Sport.pl

MŚ w Falun. Czy Polacy wyskoczą ze spodni?

- Poza zasięgiem Polaków jest tylko drużyna Norwegii - uważa trener skoczków Łukasz Kruczek. Żyła, Murańka, Ziobro i Stoch w sobotę o 17 bronią brązu sprzed dwóch lat. Relacja Z Czuba i na żywo w Sport.pl
Przed mistrzostwami świata Kruczek zapowiadał walkę o trzy medale. Teraz wiemy, że na wyrost. Ale Kamil Stoch skakał przed wyjazdem do Szwecji na tyle dobrze i stabilnie, że można go było traktować jak fundament optymistycznych scenariuszy. W Falun fundament się całkiem rozsypał.

Narciarskie "prawo ciążenia" głosi, że po wywalczenia złota olimpijskiego zdobywcy przeżywają kryzys. Tak było z wieloma mistrzami z przeszłości, m.in. z Nykänenem, Amannem i innymi. - Niby to tylko statystyka, ale skądś się ona bierze - zauważa Kruczek w rozmowie z "Wyborczą". Może stąd, że oczekiwania wobec skoczka - w naszym przypadku wobec Stocha - są większe po sukcesie na igrzyskach. Przed rokiem Kamil skupiał się na walce o Puchar Świata i ogromny sukces w Soczi przyszedł jakby po drodze. Taki sam plan był teraz, ale kontuzja sprawiła, że sezon zredukował się do startu w Falun. Postawiło to Stocha pod ścianą.

W Szwecji jego skoki są poprawne, ale poprawnością nie doskakuje się do podium. Po 12. miejscu na dużej skoczni (i tak lepszym niż 17. na normalnej) wyznał, że medale były w ogóle poza jego zasięgiem. Ambicja sportowa zmusza go jednak do uczepienia się ostatniej szansy, nawet gdyby jeszcze tydzień temu była ona najmniej realna ze wszystkich. Zwłaszcza że pośród złych informacji w Falun jest jedna dobra: inni skoczkowie Kruczka spisują się znacznie lepiej niż w Pucharze Świata.

Cóż to był za konkurs dwa lata temu w Val di Fiemme! Kot, Żyła, Kubacki, Stoch wylądowali na czwartym miejscu ze stratą 0,8 pkt do ostatnich na podium Niemców. Ci złożyli protest, zauważając, że sędziowie przyznali za dużo punktów Andersowi Bardalowi. Norwegowie spadli na czwartą pozycję, a Polacy wskoczyli na podium. W tak dramatycznych okolicznościach urodził się pierwszy medal polskiej drużyny na imprezie mistrzowskiej. Dowodził, że skoczkowie przestają być teatrem jednego aktora.

Dziś Kota w Falun nie ma. Kubacki skacze słabo. Podobnie 20-letni Aleksander Zniszczoł. Trener uznał więc, że pewniacy do zespołu to Stoch, Żyła i Klemens Murańka. A na wczorajszym treningu Kruczek zarządził dogrywkę dla Kubackiego, Zniszczoła i Ziobry, który płonął z wściekłości, gdy trener skreślił go z konkursu na dużej skoczni, choć na normalnej zajął ósme miejsce, najwyższe z Polaków. Ziobro jest wyjątkowo temperamentny, w emocjach zagroził, że pogada z trenerem po męsku. Gdy ochłonął, zaakceptował jego argumenty.

O zawodnikach takich jak on mówi się, że w decydującej chwili są w stanie wyskoczyć ze spodni. Najwyraźniej jednak Kruczek po prostu chciał zaryzykować z Ziobrą.

Ze spodni muszą wyskakiwać zresztą wszyscy, a nie tylko Ziobro, bo rywale są wyjątkowo mocni. W czwartkowym konkursie na dużej skoczni Velta, Bardal, Fannemel i Forfang zdobyli aż o 73,9 pkt więcej niż czterej najlepsi Polacy (Żyła, Stoch, Murańka i Kubacki). Z Norwegami walkę mogą podjąć Niemcy prowadzeni przez wzlatującego ponad poziomy Severina Freunda.

Przed Polakami (łączna nota 849,1 pkt) byli jeszcze Austriacy (887,3). Za skoczkami Kruczka: Japonia (839,8) i Słowenia (807,1). Te sześć drużyn powalczy o miejsca na podium.

O Norwegach polski trener mówi: "Poza zasięgiem". - Niemcy? Nie mają równego składu - uważa Kruczek. - Freund i Freitag skaczą stabilnie, ale kolejni dwaj są zagadką. Jeśli będą skakali dobrze, to Niemcy powalczą o złoto. Jeśli nie, mogą mieć kłopoty. Wtedy my musimy być blisko, żeby to wykorzystać. Z trzech konkursów drużynowych tego sezonu Niemcy wygrali dwa (Klingenthal i Zakopane).

Trzeba walczyć, wierzyć, misternie realizować plan i wykorzystać słabości rywali. Czy z tego urodzi się sukces?

śliczna Miss Podhala w kadrze na Falun [ZDJĘCIA]


Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (7)
MŚ w Falun. Czy Polacy wyskoczą ze spodni?
Zaloguj się
 • rumun106

  Oceniono 9 razy 7

  CAŁY TEN SEZON TO JEST PORAŻKA....
  zamiast progresu o 10% w stosunku do ub .sezonu.....mamy spadek o dobre 30%...
  Zapomnijmy o MŚ-bo mam wrażenie że chłopcy mają dość już,Kamil jest usprawiedliwiony w jakimś stopniu,ta fatalna kontuzja....uciekł mu sezon w 1/3....
  Chodż Malysz kiedys powiedział:,,,że jak jesteś w Formie-to żadna skocznia nie stanowi problemu....widzimy to zresztą po medalach i miejscach...
  Szkoda....pzdr

 • velon11

  Oceniono 7 razy 7

  Nie wyskoczą bo potykają się o próg.

 • janadamf

  Oceniono 12 razy 6

  A co pod spodniami maja cos na medal?

 • ukos

  Oceniono 4 razy 4

  Co z tego, że maksymalne osiągi mają podobne do czołówki, skoro nie ma powtarzalności? Mało prawdopodobne, żeby któryś z ośmiu skoków nie był spaprany, tymczasem w walce o medale nic takiego nie ma prawa się trafić.

 • norton2

  Oceniono 14 razy 2

  skakać to mogą na babie a nie na skoczni.Patałachy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX