Sport.pl

PŚ w Zakopanem zagrożony? Wojenka pod Krokwią

- Nie zdążymy z remontem Wielkiej Krokwi i w 2017 r. nie będzie konkursów - alarmują organizatorzy Pucharu Świata. - Wszystko jest pod kontrolą - uspokaja operator skoczni.
Tysiące kibiców i biało-czerwony piknik pod skocznią, miliony przed telewizorami i Kamil Stoch na podium. W ostatnich latach taki obrazek w Zakopanem to norma. 23 stycznia najlepsi skoczkowie na świecie znów wystąpią na Wielkiej Krokwi. Nie wiadomo jednak, kiedy tu wrócą, bo trwa wojna między działaczami. - Zupełnie niepotrzebnie znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej - mówi Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, który jest organizatorem zawodów w Zakopanem.

Pierwszy dzwonek ostrzegawczy rozległ się w lipcu. Wtedy Kozak odwołał zaplanowane na sierpień zawody Letniego Grand Prix. Powód? - Dbam o bezpieczeństwo zawodników. Nawet trener Łukasz Kruczek powiedział, że obiekt nie nadaje się do treningów - mówił prezes TZN-u.

Decyzję skrytykował Jacek Bartlewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. To ta instytucja zarządza skocznią. - COS, tak jak burmistrz Zakopanego, zabiegał, by zawody rozegrano. Nasza wola to jednak za mało.

Drugi raz dzwonek zadźwięczał w październiku. Kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) nie uwzględnił Zakopanego w kalendarzu Pucharu Świata na sezon 2016/17. 31 grudnia przyszłego roku wygasa bowiem homologacja skoczni uprawniająca do organizacji międzynarodowych konkursów.

Kozak: - Tej zimy jeszcze zrobimy PŚ. Ale co dalej?

Bartlewicz: - FIS zaakceptował koncepcję remontu skoczni. Niedługo zostanie przygotowany projekt modernizacji, już nad tym pracujemy.

Kolejne alarmy

Działacze po raz trzeci wszczynają alarm teraz, miesiąc przed konkursami w Zakopanem. - Sprawa jest poważna. To nie strachy na lachy, tym razem FIS nie odpuści. We wrześniu musimy przedstawić certyfikat skoczni. Ciężko będzie dotrzymać tego terminu - zapowiada Kozak.

Żeby dostać certyfikat, skocznia musi przejść remont. Wymienione mają zostać tory najazdowe, potrzebna jest naprawa zapadniętej buli. - Koncepcja zakłada wydłużenie skoków na Wielkiej Krokwi i przesunięcie punktu HS ze 134. na 139. metr. Chcemy przemodelować ją w ten sposób, by zawodnicy lecieli niżej. Skocznia znów będzie nowoczesna - twierdzi Bartlewicz.

Problemem jest jednak czas. COS rozpisał przetarg na rozbudowę skoczni i będzie się starał o pozwolenie na budowę. To wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, np. uzyskaniem decyzji środowiskowej, a skocznia leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co może opóźnić inwestycję.

TZN uważa, że wystarczyłby remont, który nie wymaga niemal żadnych formalności. - Co za problem wymienić tory na nowe? A obniżenie progu to robota na trzy dni. Eksperci oszacowali, że remont będzie kosztował ok. 4 mln zł. Jeśli rozpoczną się procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, trudno będzie oddać skocznię na czas. Płacimy za zaniechania innych. U nas często różnymi sprawami zajmują się ludzie, którzy nie mają o nich pojęcia - grzmi Kozak.

Remont powinien się zakończyć we wrześniu. Do tego czasu Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, ma przekazać dyrektorowi PŚ zapewnienie, że skocznia będzie gotowa. - Na razie nie mogę tego zrobić - przyznaje.

Zdążą? Nie zdążą? Kłótnia

COS zapewnia, że z terminami nie będzie problemu. - W zależności od pogody modernizacja rozpocznie się w marcu lub kwietniu. Chcemy ją skończyć we wrześniu. Ci, którzy twierdzą, że można to zrobić szybciej, nie mają racji. Po badaniach geologicznych wiemy, że trzeba poszerzyć fragment zeskoku i go przebudować. W związku z tym zmieni się powierzchnia obiektu. To podlega prawu budowlanemu. To proste rzeczy, ale najlepiej epatować tym, że coś można zrobić inaczej - komentuje Bartlewicz.

I on, i Kozak podkreślają, że nie chcą ze sobą polemizować. Sytuacja wokół PŚ coraz bardziej przypomina jednak wojenkę na zakopiańskim podwórku. Wszyscy zgadzają się z jednym - modernizacja Wielkiej Krokwi jest konieczna. Bez niej Zakopane na pewno straci PŚ, który nieprzerwanie gości tu od 2002 r.Pięć najważniejszych momentów Pucharu Świata w Zakopanem. W rolach głównych Adam Małysz, Kamil Stoch, ale też... Wolfgang Loitzl


Zdjęcie Line Narty Prophet 98 Zdjęcie Majesty Narty Destroyer Zdjęcie Narty Majesty Dirty Bear
Line Narty Prophet 98 Majesty Narty Destroyer Narty Majesty Dirty Bear
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Czy wyobrażasz sobie sezon Pucharu Świata bez zawodów w Zakopanem?
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (21)
PŚ w Zakopanem zagrożony? Wojenka pod Krokwią
Zaloguj się
 • kolega22

  Oceniono 14 razy 14

  oj tam, oj tam, zamknie się skocznie i po pewnym czasie ludzie zapomną, że coś było, Gubałówkę zamknęli, Butorowy zamknęli i co? i nic. Pokłóćcie się nasi kochani Zakopiańczycy i zamknijcie tam wszystko, po pary latach zapomnimy o was, będziecie mieli święty spokój.

 • kudlaty_z_broda

  Oceniono 7 razy 7

  "(...) trwa wojna między działaczami. - Zupełnie niepotrzebnie znaleźliśmy się w sytuacji kryzysowej(...)"
  Jakie to znamienne w dzisiejszych czasach, nie tylko w Zakopanem.

 • cheshire

  Oceniono 9 razy 7

  i dutków nie bydzie!

 • niewolnica.z.pisu

  Oceniono 3 razy 3

  a co na to Petru? ?

 • tjazienicki

  Oceniono 3 razy 3

  Zimowa stolica Polski - Koń by się uśmiał! Górali tylko dutki interesują. Zgodnie z zbójecką zasadą - niech tylko cepry przyjadą a my ich z dutków obedrzemy. Przepraszam nie cepry tylko krupówkowa warszawka.

 • aa1000

  Oceniono 7 razy 3

  Pan prezydent Duda wybawi z kłopotów organizatorów i przedłuży homologację o 5 lat.

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 2 razy 2

  "Problemem jest jednak czas. COS rozpisał przetarg na rozbudowę skoczni i będzie się starał o pozwolenie na budowę. To wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, np. uzyskaniem decyzji środowiskowej, a skocznia leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, co może opóźnić inwestycję." - przetarg powinien już być rozstrzygnięty, a pozwolenie powinno już leżeć na biurku odpowiedniej osoby. Od lipca minęło 6 miesięcy, a polscy urzędnicy jak zwykle nic nie zrobili. Jest to kolejny przykład na rozwalenie tego systemu, który w ogóle nie służy społeczeństwu.

 • t0tylk0ja

  Oceniono 2 razy 2

  Tylko, żeby z tym remontem nie było jak ze Stadionem Śląskim w Chorzowie....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX