Sport.pl

Skoki narciarskie. Klemens Murańka skakał po śmierć. "Kariera sportowa i zdrowie muszą iść w parze"

Informacja prasowa
12.01.2016 19:40
A A A

Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

- Nie widziałem, jak trener macha mi chorągiewką. Gdy patrzyłem na góry, wszystkie szczyty zlewały mi się w jedno. A lasy to po prostu była wielka plama - wspomina Klemens Murańka.
W 2012 roku media zelektryzowała informacja, że zawodnik kadry narodowej w skokach narciarskich miał olbrzymie problemy ze wzrokiem. Determinacja, wola walki i chęć realizacji swoich marzeń wzięły górę nad rozsądkiem. Dziś przyznaje - kariera sportowa i zdrowie muszą iść w parze. Klemens Murańka walczy nie tylko o dobre wyniki sportowe, ale także o swój wzrok. Od tego sezonu w obu tych walkach wspiera go firma Alcon.

- Nie widziałem, jak trener macha mi chorągiewką. Gdy patrzyłem na góry, wszystkie szczyty zlewały mi się w jedno. A lasy to po prostu była wielka plama - wspomina Klemens Murańka.

O ukrywanej przez sportowca chorobie świat dowiedział się w 2012 roku po groźnie wyglądającym upadku na treningu w Stams w Austrii. Konsultacje w klinice "Voigt Medica" w Krakowie wykazały, że zawodnik cierpi na stożek rogówki. Skoczek widział wszystko jak przez gęstą mgłę (rozmazane szczyty gór, twarze rozpoznawał jedynie z bardzo bliskiej odległości). Mimo tak słabej jakości widzenia, rozpędzał się na skoczni do 100 km/h. Widział wyłącznie poszczególne punkty, np. koniec progu. Konieczna była błyskawiczna interwencja medyczna.

- Jak go zobaczyłem, to się przeraziłem nie na żarty. Facet skakał po śmierć! - mówi Piotr Voigt, konsultant w prywatnej klinice okulistycznej, do której trafił Murańka.

W przypadku Klemensa choroba była już na tyle zaawansowana, że gdyby podjął leczenie pół roku później, stałby się osobą niewidomą. Aby umożliwić zawodnikowi kontynuację sportowej kariery, Piotr Voigt wraz ze swoim zespołem lekarzy podjął się ratowania oczu Klimka w znacznie mniej inwazyjny sposób niż przeszczep rogówki, a przy użyciu nowoczesnego lasera Wavelight Refractive Suite firmy Alcon, służącego do skomplikowanych zabiegów na rogówce oka. Obecnie Klimek jest już po operacji jednego oka, drugie oko czeka na operację po zakończeniu najbliższego sezonu zimowego. Klemens wraca do sprawności. Dzięki skutecznemu leczeniu choroba przestaje być przeszkodą w codziennym życiu, a nowoczesne rozwiązania okulistyczne są ratunkiem dla takich osób jak Klimek.

- Leczenie na razie przebiega pomyślnie. Jesteśmy pewni, że na chwilę obecną Klemens może oddawać się bezpiecznie swojej sportowej pasji, odnosić dla nas sukcesy, godnie reprezentując Polskę na turniejach sportowych - komentuje Ewa Bilan Stoch, menadżerka skoczka. Operacja, którą przeszedł Klemens zdecydowanie wpłynęła na to, że nie zalicza już ciągłych upadków na skoczni. Logika podpowiada, że gdy Klimek będzie dobrze widział, powinien skakać jeszcze lepiej. Ale rezultaty skoczków narciarskich nie zależą wyłącznie od jakości ich wzroku - to pochodna formy, w której się znajdują, a na tą wpływa wiele czynników. Klemens poniekąd uczy się na nowo funkcjonowania w ostrym, wyraźnym otoczeniu, musi więc też przyzwyczaić się do nowej sytuacji na skoczni, nauczyć się skakać na nowo.

Murańka nie może być zadowolony z przebiegu obecnego sezonu. W Pucharze Świata zdobył tylko 23 punkty i zajmuje odległą 43. pozycję.

Podobno każdy zna się na skokach. A ty? Sprawdź się!
Zdjęcie Elan Narty Spectrum Alu Zdjęcie Narty Majesty Dirty Bear Zdjęcie Nordica Narty NRGY
Elan Narty Spectrum Alu Narty Majesty Dirty Bear Nordica Narty NRGY
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Zobacz więcej na temat:

Komentarze (25)
Zaloguj się
 • szto_tawariszczi

  Oceniono 5 razy 3

  A to ci dziennikarskie kurestwo - wykorzystać chorobę p. Murańki dla reklamy...
  Aa i dlaczego nie ma nagłówka "artykuł sponsorowany" ???

 • hasta.la.vista

  Oceniono 5 razy 3

  Artykuł sponsorowany?

 • strass1

  Oceniono 7 razy 3

  Czy nie widzicie że w tym artykule nie o Murańkę chodzi,tylko jest to reklama firemki "Voigt Medica".Ten pan konsultant to nawet lekarzem nie jest !

 • lesto

  Oceniono 4 razy 2

  Co to k..na jest?! Reklama???

 • nad-robak

  Oceniono 4 razy 2

  Zdrowia Klemensie !

 • joaz

  Oceniono 4 razy 2

  Jak to możliwe - nawet sport szkolny wymaga badań, w tym okulistycznych (akrobatyka, pływanie, wioślarstwo). Jaki lekarz badając wzrok Murański mógł dać mu zdolnośc.

 • hotin

  Oceniono 3 razy 1

  Pytanie. Co autor tego tekstu miał na myśli pisząc ten artykuł? Czyżby już tylko o zdrowie walczyli nasi skoczkowie a nie o wyniki?

 • ko_menta_tors

  0

  no tak...

  dlatego tak się żegnał zamaszyście...

 • starszy-65

  0

  Jasne lepiej ukryć moje słuszne kibicowskie oburzenie bo to dot. świętych krów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki narciarskie - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Domen Prevc 220
  2 Severin Freund 204
  3 Daniel Andre Tande 178
  4 Stefan Kraft 139
  4 Manuel Fettner 139
  6 Maciej Kot 122
  7 Peter Prevc 105
  8 Andreas Kofler 104
  9 Vincent Descombes Sevoie 97
  10 Markus Eisenbichler 92
  12 Kamil Stoch 64
  13 Dawid Kubacki 53
  15 Piotr Żyła 49
  28 Stefan Hula 17
  41 Klemens Murańka 0
  41 Aleksander Zniszczoł 0

  • Lider PŚ
 • Skoki narciarskie - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Niemcy 840
  2 Austria 732
  3 Polska 705
  4 Słowenia 548
  5 Norwegia 510
  6 Japonia 191
  7 Czechy 181
  8 Francja 97
  9 Szwajcaria 75
  10 Rosja 37
  11 Kanada 22
  12 Finlandia 8
  12 USA 8
  14 Włochy 0
  14 Kazachstan 0
  14 Estonia 0
  14 Korea 0
  14 Bułgaria 0

  • Lider PŚ
Najczęściej czytane