Sport.pl

PŚ w skokach. Wnioski po Kuusamo: antyreklama, ale i możliwe korzyści dla Polski

Zamiast zawodów dostaliśmy antyreklamę skoków. W fińskim Kuusamo żal było patrzeć na uwielbianego kiedyś przez tamtejszych kibiców Jannego Ahonena. Z drugiej strony chętnych do oglądania w akcji jego i innych skoczków prawie nie było, a jedynym godnym uwagi wydarzeniem okazała się obecność Świętego Mikołaja. Nasi skoczkowie mogą się cieszyć, że nie ponieśli kolejnych strat w Pucharze Świata i że teraz będą mogli potrenować na czekającej już na nich Wielkiej Krokwi.
Kuusamo znów antyreklamą

Mamy swoje kłopoty ze skocznią w Zakopanem, bywa, że i tam oraz w Wiśle - jak to w tej dyscyplinie sportu - antyreklamę skokom robi pogoda. Ale nasze problemy są niczym przy tych, jakie prawie rok w rok przeżywają organizatorzy zawodów w Kuusamo. Na Rukatunturi zwykle wieje tak, że urywa głowy, a mimo wszystko od 2002 roku regularnie odbywają się tam albo pierwsze w sezonie, albo jedne z pierwszych startów. W 2005, 2008 i 2011 roku rozgrywano tam po dwa konkursy jednego dnia, bo tylko jednego dnia udawało się uciec przed wiatrem. W tym roku w czwartek wiało tak mocno, że nie rozegrano treningów i kwalifikacji, w piątek musiano przenieść zawody na sobotę, szaleńczo planując na nią kolejno: trening, jednoseryjny konkurs z piątku oraz pełne, drugie zawody. Ostatecznie płynnie nie przebiegło nic, również dlatego, że zaczęły się topić tory najazdowe. Trening skoczkowie jeszcze zaliczyli, korzystając z trochę lżejszych podmuchów, ale już rywalizacja konkursowa toczyła się przez ponad dwie godziny i ostatecznie została unieważniona. Może Międzynarodowa Federacja Narciarska powinna pomyśleć o znalezieniu innej niż Kuusamo lokalizacji na tę porę roku? Problemy Europy ze śniegiem na przełomie listopada i grudnia są znane, ale przecież dotyczą również Klingenthal, gdzie jednak udaje się przygotować skocznię. A skoro udaje się tam, to i gdzie indziej może się udawać. Zresztą, nie trzeba szukać daleko. Gdyby nie niechęć FIS-u do mniejszych skoczni, rywalizować można by na 90-metrowym obiekcie w Rovaniemi. Kuusamo na dziś ma chyba tylko jeden atut - obecność na trybunach Świętego Mikołaja. Poza nim kibicować nie chce prawie nikt, a organizatorzy gubią się coraz bardziej. Na przykład w sobotę po ewidentnym lądowaniu Klemensa Murańki poza linię 120. metra uznali, że osiągnął 118,5 m. Dopiero po interwencji naszej ekipy oddali Polakowi niesłusznie zabrane 2,5 metra.

Dla Polaków dobrze, Wielka Krokiew czeka

W treningu Piotr Żyła była siódmy, a Kamil Stoch ósmy. W konkursie dobry skok oddał Murańka. Był czwarty wśród 43 zawodników (na liście startowej było ich 70), którzy zdążyli wystartować, zanim zawody przerwano i odwołano. Ale nasi skoczkowie nie powinni narzekać, że w Kuusamo ostatecznie nie rozegrano żadnych zawodów. Przed tygodniem w Klingenthal zawodnicy Łukasza Kruczka i Macieja Maciusiaka pokazali, że na starcie sezonu nie są w formie (w konkursie drużynowym zajęli szóste miejsce, indywidualnie punktował tylko Stoch). Już wtedy było jasne, że tym mniej dystansu stracą do rywali, im szybciej będą mieli okazję naprawić błędy podczas spokojnego treningu. Między Klingenthal i Kuusamo na taki nie było czasu. Teraz już od poniedziałku kadra ma ćwiczyć na gotowej Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Wylot do Rosji na zawody w Niżnym Tagile zaplanowano na czwartek. Jest więc czas, by się przygotować.

Możemy dostać dodatkowy konkurs

Po "pustym" weekendzie w Kuusamo FIS najpewniej poszuka możliwości rozegrania chociaż jednego, dodatkowego konkursu w innym miejscu. Obecny w studiu TVP 1 prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner nie wykluczył, że może na tym skorzystać Polska. A wiceprezes Andrzej Wąsowicz już wcześniej zapewniał, że będzie walczył, by poza Zakopanem i Wisłą Puchar Świata odwiedzał również Szczyrk. W pierwszej wersji kalendarza na ten sezon Szczyrk rozpoczynał serię styczniowych konkursów w Polsce. Dopiero po nim zawody miały organizować Wisła i Zakopane. Ale dyrektor PŚ Walter Hofer uznał, że lepiej będzie w styczniu zawitać do Zakopanego, a w marcu do Wisły nie na jeden, tylko na dwa konkursy. I tak Szczyrk stracił swoją szansę. - Marzy nam się polski tydzień skoków. Po dwa weekendowe konkursy w Wiśle i Zakopanem, a w środku tygodnia zawody w Szczyrku. Nasz kraj na to zasługuje, mamy największą telewizyjną oglądalność - mówił Wąsowicz z myślą o następnych sezonach. Może się okazać, że rozmowę o Szczyrku wkrótce zacznie nie on, tylko Hofer. I że nie będzie ona dotyczyła kolejnych zim, tylko tej, która dopiero się zaczyna.

Przykro patrzeć na Ahonena

Janne Ahonen w marcu 2008 roku skończył sezon Pucharu Świata na trzecim miejscu. Wygrał w nim cztery konkursy, po dziewięciu stawał na podium, odniósł swój piąty triumf w Turnieju Czterech Skoczni, zdobył też brązowy medal mistrzostw świata w lotach narciarskich. Wtedy ogłosił, że kończy karierę, by odejść w chwale. W lipcu w Lahti, w specjalnym konkursie, żegnał go m.in. Adam Małysz. Po latach Hannu Lepistoe, który w swej karierze trenerskiej prowadził obu wielkich mistrzów, poprosił Małysza, żeby tylko nie postąpił tak, jak Ahonen. Kiedy nasz skoczek ogłosił zakończenie kariery fiński szkoleniowiec obawiał się, że za jakiś czas zmieni zdanie i, jak Ahonen, spróbuje powrotu. Pierwszy był dla Jannego jeszcze niezły. W sezonie 2009/2010 znów przygotował formę na Turniej Czterech Skoczni, ukończył go na drugim miejscu, a na podium stawał w Oberstdorfie, Innsbrucku i Bischofshofen. I na tym koniec jego sukcesów. Nigdy później nie wskoczył do najlepszej "trójki", wymarzonego, brakującego mu olimpijskiego medalu w konkursie indywidualnym nie zdobył ani w 2010 roku w Vancouver, ani w 2014 roku w Soczi, dla którego po raz drugi zdecydował się wznowić karierę. Teraz ma 38 lat i dalej skacze. Tylko skacze, już nie lata. W Kuusamo żal było patrzeć, jak spada na tylko 107. metr. W momencie odwołania zawodów zajmował 19. miejsce, praktycznie nie miał szans na zdobycie punktów, nie wywalczył ich też przed tygodniem, kończąc start w Klingenthal na 41. miejscu. Wygląda na to, że dawny mistrz nie ma na siebie pomysłu i tylko dlatego trwa przy skokach. Bo jaką frajdę dwukrotnemu zdobywcy Kryształowej Kuli może dawać plasowanie się w klasyfikacji generalnej na 44., 31., czy 58. miejscu? Od swojego drugiego powrotu Ahonen w ciągu dwóch sezonów zaledwie dwa konkursy skończył w czołowej "10". Dla zawodnika, który w historii Pucharu Świata najwięcej razy plasował się na podium (108), w pierwszej "piątce" (163) i "10" (248), to musi być przykre. Podobnie jak to, że kiedyś na zawody w Kuusamo przychodziły dla niego tysiące rodaków, a teraz trybuny świecą pustkami.Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (9)
PŚ w skokach. Wnioski po Kuusamo: antyreklama, ale i możliwe korzyści dla Polski
Zaloguj się
 • eurotram

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego nikt nie zauważa prostej rzeczy,że listopad to za wcześnie na stabilne warunki w skokach? ZAWSZE pierwszy konkurs to loteria (i to niezależnie od miejsca),w którym wygrywa jakiś ogór; tak na dobrą sprawę dopiero grudniowe konkursy mają już stabilny poziom i wiarygodne wyniki. W ostatnich latach jest jeszcze problem ze śniegiem,więc jak już są takie jaja,to może lepiej ciachnąć dwa pierwsze tygodnie z PŚ i dodać je pod koniec (nawet jak trzeba będzie dośnieżać,to pogoda nie będzie tak wariować)?

 • awonek

  Oceniono 5 razy 1

  Taką antyreklamę robi się dla pieniędzy z reklam. Gdyby odwoływano konkursy nie byłoby reklam przeplatanych gadającymi głowami, wywiadami, filmikami i hulającym wiatrem na skoczni.

 • wygidailo

  0

  Rewolucji wymaga przede wszystkim, kalendarz który jest do bani, pierwsze co jaką popularnością cieszą sie skoki w kusamo przychodzi na nie garstka kibiców ani atmosfery ani warunków pogodowych pewnie chodzi tylko i wyłacznie o sponsorów no ale dla dobra dyscypliny można by było z tego zrezygnować. Prawdziwą atmosferę czuć w Oslo, Planicy , Wilingen, Zakopanym. Ale nie gdzies w Kussamo. Od lat ten sam problem.

 • bigosmiszcz

  0

  Skoki się skończyły.

 • rafal.pszczolkowski

  0

  Następny konkurs jest w Lillehammer, a nie w Niżnym Tagile. Więc raczej do Tagiłu nie lecą w ten czwartek :P

 • hotin

  Oceniono 2 razy 0

  Nasi skoczkowie mogą się cieszyć, że nie ponieśli kolejnych strat w Pucharze Świata i że teraz będą mogli potrenować na czekającej już na nich Wielkiej Krokwi. Raczej sobie w Zakopanem poskakają ale na własnych babach, bo wieje halny jak cholera i zaś będą ptoki a nie udane skoki redaktorze.

 • hanover

  Oceniono 4 razy -2

  Skoki potrzebują rewolucji z prawdziwego zdarzenia. W kwalifikacjach przykładowo powinno wyłaniać się 20 najlepszych skoczków. Rezygnujemy z pewnego awansu dla najlepszej 10 (to podniesienie atrakcyjność kwalifikacji) Konkurs główny: Niech skoczkowie skalają w trzech seriach. Łącznie wszystkich skoków będzie mniej (3x20=60) niż w tradycyjnym konkursie (50 + 30 = 80) ale będą oddawane przez najlepszych. Z trzech serii liczyłby się albo wszystkie skoki albo dwa najlepsze. To minimalizuje ryzyko słabego skoku w złych warunkach. Dodatkowo rezygnujemy z systemu kompensat punktowych za wiatr i zakazujemy zmiany bramki. Sponsorzy i reklamodawcy powinni być zadowoleni. Czasowo konkurs powinien trwać tyle samo plus dodatkowa przerwa na reklamy bo będą trzy zamiast dwóch serii.

  Ale takie coś to dopiero jak Walter odejdzie na emeryturę...

 • focus_fan

  Oceniono 4 razy -2

  Redaktorzy sport.pl też gubią się coraz bardziej w skomplikowanych obliczeniach matematycznych: "organizatorzy gubią się coraz bardziej. Na przykład w sobotę po ewidentnym lądowaniu Klemensa Murańki poza linię 120. metra uznali, że osiągnął 118,5 m. Dopiero po interwencji naszej ekipy oddali Polakowi niesłusznie zabrane 2,5 metra."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX