoś poleci krócej, to otrzymuje również gorsze oceny od sędziów, choć w przepisach nie ma mowy braniu pod uwagę odległości przy wystawianiu not. Teoretycznie lepiej jest mieć odjęte punkty za wiatr - mówił niedawno Maciej Kot.

Kulminacja podczas Raw Air

Chociaż sezon 2016/2017 pod względem warunków na skoczniach był bardzo udany i na palcach jednej ręki da się policzyć zawody, w których wiatr grał główną rolę, to można odnieść wrażenie, że turniej Raw Air przelał czarę goryczy u kibiców. Chociaż silne podmuchy podczas norweskich konkursów są codziennością, to oczekiwania, które nałożyli na siebie sami organizatorzy, były ogromne. Chęć organizacji skoków przez dziesięć dni z rzędu była wystawiona na ciężką próbę. - Jeśli robi się turniej w marcu, w kraju położonym nad oceanem, to trzeba się liczyć z tym, że będzie wiało. Podmuchy często torpedowały konkursy i trzeba było mieć odrobinę szczęścia. Chyba największym pechowcem można nazwać Andreasa Wellingera, który przepadł w ostatnim skoku. Poniekąd mógł przegrać z presją, ale wiatr też swoje dorzucił, a system pomiarów tego odpowiednio nie zrekompensował - zauważa Igor Błachut.

Skaczmy pod dachem!

Niemal po każdych zawodach rozegranych w bardzo loteryjnych warunkach pojawiają się głosy namawiające do budowy krytych skoczni, na których nie występowałby czynnik loteryjności. Co jakiś czas na światło dzienne wychodzą takie plany. Jednym z najbardziej spektakularnych był projekt kompleksu zadaszonych skoczni w Ylitornio w Finlandii. Miały tam powstać obiekty o HS 140 i 207. Wszystko skończyło się na zapowiedziach i nigdy nie doszło do realizacji takiej inwestycji. Bardzo świeżym pomysłem jest niemiecki projekt krytych aren narciarskich w Wernigerode. W jego założeniach jest budowa dwóch skoczni narciarskiej, stoku do narciarstwa alpejskiego, toru saneczkowego oraz trasy do narciarstwa biegowego. Całość znajdowałaby się pod zadaszeniem. Koszty budowy takiego obiektu są jednak ogromne. Możemy być pewni, że w przyszłości takie monstrum gdzieś powstanie, tylko co to zmieni... Wszyscy będą go traktować jako miłą ciekawostkę, a w Pucharze Świata pozostanie 15 odkrytych skoczni, na których wiatr będzie mógł rozdawać karty.

Jakie są szanse na zmiany?

Po porażkach swoich faworytów kibice doszukują się prób manipulacji w rekompensowanych punktach. Chociaż często jest to tylko objaw frustracji, to trzeba przyznać, że FIS zostawia otwartą furtkę do takich dyskusji. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji byłaby możliwość ciągłego oglądania grafiki z pomiarami wiatru (w czasie rzeczywistym). Jeśli nie w telewizji, to chociaż za pomocą Internetu. Wielu ekspertów coraz głośniej domaga się również całkowitego usunięcia systemu punktów za warunki, który według nich wypacza rywalizację.

Wszyscy są zgodni, że największym osiągnięciem Waltera Hofera jest możliwość zmiany belki w czasie zawodów. Daje to szanse na płynne rozgrywanie konkursów bez konieczności restartowania serii po kilkudziesięciu skokach. Od tej zasady jest jednak wyjątek, bo podczas ostatniej ,,drużynówki'' postanowiono anulować niemal całą pierwszą grupę. W sobotnie popołudnie warunki były bardzo loteryjne i wydaje się, że była to dobra decyzja. - FIS na pewno nie wycofa się z tego systemu. Nie sądzę, że ktoś stanie przed kamerami, uderzy się w pierś i powie, że coś nie wyszło. Mimo że system nie podoba się części kibiców, nie wpłynie to na Waltera Hofera. Co innego zdanie sponsorów. Jeśli reklamodawcy lub telewizje będą chciały zmian, to pewnie do nich dojdzie. Na razie możemy przypuszczać, że po sezonie wprowadzone zostaną jakieś małe korekty, które będą miały na celu dalsze usprawnianie systemu - dodaje Igor Błachut.Co wiesz o skokach narciarskich? [QUIZ]
1/10Ile punktów odejmuje się lub dodaje za każdy metr na skoczni K-120?
Zobacz także
Komentarze (23)
Zaloguj się
 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  Każdy skoczek przed skokiem powinien zakładać pas z 4 czujnikami wiatru: na podbrzuszu, na krzyżu i na biodrach, oraz piąty na kasku. Wiatr (ciśnienie, prędkość, kierunek i skręt) byłby mierzony podczas trwania skoku dokładnie w miejscu w którym znajduje się skoczek, od wartości zmierzonej była by odejmowana/dodawana prędkość skoczka i mamy rzeczywistą prędkość wiatru w punkcie przesuwającym się po torze lotu oraz jego zawirowania, proste? Wtedy rekompensata mogła by być niemal stuprocentowa (99,9%)

 • krolowa-mroku

  Oceniono 4 razy 2

  "Po porażkach swoich faworytów kibice doszukują się prób manipulacji w rekompensowanych punktach."

  Raczej nie w punktach za wiatr są ewidentne manipulacje, lecz w notach za styl. Poczynając od za wysokich (prawie cała karierę) notach dla Ammana (dzięki którym Adam Małysz co najmniej 1 olimpijskie złoto stracił), a skończywszy nie dalej jak na ostatnich MŚ - odebranie brązu Kamilowi na średniej (przez za wysokie noty dla Eisenbichlera) i Piotrkowi na dużej co najmniej srebra (z tego samego powodu). Z kolei na TSC zły pomiar ODLEGŁOŚCI (!!!) ostatniego skoku Tandego odebrał Maćkowi 3 miejsce w całym cyklu. Tu nie urządzenia zawodzą, lecz przekupni sędziowie.

 • Piotr Grygo

  Oceniono 2 razy 2

  Lepsza lekka niesprawiedliwość niż loteria jak była kiedyś, ten system można poprawić i usprawnić. Co do belek startowych - pomysł dobry i na pewno zostanie bo jest bezpieczny dla skoczków. Temat pojawił się akurat po skokach w Vikersund, to o tyle nietypowa skocznia że można jej niemal dotykac na setnym metrze, a potem wyciągnąć kolejne sto metrów na dobrym noszeniu, brak punktów za wiatr na tej skoczni byłby bardzo krzywdzący.

  Jeszcze co do ocen... w sumie mało kto wie co sędziowie oceniają, chyba nawet zawodnicy i siędziowie nie do końca wiedzą.

 • radon13

  Oceniono 2 razy 2

  System nie jest doskonały ale poprzedni był kompletnie niesprawiedliwy i uniemozliwiał dokończenie wielu konkursów. Po prostu należało uwzgledniać składowe po wyjściu z progu zupełnie inaczej niż te na dole zeskoku

 • maggajwerpl

  Oceniono 1 raz 1

  "- Jeśli robi się turniej w marcu, w kraju położonym nad oceanem" - Norwegia nad oceanem? jakim?

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 2 razy 0

  System jest w miarę ok, należy jednak na żywo podawać skalę podmuchów wiatru i nie będzie zdziwienia u kibiców.Powinny być jeszcze składowe uzależnione od miejsca w którym wiatr wieje i od utrudnień z nim związanych np wiatr boczny potrafi nieźle namieszać, co z tego że na początku mu dmucha jak potem wpada w dziurę i nic z tego nie da się wyciągnąć, to wszystko powinno być przeanalizowane i rozpisane w programie który to mierzy oczywiście na silnym sprzęcie.Zmiana belki jest ok zawsze wprowadza odrobinę dodatkowych emocji i ryzyka choć może też denerwować bo wprowadza przelicznik ale jednocześnie pozwala też przeprowadzić konkurs i zmniejsza ryzyko kontuzji zawodników. Powinno się znieść oceny za lądowanie ew ograniczyć je do odjęcia punktów za przysiad i upadek, to jak kto leci i ląduje nie powinno podlegać ocenie. Gdyby się trzymać ocen za styl na sztywno to zawodnicy nadal by skakali klasycznie a kto wie może nadal by machali rękoma podczas lotu.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 3 razy -3

  przeczytałem wasz tytuł na "głównej" i myślałem, że chodzi o SKOK-i :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Stefan Kraft 1665
  2 Kamil Stoch 1524
  3 Daniel Andre Tande 1201
  4 Andreas Wellinger 1161
  5 Maciej Kot 985
  6 Domen Prevc 963
  7 Michael Hayboeck 814
  8 Markus Eisenbichler 807
  9 Peter Prevc 716
  10 Manuel Fettner 703
  11 Piotr Żyła 634
  19 Dawid Kubacki 345
  31 Jan Ziobro 122
  32 Stefan Hula 110
  62 Aleksander Zniszczoł 9
  65 Klemens Murańka 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 5833
  2 Austria 5586
  3 Niemcy 5513
  4 Norwegia 4415
  5 Słowenia 3713
  6 Japonia 1555
  7 Czechy 1029
  8 Rosja 741
  9 Francja 386
  10 Szwajcaria 306
  11 Finlandia 164
  12 USA 153
  13 Włochy 69
  14 Kanada 52
  15 Estonia 2
  16 Kazachstan 0
  16 Bułgaria 0
  16 Korea 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 997.8
  2 Piotr Żyła 962.5
  3 Daniel Andre Tande 941.8
  4 Maciej Kot 934.3
  5 Manuel Fettner 926.8
  6 Stefan Kraft 926.5
  7 Markus Eisenbichler 924.4
  8 Stephan Leyhe 911.1
  9 Peter Prevc 908.8
  10 Andreas Stjernen 900.3
  15 Dawid Kubacki 875.6
  20 Stefan Hula 843.2
  31 Jan Ziobro 557.9
  50 Klemens Murańka 200.3

  • Lider turnieju