Sport.pl

PŚ w skokach. Skoki w głębokie rozczarowanie

- Dostają po głowie na początku, ale zagrożenia dla całego sezonu na razie nie widzę - mówi prezes PZN Apoloniusz Tajner. - Najpóźniej na Turnieju Czterech Skoczni będzie dobrze - przewiduje.
- Nakręciliśmy się bardzo, chyba nawet za bardzo, na te polskie sukcesy od początku sezonu - zauważa z kolei Adam Małysz. Przyznaje, że on, trenerzy, sami skoczkowie i rzesze kibiców ze smutkiem patrzą na to, co się dzieje na zawodach. Czterokrotny mistrz świata widzi u młodszych kolegów masę błędów, których się nie spodziewał. Nawet dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi Kamil Stoch popełnia ich więcej niż zwykle. - Kamil skacze zbyt agresywnie - ocenia Małysz. W związku z tym nie płynie w powietrzu, ale lot jest szarpany.

Maciek Kot? - Znów skacze tak jak ubiegłej, nieudanej zimy, zamiast tak jak w końcówce lata, gdy był rewelacyjny - mówi Małysz. Dawid Kubacki? - To nie ten sam zawodnik, który wygrywał na początku letniego Grand Prix. Spóźnia odbicie i potem w powietrzu nic już nie może zrobić - ocenia Małysz. Piotr Żyła? - Już nie mam siły powtarzać, żeby się nie denerwować. Z tego jego dziwacznego najazdu mogą się udać tylko pojedyncze skoki, ale na dłuższą metę to nic dobrego - przekonuje czterokrotny medalista olimpijski.

Jedyny polski triumfator Turnieju Czterech Skoczni uważa jednak, że nie ma powodu do żadnych nerwowych ruchów. - Trenerzy i zawodnicy są świadomi błędów, tylko nie mają gdzie i kiedy ich skorygować - dodaje. Im więcej skoków na śniegu, tym sytuacja będzie lepsza. Małysz uważa, że forma Polaków przyjdzie. - To wszystko siedzi w głowach chłopaków. Trzeba się uspokoić, wyeliminować błędy, ustabilizować i zły początek stanie się tylko wspomnieniem. Może się to nawet stać z dnia na dzień. Bo to nie jest głęboki kryzys - kończy.

Skoczkowie i ich kibice czekali na polski sezon. Kot miał wrócić do wielkiego skakania i potwierdzić swój nieprzeciętny talent. W Kubackim trener Kruczek widział kandydata na rewelację, bo jak mówił, "latem przełamał bariery i zrozumiał, czego trzeba, by wygrywać". Żyła ogłaszał, że "jest kopyto", czyli siła, forma i chęć do dalekich lotów. Klemens Murańka szykował się, by zrobić kolejny krok do przodu w drodze na szczyt. Solidnie prezentował się Jan Ziobro.

Ponad wszystkimi był jednak Stoch, zapewniający, że polska kadra nigdy nie była tak mocna jak dziś. Wielkie nadzieje na polski sezon dostrzegał także prezes Tajner obserwujący ostatnie przed startem Pucharu Świata treningi drużyny. Polacy skakali w nich równo i daleko, zaostrzając apetyt swój i kibiców. Treningi drużyny obserwował Małysz i on też uważał, że powinno być albo dobrze, albo bardzo dobrze.

Ale dobrze nie jest. Przejście ze skoczni o porcelanowym rozbiegu, na których skacze się latem, na zimowe zachwiało skoczkami Kruczka. Na inaugurację w Klingenthal drużyna była szósta, w konkursie indywidualnym solidnie skakał tylko Stoch, ale i on bez błysku. Prezes Tajner mówił, że Polakom trzeba treningu na śniegu. Przed wylotem do Kuusamo nic nie dało się zrobić, ale po powrocie Polacy trenowali na zaśnieżonej w końcu Wielkiej Krokwi. I znowu w ocenie Kruczka skakali bardzo dobrze.

Dlatego gdy lecieli na kolejne zawody do Lillehammer, w polskim bagażu ponownie nie zabrakło optymizmu. Jak szybko się zapalił, tak szybko zgasł, choć nie dlatego, że z powodu wiatru zawody przeniesiono z dużej skoczni na normalną. W sobotę odbyła się jedna seria. Było znośnie. W drugiej dziesiątce wylądowało dwóch Polaków: Stoch (15.) i Kot (18.), w trzeciej też dwóch - Hula (22.) i Murańka (23.). Żyła, Kubacki i zdyskwalifikowany Ziobro punktów nie zdobyli. W niedzielę warunki na skoczni były lepsze, udało się przeprowadzić dwie serie, w których na miarę oczekiwań skoczył tylko ten, na którego liczono najmniej. - Stefan Hula nie był pod presją, pewnie sam niczego wielkiego od siebie nie oczekiwał, wylądował więc na 10. miejscu - wyjaśnia Tajner.

Nikt poza nim punktów w niedzielę nie zdobył, poczucie głębokiego rozczarowania podkreślał zepsuty skok Stocha, który był tego dnia lepszy zaledwie od dwóch rywali. Próba całkowicie popsuta, po niezłym skoku w kwalifikacjach.

I znów to samo. Kadra wróciła do Zakopanego, gdzie we wtorek miała dwa treningi na Wielkiej Krokwi przed wylotem na zawody do Niżnego Tagiłu. Wszyscy skoczkowie Kruczka oddali po pięć skoków rano, próby Stocha i Murańki były tak dobre, że trener zwolnił ich z wieczornych zajęć. Reszta kadry skakała jeszcze potem przy sztucznym świetle. Ku pokrzepieniu serc Stoch przypomniał, że w Rosji skacze mu się dobrze, z Soczi wrócił z dwoma złotami olimpijskimi.

- Wiem, że to trochę dziwnie brzmi, że na treningach jest tak świetnie, a potem w zawodach dostajemy po głowie. Ale staramy się zachowywać spokój. To nie jest fikcja ani kłamstwo, że zawodnicy Kruczka są dobrze przygotowani do sezonu. Nawet bardzo dobrze, tyle że aby to pokazać w zawodach, potrzebują odpowiedniej liczby skoków na śniegu - mówi Tajner. - Początek wypada słabiutko, ale zagrożenia dla całego sezonu nie widzę. Nie będę obiecywał, że już w Niżnym Tagile, ale najpóźniej na Turnieju Czterech Skoczni Polacy zaczną skakać na miarę swoich możliwości. Nikt cudów od nich nie wymaga. Tyle tylko, żeby w zawodach pokazywali to co na treningach. Wtedy będzie dobrze - mówi były trener Małysza.

Dodaje, że polscy skoczkowie są sobą rozczarowani i to im nie pomaga. - Potrzebują pozytywnego impulsu, dobrego konkursu. On da im spokój w kolejnych - przekonuje Tajner.

Do Rosji jedzie ta sama siódemka zawodników, która startowała w Lillehammer.

Kwalifikacje dziś (transmisja Eurosport, godz 14.45), w weekend konkursy (Eurosport i TVP 1, sobota 15.45, niedziela 14.30).Więcej o:
"/> Tak wygląda tabela "polskiej" grupy el. Euro 2020! Sensacja na koniec
 
 •  
 • "> Ależ emocje na Narodowym! Polska pokonała Słowenię! Pięć goli! <div id= "/> Ależ emocje na Narodowym! Polska pokonała Słowenię! Pięć goli!
   
  • Skoki - Puchar Świata

   lp. zawodnik punkty
   1 Ryoyu Kobayashi 2085
   2 Stefan Kraft 1349
   3 Kamil Stoch 1288
   4 Piotr Żyła 1131
   5 Dawid Kubacki 988
   6 Robert Johansson 974
   7 Markus Eisenbichler 937
   8 Johann Andre Forfang 892
   9 Timi Zajc 833
   10 Karl Geiger 765
   22 Jakub Wolny 328
   40 Stefan Hula 69
   47 Maciej Kot 25
   67 Paweł Wąsek 4

   • Lider PŚ
  • Skoki - Puchar Narodów

   lp. kraj punkty
   1 Polska 6083
   2 Niemcy 5650
   3 Japonia 4813
   4 Austria 4530
   5 Norwegia 3943
   6 Słowenia 3736
   7 Szwajcaria 1467
   8 Czechy 1056
   9 Rosja 867
   10 Finlandia 396
   11 Bułgaria 134
   12 USA 18
   12 Kanada 18
   14 Estonia 12
   15 Włochy 7
   16 Kazachstan 0
   16 Francja 0

   • Lider PŚ
  • Skoki - TCS

   lp. zawodnik punkty
   1 Ryoyu Kobayashi 1098
   2 Markus Eisenbichler 1035.9
   3 Stephan Leyhe 1014.1
   4 Dawid Kubacki 1010.8
   5 Roman Koudelka 1006.3
   6 Kamil Stoch 994
   7 Andreas Stjernen 988
   8 Robert Johansson 983.2
   9 Daniel Huber 970.4
   10 Kilian Peier 959.3
   19 Piotr Żyła 842.1
   29 Jakub Wolny 654.5
   36 Stefan Hula 479.1
   51 Aleksander Zniszczoł 194.5
   61 Maciej Kot 95

   • Lider turnieju
  Komentarze (7)
  PŚ w skokach. Skoki w głębokie rozczarowanie
  Zaloguj się
  • kejtu

   Oceniono 5 razy 5

   Czegos nie rozumiem, potrzebuja wiecej skokow na sniegu, po czym sa zwalniani z zajec na sniegu?

  • spectator_zm

   Oceniono 5 razy 3

   No to za chwilę się przekonamy, ilu z nich przebrnie przez kwalifikacje.
   Znów zaklinanie rzeczywistości, znów bajki o świetnych przygotowaniach, a jak przychodzi do zawodów to kompletna zapaść.
   "Podstarzały młodzieńcze" Tajner. Przestan waść, pi-erdolić!...

  • Wieslaw Jablonski

   Oceniono 1 raz 1

   Co z tego że są świadomi swoich błędów skoro ciągle je popełniają. Dziwi mnie optymizm pana Tajnera. Co z formy , jeśli osiągną ją w lutym pod koniec sezonu. To wszystko świadczy o złym przygotowaniu do sezonu i żadne zaklinanie nie pomoże. Jeszcze jedno, jeśli wiadomo że Żyła nie będzie dobrze skakał to po jaką cholerę jeżdzi na zawody. Brak logiki.

  • slimslider

   Oceniono 3 razy 1

   Ślepy głuchego za rączę wiedzie,...wrodzony anty-profesionalizm PZN-u.

  • lukibb

   Oceniono 2 razy 0

   Z całym szacunkiem dla Adama i jego osiągnięć, ale skoro ma aż tyle uwag i tak źle to wszystko ocenia, to może zdecyduje się jednak dołączyć do sztabu trenerskiego?
   Czyżby dlatego odmówił, że łatwiej krytykować z boku?

  • rumun106

   Oceniono 2 razy -2

   Adam daj spokój, z gówna - bicza nie ukręcisz :) Im nic nie pomorze,jak dolecą po punktu K, to w studiu Tajner i PAN KOT mają ,,mokro" bo junior Kotek ,,dał radę" czy też ,,poleciał"...Oprócz Stoch, z ,,tej mąki" chleba nie będzie...! Ziobro niech meble składa u Taty swojego !

  Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX