Sport.pl

PŚ w Oberstdorfie. Stoch znów na podium, ale czy Kraft i Wellinger nie odlatują?

Stefan Kraft i Andreas Wellinger to zawodnicy, którzy w dwóch ostatnich indywidualnych konkursach Pucharu Świata zamienili się pierwszym i drugim miejscem. Czy Austriak i Niemiec wyrastają na głównych rywali Kamila Stocha w mistrzostwach świata, które za trzy tygodnie rozpoczną się w Lahti? W niedzielę drugi konkurs lotów w Oberstdorfie. O godz. 13.30 kwalifikacje, o 15 zawody. Relacje na żywo w Sport.pl
:
-
Dwa dalekie loty - na 222,5 i 217 m - dały Stochowi trzecią pozycję w pierwszym w tym sezonie konkursie lotów. Lider Pucharu Świata znów spisał się bardzo dobrze, już po raz dziewiąty w sezonie stanął na podium. Ale do najlepszych Krafta i Wellingera stracił sporo. Austriak wygrał z notą 439,9 pkt, Niemiec uzyskał 434,8 pkt, a Polak - 425,4 pkt. Po czterech zwycięstwach z rzędu Stoch w drugim kolejnym konkursie okazał się gorszy od tej dwójki. Przed tygodniem w Willingen nasz mistrz był piąty, a na szczycie znalazł się Wellinger przed Kraftem.

21-letni Niemiec właśnie notuje najlepszą serię w karierze. Przed Oberstdorfem i Willingen był drugi w Zakopanem, gdzie przegrał tylko ze Stochem, o zaledwie 1,6 pkt. Na mamuciej skoczni Heiniego Klopfera Wellinger ustanowił w sobotę nowy rekord, lecąc aż na 234,5 m. W klasyfikacji generalnej PŚ niedawno zepchnął Piotra Żyła z pozycji dziewiątej na dziesiątą. Niemcy liczą, że pod nieobecność kontuzjowanego Severina Freunda to on będzie walczył o medale w Lahti. W 2001 roku na MŚ w tym samym miejscu brylował inny człowiek w kasku Milki - Martin Schmitt. Pewnie nie mielibyśmy nic przeciwko, żeby - jak wówczas - złotem i srebrem podzielili się Niemiec i Polak (Schmitt wygrał konkurs na skoczni dużej, wyprzedzając Adama Małysza, który później na średnim obiekcie zrewanżował się rywalowi), ale chętnych do tytułów jest więcej. Pierwszy w kolejce znów wydaje się być Kraft.

Znów, bo na półmetku Turnieju Czterech Skoczni to 23-letni Austriak prowadził, minimalnie wyprzedzając Stocha. Później przegrał z chorobą. Grypa uniemożliwiła mu skuteczną walkę nie tylko o zwycięstwo, ale nawet o podium. Kraft pozbierał się szybko. Zaraz po niemiecko-austriackiej imprezie wrócił do tej regularności, jaką prezentował od początku sezonu. Aż do loteryjnych zawodów w Innsbrucku był jedynym zawodnikiem w Pucharze Świata, który każdy konkurs kończył w czołowej "10'. Od Wisły znów imponuje. W niej był drugi i czwarty, później odpoczywał, gdy pucharowa karuzela kręciła się w Zakopanem, a w Willingen i Oberstdorfie - jak już wiemy - był drugi i pierwszy. Wellinger ma tej zimy trzy podia, a Kraft - aż osiem. Lepszy z dziewięcioma miejscami w czołowej "trójce" jest tylko Stoch.

I właśnie liczby Stocha powinny być dla nas najważniejsze. Dziewięć podiów w 16 startach to świetny wynik. On tylko raz w karierze miał sezon, w którym wskakiwał na "pudło" częściej. Zimą 2013/2014, czyli wtedy, gdy jedyny raz wywalczył Kryształową Kulę, był na podium 12 razy. Wygrał wówczas sześciokrotnie. Wtedy rozegrano 28 indywidualnych konkursów. Teraz przed nami jeszcze 11 takich startów, a Stoch już ma pięć triumfów i aż 1038 punktów. Wszystko wskazuje na to, że poprawi swój najlepszy wynik punktowy w karierze, jakim jest 1420 pkt z sezonu 2013/2014. Stoch jest niesamowicie regularny (już 14 konkursów z rzędu skończył w czołowej "10") i na pewno nie ma powodu, by twierdzić, że nie wróci do wygrywania.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (22)
PŚ w Oberstdorfie. Stoch znów na podium, ale czy Kraft i Wellinger nie odlatują?
Zaloguj się
 • el_bigos

  Oceniono 5 razy 3

  Dzisiaj już nie napiszecie,że koniec formy, klapa, dno, bo zajął trzecie miejsce?

 • boromir195419

  Oceniono 2 razy 2

  Jest dobrze , Wyniki z mamuta rzadko maja przelozenie w normalnych konkursach Oczywiscie Kraft ,Prevce ,Tande i pewnie jeszcze kilku beda grozni - ale to bedzie . Za to dzisiaj zaszaleje Piotrek Zyla ,

 • pawelekok

  Oceniono 1 raz 1

  Spoko, kilka spraw:
  1. Po eksplozji formy na TCS musiała przyjść lekka zapaść, tylko w zamierzchłych czasach ubiegłego tysiąclecia bywało tak, że jak ktoś wygrywał to już wygrywał non stop przez kilka sezonów. Sami się przekonaliśmy w czasach Małyszomanii, że dziś się tak nie da. Po Małyszu przyszło kilku wielkich skoczków, ale żaden, włącznie z Kamilem, nie był w stanie utrzymać formy non stop.
  2. Truizm, że nigdy w historii poziom skoków nie był tak wyrównany jak dzisiaj i czołówka się powiększyła kilkukrotnie. Nie chce mi się tego rozwijać, ale chyba każdy dziś widzi, że elita absolutna to 20 skoczków, a nie 5 jak w ubiegłym tysiącleciu.
  3. Czym w dzisiejszym sezonie wygrywali dotąd nasi skoczkowie? Między innymi tym, że potrafili latać z wiatrem w plecy. Spośród skoczków z elity większość woli wiatr pod narty. Kwestia kąta natarcia i tego, że łatwiejsze jest to pierwsze niż to drugie. Ale, gdy się nastawisz na jeden sposób skakania, to tego się nie odmienia z dnia na dzień, w skokach ważny jest automatyzm, bo czas na podjęcie decyzji, kiedy i jak wyjść z progu to milisekundy. Do dzisiaj, na zawodach w większości wypadków warunki wietrzne były takie, że wiatr zazwyczaj był w plecy, co preferowało naszych.
  4. Obserwowałem dzisiejszy konkurs starannie, tak się złożyło, że większości tym, co wygrali i zajęli większość dobrych miejsc powiewało w plecy mniej, a bardziej pod narty. Kamil się nie sprawdził w tych warunkach, albo inaczej, nie miał okazji okazać przewagi w warunkach, w których rywale sobie nie radzą a on tak. Inna sprawa, że większość naszych skoczyła poniżej swoich możliwości, zadyszka?
  5. Tak naprawdę, żaden z polskich skoczków aktualnie startujących nie był i nie jest wybitnym lotnikiem. I to było widać i tego można się było spodziewać. Odbiją sobie na średnich skoczniach. Inna sprawa, że w Żyle i Ziobrze jest nadzieja, oni mają szanse stać się wielkimi lotnikami, ale to chyba już nie w tym sezonie. Kamil tylko, kiedy będzie w absolutnie optymalnej formie.
  6. Austriacy dzisiaj dużo nad nami odrobili.

 • Bartek Szymkowiak

  Oceniono 1 raz 1

  Trener i Stoch moim zdaniem mają wszystko pod kontrolą. Stoch odpali na Lahti.

 • bot23

  Oceniono 1 raz 1

  Głównych kandydatów do medali jest 4. Stoch, Kraft, Wellinger i Tande. W teorii to oni powinni rozdzielić je między sobą. Domena Prevca już z tej listy wypisuje bo widać, że coraz bardziej gaśnie. Na lotach, dzięki swojemu agresywnemu stylowi, potrafi wyciągnąć w powierzu to co stracił na progu, ale na skoczni dużej, nie mówiąc już o normalnej może nie być tak dobrze. Czarnymi końmi mogą być Peter Prevc, Fettner oraz Freitag, jeśli będą mieli dobry dzień lub gdy skocznia przypasuje, zwłaszcza że ten ostatni już w Lahti wygrywał. Cała ta trójka może zaskoczyć in plus ale także in minus, więc na żadnego pieniędzy bym nie postawił. Jeśli chodzi o drużynówke to wiadomo, że głownymi faworytami są Polska, Austria i Niemcy. Jeśli nikomu nie przydarzy się tragedia w postaci upadku bądź fatalnego skoku lub też trening który zafunduje Norwgom Stoeckl nie przyniesie nadzwyczajnych rezultatów to medale powędrują do tych trzech nacji.

 • ku52

  Oceniono 1 raz 1

  Jachimek, histeryzujesz. Stoch jest jak maszyna w tym roku. Jutro będzie jeszcze lepiej. Nie tylko Stoch, ale zwłaszcza Żyła i Ziobro się poprawią.

 • juljan2007

  0

  Uwielbiam skoki narciarskie, ale nie wiem czy jest druga taka dyscyplina w której można zostać Mistrzem Świata, którego nazwanie najlepszym skoczkiem narciarskim świata szanującemu się kibicowi skoków nigdy nie przejdzie przez gardło. Bo co trzeba zrobić, żeby zdobyć tytuł Mistrza Świata w skokach narciarskich? Wystarczy wygrać jeden konkurs na mistrzostwach świata. A czym taki konkurs (poza) nazwą no i prestiżem różni się od konkursu Pucharu Świata? Praktycznie niczym. 24 listopada 2013 roku w pierwszym konkursie Pucharu Świata zwyciężył Krzysztof Biegun. Gdzie jest dzisiaj? Kto o nim mówi? Ale gdyby to był konkurs skoków na Mistrzostwach Świata, to dzisiaj byśmy mogli mówić, że czterech Polaków zdobyło tytuł Mistrza Świata w skokach narciarskich. Nie mylę się, bo nie tylko Adam Małysz i Kamil Stoch to nasi Mistrzowie Świata, w latach 1924-1980 Mistrz Olimpijski zostawał automatycznie Mistrzem Świata, więc w 1972 roku Wojciech Fortuna załatwił sobie dwa tytuły jednym konkursem i do dzisiaj się o nim mówi nasz mistrz, chociaż jeśli dobrze pamiętam to nigdy nie stał na podium pucharu świata. Rozumiem przez długie lata był jedynym polskim medalistą zimowych igrzysk olimpijskim i przez dziesięć lat reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej, a Krzysztof Biegun nie miał takiego szczęścia.

 • marek_p1846

  0

  Szok! Stoch wygrał zajmując trzecie miejsce.
  TVPiS Info z tej okazji tego wiekopomnego wydarzenia zmieniło program i zrobiło wydanie specjalne.
  To tłumaczy dlaczego żaden Polak (oczywiście poza Twardowskim) nie wyląduje na księżycu. Medioły poumierałyby z ekstazy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX