Sport.pl

Skoki narciarskie. Czy ze skoczkami leci pilot?

Niedawno słuchaliśmy, że jest kompozytorem, który nie pozwoli orkiestrze zagrać jednej fałszywej nuty, dzisiaj zastanawiamy się czy pod batutą Łukasza Kruczka polscy skoczkowie są jeszcze w stanie grać muzykę, której da się słuchać
:
-

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Łukasz to jest kompozytor, napisał utwór na orkiestrę, wybrał muzyków, sam dyryguje i nie ma być fałszywych nut. Mnie się ta muzyka podoba, jak Mazurka Dąbrowskiego grają - mówił Zbigniew Klimowski, gdy pod wodzą jego i Łukasza Kruczka Kamil Stoch zostawał podwójnym mistrzem olimpijskim.

Kruczek Stocha poprowadził jeszcze do złota mistrzostw świata i Kryształowej Kuli, a drużynę do dwóch brązowych medali MŚ. Problem w tym, że najlepszy trener polskiego sportu 2013 i 2014 roku w roku 2015 ze swoich muzyków nie potrafi wydobyć talentu, jakim już zachwycali. Czy trzeba im nowego dyrygenta?

Kilkanaście dni temu Stoch zajął w Engelbergu 20. i 26. miejsce w ostatnich konkursach przed Turniejem Czterech Skoczni. Po pierwszym starcie twierdził, że wynik nie ma znaczenia, bo on dobrze się skokami bawi. Dzień później uznał w końcu, że "nie ma co się chować za bajerą" i powiedział o swojej bezradności przed kamera TVP. Martwi, gdy wielki sportowiec mówiąc, że wpadł w największy dół w karierze i nie ma pomysłu, jak z niego wyjść, od trenera słyszy, że "nie można stwierdzić, że popełnione zostały jakieś błędy w przygotowaniach". Oczywiście trudno oczekiwać, że Kruczek też otwarcie powie, że nie wie, co zrobić. Ale dziś jeszcze trudniej uwierzyć, że trener wie, jak działać, żeby sezon 2015/2016 przestał być dla polskich skoków koszmarny.

Taka ocena to nie przesada. Z dziewięciu rozegranych tej zimy konkursów dobry, a raczej - prawdę mówiąc - normalny w wykonaniu naszych zawodników był jeden - drugi w Niżnym Tagile, gdy wichura pod narty pomogła Stochowi wskoczyć na szóste miejsce. We wtorek w Oberstdorfie na rozpoczęcie 64. Turnieju Czterech Skoczni, Polacy skakali tak, że całą pierwszą serię można było poświęcić na odgrzebywanie najgorszych startów kadry w TCS. Długo zanosiło się na to, że żaden z podopiecznych Kruczka nie awansuje do drugiej serii (na 59 konkursów TCS, które odbyły się w XXI wieku w tylko dwóch nie zapunktował żaden Polak), ostatecznie jako "szczęśliwy przegrany" do rundy finałowej prześlizgnął się Stoch. Przegrał z Andreasem Wankiem, doświadczonym już Niemcem, który nigdy w życiu nie skończył sezonu wyżej niż w trzeciej "dziesiątce" PŚ. I który był początkiem ważnych zmian w końcowym etapie kariery Adama Małysza.

To z nim nasz wielki mistrz przegrał rywalizację w parze KO 1 stycznia 2009 roku w Garmisch-Partenkirchen. Później wystartował jeszcze w Innsbrucku, ale niezadowolony z 15. miejsca wrócił do kraju przed zakończeniem Turnieju Czterech Skoczni i doprowadził do stworzenia własnego zespołu z Hannu Lepistoe jako trenerem głównym.

- Mam różne myśli w głowie, włącznie z odpuszczeniem - mówi Stoch po swoim 23. miejscu. - Nie ma powodów do dumy - przyznaje Kruczek, ale też kolejny raz tej zimy mówi o światełku w tunelu, które widzi, a którego dostrzec nie potrafią nawet najbardziej życzliwi i jemu, i Stochowi, i całym polskim skokom.

Bo jak wierzyć, że już za chwilę nastąpi przełom, skoro trener zapowiadał go kilka razy, zawsze się myląc? Jak oczekiwać cudu, widząc Piotra Żyłę spadającego na bulę i słuchając wiceprezesa Polskiego Związku Narciarskiego mówiącego, że zawodnik skoczył tak, jakby startował za karę? - Po minach zawodników i trenerów widzę, że są tym wszystkim przerażeni - mówi Andrzej Wąsowicz. I przyznaje, że gdyby nie zobowiązania sponsorskie, dobrze byłoby nie męczyć zawodników startami w Turnieju Czterech Skoczni, tylko wysłać ich na treningi na jakąś małą skocznię.

Na razie Kruczek odesłał z TCS tylko Żyłę, ściągając na jego miejsce Dawida Kubackiego. Dostrzegł też konieczność eliminowania błędów na stworzonej do tego skoczni normalnej (zapewne po TCS kadra wybierze się na taką), a nie dużej, zwłaszcza łatwej technicznie i świetnie zawodnikom znanej. Bywało, że po kompletnie nieudanym starcie w Pucharze Świata i niezłych treningach w Zakopanem trener zapewniał, że kibice już nie muszą się martwić. Teraz o Wielkiej Krokwi mówi "za łatwa", i dodaje "przydałby się inny obiekt".

Rozczarowany sytuacją Wąsowicz pod nieobecność szefa polskich skoków Apoloniusza Tajnera (nie po raz pierwszy w trudnym czasie jest nieuchwytny) mówi, że nie chce kopać leżącego. - Nie twierdzę, że im się nie chce, nie w tym rzecz - przekonuje. Ale wskazuje wiele obszarów, w których nie dzieje dobrze. Twierdzi, że takim jest m.in. współpraca między kadrami. Gdy kilka tygodni temu jako jedną z przyczyn słabego wejścia w sezon Wąsowicz wskazywał brak treningów na śniegu, kadra A i kadra B mówiły różnymi głosami. - Przed startem sezonu na śniegu nie skakaliśmy wcale, a po rozmowach z zawodnikami wiem, że w pierwszych startach brakowało im czucia - mówił prowadzący kadrę B Maciej Maciusiak. - Spróbowaliśmy czegoś innego, a żaden z zawodników nie mówił, że to mu zaszkodziło - twierdził Klimowski z kadry A.

Różnic zdań w zespole długo uchodzącym za wyjątkowo zgrany i zgodny jest więcej. - Jak już kilkaset razy mówiłem, musi w tej kwestii być zaangażowanie ze strony zawodnika - denerwował się Kruczek na łamach portalu Skijumping.pl gdy po klapie Stocha w Engelbergu pytano go o kwestię nieobecności psychologa w kadrze.

Z eksperta od przygotowania mentalnego ekipa zrezygnowała jeszcze przed startem sezonu z igrzyskami w Soczi. W ubiegłym sezonie na brak psychologa narzekał przeżywający najtrudniejszą zimę w karierze Maciej Kot, po miesiącach męczenia się na skoczniach współpracę ze specjalistą w tym zakresie postanowił rozpocząć Dawid Kubacki. Kruczek nie jest oczywiście Franciszkiem Smudą, który na pytania o psychologa odpowiada, że jego piłkarze nikogo takiego nie potrzebują, bo nie są wariatami, ale czy nie powinien stworzyć zawodnikom możliwości skorzystania z fachowej pomocy? - Na pewno zatrudnilibyśmy psychologa na etat, do dyspozycji zawodników w każdym momencie, gdyby Łukasz stwierdził, że jest taka potrzeba - mówi Wąsowicz. - Jeżeli dzisiaj medycyna sportowa jest tak samo ważnym składnikiem sukcesu jak trening, to nie wolno jej w swoim zespole osłabiać. Czasem trzeba zdecydować za młodych ludzi - dodaje mistrz olimpijski z 1972 roku, Wojciech Fortuna.

Wąsowicz dobrze wspomina czasy, gdy kadra współpracowała z Kamilem Wódką. W ubiegłym sezonie psycholog mówił nam, że możliwy jest jego powrót. Dlaczego do niego nie doszło? - Nawet Adam Małysz po kilku latach współpracy z Janem Blecharzem powiedział, że więcej nie chce, że dziękuje. Układ zawodnik - psycholog po jakimś czasie po prostu się wypala - mówi Wąsowicz.

A czy nie wypala się układ skoczek - trener? Kruczek samodzielnie kadrę A prowadzi od 2008 roku, wcześniej był w niej u boku Hannu Lepistoe, a jeszcze wcześniej Heinza Kuttina. Z Austriakiem szlifował talent Stocha już gdy ten był juniorem. Kruczek i Stoch pracują razem w sumie od kilkunastu lat. Alexander Pointner, który w XXI wieku był najdłużej pracującym trenerem z jedną drużyną, odszedł z kadry Austrii po 10 latach, choć przez ten czas zdobył ze swoimi skoczkami aż 30 medali imprez mistrzowskich (IO, MŚ i MŚ w lotach), cztery Kryształowe Kule, sześć razy wygrał Turniej Czterech Skoczni, a w Pucharze Narodów na 10 sezonów Austria pod jego wodzą najlepsza nie była tylko raz.

Pointner współpracuje teraz z Bułgarem Władimirem Zografskim. Kiedy był do wzięcia, w związku uznano, że jego trudny charakter nie pasowałby polskim skoczkom. Zresztą, trenera PZN nie szukał, nawet na sugestie wzmocnienia sztabu, a nie sprowadzenia kogoś za Kruczka długo odpowiadał "nie ma potrzeby". Ciekawe, jak w tym momencie tak naprawdę stoją akcje trenera.

Wybierz Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Mobilna wersja plebiscytu na Ikonę Sportu 2015 czytelników Sport.pl [GŁOSOWANIE]


Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (32)
Skoki narciarskie. Czy ze skoczkami leci pilot?
Zaloguj się
 • chlopzmazur

  Oceniono 11 razy 5

  No, skoro nawet taki lizus jak redaktor Jachimiak ośmiela się pisać krytycznie o Kruczku, to wydaje się, że dni Kruczka są policzone.
  Oby!

 • nad-robak

  Oceniono 8 razy 4

  Kruczek musi odejść,chociaż jego skoczkowie nadal skaczą trochę lepiej niż on sam.

 • Henryk Piela

  Oceniono 5 razy 3

  Ryba psuje się od głowy.Gdzie podział sie ten mądrala Tajner.Cwaniak zdobył stanowisko dzięki sukcesom Adama Małysza i Justyny Kowalczyk. Jego cwaniactwo i brak profesjonalizmu w wypowiedziach podczas reportaży telewizyjnych był denerwujący.
  Przecież Kruczek byl "uchem" Tajnera w czasie gdy Kuttin był trenerem kadry.
  Za zasługi w donosicielstwie dostał przecież stanowisko trenera kadry skoczków.
  Teraz to tylko trener klasy Lepisto może uratować ten sezon.
  Poza tym nie widać ostatnio podczas zawodów Piotra Fijasa, który pracował z kadra ostatnio podczas jej sukcesów.Może Tajnerowi naraził się, bo ten toleruje tylko lizusów.
  Przypuszczam,że brak Fijasa jest jedną z przyczyn tak słabej formy skoczków.

 • beku72

  Oceniono 5 razy 3

  Może trzeba zmienić sposób przygotowywań do sezonu nie szarżować w letnim GP bo to od kilku sezonów się nie sprawdza ale co ja tam wiem :)

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 4 razy 2

  Skoro to tylko wina Kruczka i Tajnera to czemu nie mamy skoczków którzy się przebijają z kadry B I C do pierwszej?.Skoki to często głowa i czasem duperel spowoduje,że idzie lub nie idzie.Wystarczy sobaczyć co się stało z Finami,Austriacy też za specjalnie nie błyszczą,Rosjanie,mistrz świata sprzed 4 lat Zografski czy Gregor_Schlierenzauer absolutny top skoków w ostatnich latach gdzie oni są?.
  Osobiście uważam,że powinno być 4-5 podstawowych trenerów którzy opiekują się 4-6 zawodnikami w grupie i są z tej grupy rozliczani i odpowiednio promowani za postęp.W obecnej sytuacji nerwy wszystkich zjadają i jak nie znajdzie się recepta na uspokojenie skołatanych nerwów nic się nie zmieni.
  Trener zawsze odpowiada za wyniki i jak ich nie będzie poleci głowa,to naturalna kolej rzeczy ale nagłe zmiany w skokach niewiele dadzą.Ostatnie lata pokazują,że nastawianie się na konkursy letnie przynosi odwrotny skutek od zamierzonego nie licząc pojedynczych wyskoków.

 • hen-live

  Oceniono 4 razy 2

  Nadmuchiwali balon i teraz jak pękł to wszyscy panikują.Są w dołku i z niego wyjdą.Niedawno Schili był nie do pobicia a teraz tak jak nasi.Tylko u Austriaków jak kilku jest bez formy to mają zastępców a u nas niemoc dotknęła wszystkich.Ale radzę zachować spokój.

 • eend

  Oceniono 1 raz 1

  Ludzie weźcie na przeczyszczenie, NIE MOŻNA ZAWSZE WYGRYWAĆ ! Wszystkie ekipy biorące od lat udział w turniejach skoków narciarskich przeżywały zwyżki i spadki formy. To jest rzecz absolutnie nieuchwytna. Tak mieli przez trzy lata Niemcy, tak mają od lat Finowie i nie mogą się podnieść, klęski przeżywali skoczkowie Austriaccy i Norwegowie. Sam Adam Małysz mówił dzisiaj w wywiadzie, że skoki to jest najbardziej chimeryczna i nieobliczalna dyscyplina. Nigdy nie wiadomo kiedy i kogo trafi nagle zwyżka czy obniżka formy. Opowiadał jak wielokrotnie był już spisywany na straty po czym w następnym sezonie zdobywał mistrzostwa i ustanawiał rekordy. Trener a tym bardziej prezes związku mają z tym tyle wspólnego co kuria z Kuttinem. Czas i spokój, jak najmniej zawirowań, głupich artykułów w prasie, idiotycznych dywagacji na wszystkich forach bo przecież polski kibic to spec od chorób, skoków narciarskich, produkcji samochodów itd. LUDZIE NIE HEJTUJCIE BO TO NIE MA ŻADNEGO ZNACZENIA. Atmosfery nie poprawi, skoków nie uleczy. Trzeba po prostu czekać do przyszłego sezonu. A może jeszcze się coś zmieni i zaczną normalnie (czyli daleko) skakać ?

 • yak_40

  Oceniono 1 raz 1

  przecież sukces zależy tylko i wyłącznie od treningu :)
  Trenujcie chłopaki!!!!!! więcej i dalej !!!

 • eastsider

  Oceniono 3 razy 1

  Typowa polska postawa; gdy skoczkowie wygrywają, mówimy, że to MY wygrywamy, ale gdy
  ponoszą porażki, to pewnie trener jest do doopy. A jest tak we wszystkich dyscyplinach polskiego sportu. No, może z wyjątkiem curlingu, w którym to jesteśmy światową potęgą od lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX