Sport.pl

Skoki narciarskie. Anders Bardal kończy karierę

Anders Bardal oficjalnie ogłosił, iż sezon 2014/2015 był jego ostatnim w karierze. 32-letni norweski skoczek narciarski stwierdził, że nie potrafi odnaleźć już w sobie motywacji do dalszych treningów. Teraz priorytetem ma stać się rodzina. Relacja na żywo z kwalifikacji w Planicy od 11 w Sport.pl.
- Nie widzę siebie na starcie kolejnego sezonu. Nie mam już w sobie tej motywacji, która jest niezbędna podczas treningów. Do Słowenii nie przywiozłem nawet sprzętu - powiedział Bardal w Planicy. - Ostatni skok w karierze oddałem w niedzielę na Holmenkollen. Cieszę się ostatnią podróżą ze swoim zespołem, a zawody będę oglądał z poziomu trybun. Pierwsza o tej decyzji dowiedziała się moja żona Ingrid. Stało się to w drodze powrotnej z Falun. Powiedziałem wtedy: "Myślę, że to dobry moment". Wydawała się mocno zaskoczona - dodał.

Jednym z kluczowych wydarzeń, jakie wpłynęły na podjęcie decyzji, był tegoroczny Puchar Świata na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Bardal po locie na rekordową odległość upadł, złamał nadgarstek, a następnie stracił przytomność.

- Jestem dumny, że udało mi się tak szybko powrócić na skocznię i zdobyć złoto na mistrzostwach świata w Falun z drużyną. To był mój cel. Jestem dumny i wdzięczny, że przez tyle lat mogłem reprezentować Norwegię na całym świecie. Skoki to sport, który kocham najbardziej. Chwile na belce z norweską flagą na kasku będą niezapomniane - mówił Bardal.

Pierwszym z kolegów z drużyny, który dowiedział się o decyzji Bardala, był jego imiennik - Anders Jacobsen. Obaj zawodnicy mieszkali razem w pokoju od 2006 roku. Zazwyczaj około 200 dni w roku. - Podczas porannego śniadania w niedzielę w Oslo powiedziałem, że dziś oddam swój ostatni skok. To był trudny moment, pojawiły się łzy - wspomina Bardal.

- Obaj mieliśmy wtedy załzawione oczy. To był wspaniały czas w moim życiu. Czuję się naprawdę dziwnie ze świadomością, że to już koniec - stwierdził Jacobsen.

Bardal w zawodach z cyklu Pucharu Świata zadebiutował 3 lutego 2001 roku w niemieckim Willingen. Tego samego dnia zdobył od razu swoje pierwsze punkty. Spośród siedmiu pucharowych zwycięstw w swojej karierze aż trzy odniósł w Polsce. W 2008 roku w jednoseryjnym konkursie na Wielkiej Krokwi triumfował po raz pierwszy. Był także zwycięzcą pierwszego w historii konkursu najwyższej rangi w Wiśle (2013 rok). Sukces w Zakopanem powtórzył przed rokiem, gdzie także podczas jednoseryjnego konkursu nie miał sobie równych. Na podium stawał 34 razy. Po raz ostatni 10 marca na normalnej skoczni w Kuopio. Jest uczestnikiem pięciu mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym oraz trzech zimowych igrzysk olimpijskich.

Największym sukcesem Bardala jest wygranie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2011/12. Miał wówczas niespełna 30 lat i jest jak dotąd najstarszym zdobywcą Kryształowej Kuli.

Specjalny serwis o skokach? Sprawdź Skijumping.pl »


Zdjęcie Narty Majesty Local Hero Zdjęcie SPACETRONIK Gogle z kamerą Space Action Sport HD 1920x, 15MPx
Narty Majesty Local Hero SPACETRONIK Gogle z kamerą ...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


<div style="border:solid 1px #ddd;width:99.5%;margin-bottom: 20px; clear:both;"><table style="border-spacing:0; border-collapse: collapse; width:100%; text-align:center; font-size:11px;" cellspacing="0" cellpadding="0"><tbody><tr><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; border:none;"><img src="http://images.okazje.info.pl/p/sport-i-hobby/1987/th120/adidas-google-nimick-h72201.jpg" alt="Zdjęcie Adidas Google Nimick H72201" style="margin:0"></td><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; border:none;"><img src="http://images.okazje.info.pl/p/sport-i-hobby/7359/th120/narty-majesty-local-hero.jpg" alt="Zdjęcie Narty Majesty Local Hero" style="margin:0"></td></tr><tr><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; font-weight: bold; height: 20px; font-size:12px; border:none; " class="prodname" y-product_id="19872748">Adidas Google Nimick H72201</td><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; font-weight: bold; height: 20px; font-size:12px; border:none; " class="prodname" y-product_id="7359631">Narty Majesty Local Hero</td></tr><tr><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; border:none;"><a rel="nofollow" style="color: #11C;background-color:white;text-decoration:none" href="http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-hobby/adidas-google-nimick-h72201.html?utm_medium=partner&utm_source=gazeta&utm_campaign=gazeta&utm_content=CG" target="_blank">Sprawdź ceny &raquo;</a></td><td style="width: 28.3%; padding: 1% 2%; border:none;"><a rel="nofollow" style="color: #11C;background-color:white;text-decoration:none" href="http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-hobby/narty-majesty-local-hero.html?utm_medium=partner&utm_source=gazeta&utm_campaign=gazeta&utm_content=CG" target="_blank">Sprawdź ceny &raquo;</a></td></tr></tbody></table><div style="margin: 7px 2% 10px; font-size:11px; text-align:left; line-height:normal;"><span >źródło:</span><a rel="nofollow" href="http://www.okazje.info.pl/?utm_medium=partner&utm_source=gazeta&utm_campaign=gazeta&utm_content=CG" target="_blank" style="text-decoration: none">Okazje.info</a><a rel="nofollow" style="margin:0; margin-bottom: 0px;float:right" href="http://www.okazje.info.pl/?utm_medium=partner&utm_source=gazeta&utm_campaign=gazeta&utm_content=CG" target="_blank"><img src="https://bi.im-g.pl/im/1/11872/m11872411.png" /></a><div style="clear:both"></div></div></div>
Więcej o:
Komentarze (15)
Skoki narciarskie. Anders Bardal kończy karierę
Zaloguj się
 • stachu.z.hezbollahu

  Oceniono 135 razy 127

  Podziękowania dla Andersa za kilkanaście lat skakania w światowej czołówce. Ten gość nigdy nie schodził poniżej pewnego, solidnego poziomu. Szkoda że kończy, ale na szczęście dla Norwegów ma go kto zastąpić.

 • facet1

  Oceniono 91 razy 87

  Fajny gościu z klasą.
  Powodzenia w nowej karierze. Dzięki za miłe chwile.
  catch22

 • melmakianin

  Oceniono 85 razy 83

  Jeden z tych normalnych-wspaniałych zawodników.

 • augenthaler

  Oceniono 39 razy 39

  Nie wiem czy pamiętacie, ale on już w zeszłym sezonie przebąkiwał o zakończeniu kariery. Na długo przed wypadkiem w Wiśle. Widocznie mentalnie powoli się z tą decyzją oswajał, dał sobie jeszcze jeden sezon i w końcu powiedział: zmieniam życie.

 • ateofi

  Oceniono 36 razy 34

  Powodzenia. Życzę dużo rodzinnego szczęścia Andersowi Bardalowi. To był dobry zawodnik, który umiał zachować sie z klasą.

 • Ania Wolińska

  Oceniono 26 razy 24

  Bardzo piękna kariera Bardala! Zobacz jego największe sukcesy :) skoki-narciarskie.com/201112-anders-bardal/

 • 22november

  Oceniono 8 razy 8

  A Adaś to ile miał lat jak kule w 2007 wygrał?

 • kumaty-czy-nie

  Oceniono 4 razy 4

  nie będzie "PARÓWKI" - tak na niego mówimy w domu :)
  smutno, jakoś nie mogę się przystosować do nowych typu Velta czy Fannamel :(

 • dio62

  Oceniono 3 razy 1

  'poranne śniadanie' - ha, ha,ha

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX