Sport.pl

PŚ w Planicy. Kto zepsuł "drużynówkę"?

W serii próbnej w niemal idealnej pogodzie Kamil Stoch pobił rekord Polski w długości skoku, lądując na 238. metrze. Później wiatr pozwolił rozegrać tylko jedną serię konkursu drużynowego, którą zepsuli sędziowie. Polacy w składzie Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka i Stoch zajęli czwarte miejsce. W niedzielę ostatnie zawody sezonu. Relacja na żywo w Sport.pl o godz. 10.
Słoweńcy wygrali, a Peter Prevc znów okazał się lepszy w bezpośrednim pojedynku z Severinem Freundem, z którym w niedzielę stoczy walkę o Kryształową Kulę (traci do Niemca 44 pkt). Dla gospodarzy sobota była udana. Ale mogła być świetna dla wszystkich, gdyby lepiej spisali się ludzie odpowiedzialni za przebieg zawodów.

Zniszczony Zniszczoł

Na pewno przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) nie mieli łatwego zadania. Momentami wiało tak mocno, że prawie przewracały się stojące na zeskoku siatki chroniące zawodników przed wiatrem. Przez podmuchy od 0,58 do 2,52 m/s pod narty jury musiało raz po raz zmieniać belkę startową. Szkoda tylko, że zbyt często robiło to w nieodpowiednich momentach.

Najgorsze warunki w jedynej konkursowej serii miał Jarkko Maeaettae. Finowi za wiatr odjęto tylko 8,4 pkt. Zawodnik rozpoczynający konkurs osiągnął 196 m, startował z dziewiątej belki, na progu miał prędkość 104,3 km/h. Niewiele lepsze warunki miał startujący w drugiej grupie Aleksander Zniszczoł. Jemu odjęto od noty 9,8 pkt za wiatr o sile 0,68 m/s. Sędziowie popełnili duży błąd, puszczając naszego zawodnika z czwartej belki. Z prędkością 100,8 km/h na progu przy tak słabym wietrze skoczek Łukasza Kruczka był skazany na krótki lot. Osiągając tylko 149,5 m, Zniszczoł pogrzebał szanse Polaków na podium.

Z belki numer cztery swoje skoki oddało w sumie 12 z 32 startujących. W tej stawce drugim po Zniszczole skoczkiem z najmniej korzystnym wiatrem był Markus Eisenbichler. Niemiec z podmuchami uśrednionymi do 1,32 m/s (minus 19 pkt) doleciał do 169. metra. I - jak Polak - był w swojej drużynie tym człowiekiem, który uniemożliwił jej walkę o miejsce w najlepszej "trójce" (Niemcy skończyli zawody na szóstej pozycji).

O tym, jak ważny był w sobotę wiatr, niech świadczy wynik Japonii. Startujący w jej barwach jako ostatni Noriaki Kasai z podmuchami uśrednionymi do 0,60 m/s pod narty (minus 8,6 pkt) uzyskał tylko 172,5 m i "zrzucił" swój zespół z czwartego na piąte miejsce. Znakomity skoczek nie poradził sobie, mimo że ruszał z szóstej belki, a nie z czwartej jak Zniszczoł czy Eisenbichler. Z "czwórki" odlecieć było trudno nawet innemu czołowemu skoczkowi świata Romanowi Koudelce, który uzyskał zaledwie 159. m, choć jemu wiało dość mocno - z prędkością 1,67 m/s (minus 24 pkt).

Po co przerwa przed Stochem?

Osoby odpowiedzialne za przebieg konkursu zepsuły też serię skoków najlepszych zawodników poszczególnych ekip. Przy stosunkowo słabym wietrze pod narty odlecieć na miarę swoich możliwości nie był w stanie żaden z bohaterów sezonu. Peter Prevc, który w piątek pobił rekord Letalnicy, osiągając 248,5 m, tym razem lądował o 30 metrów bliżej (wiatr 0,78 m/s, minus 11,2 pkt), o pół metra gorszy był Stoch (0,85 m/s, minus 12,2 pkt), a poza wspomnianym już Kasaim bardzo rozczarowani byli też Gregor Schlierenzauer (195,5 m, 0,80 m/s, minus 11,5 pkt) i Rune Velta (199 m, 1,24 m/s, minus 17,9 pkt). Dobre warunki mieli w tej grupie tylko kończący ją Severin Freund (220 m, 2,17 m/s, minus 31,2 pkt) oraz startujący na początku Janne Ahonen (189 m, 1,93 m/s, minus 27,8) i Jan Matura (211 m, 2,31, minus 33,3). Fin i Czech jechali jeszcze z czwartej belki startowej. Szkoda, że po nich postanowiono zrobić trwającą ok. 10 minut przerwę przed startem Stocha. Po niej wiatr wyraźnie ucichł, czego w żaden sposób zrekompensować zawodnikom nie było w stanie wydłużenie rozbiegu do pozycji numer sześć.

Po sobotnich manewrach z belką na jeszcze trudniejszy dzień jury, organizatorzy, a razem z nimi kibice muszą szykować się w niedzielę. Według prognoz pogoda podczas konkursu kończącego sezon ma być jeszcze bardziej kapryśna, a my znów przekonaliśmy się, że w takich warunkach ludzie prowadzący zawody mocno się gubią.

Więcej o:
Komentarze (13)
PŚ w Planicy. Kto zepsuł "drużynówkę"?
Zaloguj się
 • aniaq13

  Oceniono 107 razy 91

  Bardzo dobry artykuł, który wszystko wyjaśnia. Brawo dla autora.
  Niestety, hejterzy nie czytują artykułów, pod którymi się wpisują

 • marek_p1846

  Oceniono 44 razy 36

  Nawet tacy amatorzy jak ja wiedzą, że w Planicy można ustawiać zegarek według tego jak wieje wiatr. Tyle, że lubiący pokazywać się Walter, nie potrafi załatwić transmisji telewizyjnej w porze gdy już nie wieje.
  Dlatego coś co powinno byś najbardziej widowiskowym konkursem, staje się karykaturą sportu.
  Jeden optymistyczny element, to Szczęsny który obwieścił, że organizatorzy mają prognozy pogody na każdą minutę. Pewnie dlatego żonglują belką jak Anthony Gatto. Oczywiście optymizm wynikający z odkrycia Szczęsnego polega na tym, że każda okazja do śmiechu jest dobra.

 • marek7889

  Oceniono 38 razy 34

  najlepsi byli nasi eksperci w studiu, którzy wywodzili z podnieceniem, że Freund skoczył lepiej od Prevca dzisiaj i wygrałby. Szkoda, że nie zobaczyli kto skakał w jakich warunkach i kto jaką miał notę za skok...

 • mariami

  Oceniono 29 razy 21

  System z żonglowaniem belkami i punktami za wiatr umozliwia przerozne manipulacje. Do tego troche naciągania ocen za styl i mozna dowolnie ustawic sobie podium. Oczywiście nie zrobi sie w ten sposob mistrza ze słabego zawodnika, ale juz załatwic mistrza, skracajac mu rozbieg albo puszczając w niesprzyjających warunkach, można bez większego trudu, No moze jak warunki pogodowe są idealne wtedy trudniej, ale takei prawie nei bywają.

 • berton2

  Oceniono 18 razy 14

  Nurtuje mnie pytanie do organizatorów: Czy jutro w przypadku prowadzenia Prevca i trzeciego miejsca Freuda też tak ochoczo przerwą konkurs po pierwszej serii ?

 • billyboy1943

  Oceniono 7 razy 5

  Szkoda czasu na oglądanie takich wypaczonych zawodów!Sędziowie sa teraz WSZECHWŁADNI I Z PRAWIE KAŻDEGO MOGĄ ZROBIĆ ZWYCIĘZCĘ.Żonglerka belką,wiatrem ,przerwami pozwala na ustawienie zawodów! Co ro za skoki gdy 240m przegrywa z 215?????

 • ya-nek

  Oceniono 1 raz 1

  A ja pamietam czasy kiedy skakali Raszka, Recknagel, Fortuna i nikt belka nie kuglowal. Wygrywal ten, ktory skoczyl najdalej i najladniej (dzisiaj wyglada to troche smiesznie, bo zawodnicy rece skladali nad glowa), jako ze o to w skokach chodzi.

 • zawsze_prawdziwy

  Oceniono 3 razy -3

  Czyli w niedzielę po fenomenalnych skokach na finiszu puchar zdobędzie Prevc.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX