Sport.pl

M¦ w Falun. Mistrz Stoch nie odleciał

- Nie byłem w stanie rywalizować o zwycięstwo - mówił smutno Kamil Stoch po 12. miejscu na mistrzostwach ¶wiata w Falun. Do rewelacyjnego Severina Freunda stracił aż 43,7 pkt
:
-
Mistrz ¶wiata sprzed dwóch lat mówił, że życie szkoli go od pocz±tku sezonu. Najpierw kontuzja, operacja, strata 10 konkursów Pucharu ¦wiata. Potem pogoń za czołówk± i wielka euforia w Zakopanem, gdzie wygrał. Opowiadał wtedy, że w stawie skokowym bólu już nie ma, a z głowy znikła reszta obaw. I znów może rywalizować z najlepszymi, tak jak przed rokiem, gdy zdobył dwa złota w Soczi i Kryształow± Kulę za triumf w P¦. Potem Polak wygrał jeszcze zawody w Willingen, skakał nieĽle, równo, nie wypadaj±c z czołówki. A ponieważ w ostatnich dwóch latach zawsze trafiał z form± na najważniejsze imprezy, można było liczyć, że trafi i w Falun. Tymczasem od pierwszego treningu na skoczni normalnej wszystko szło jak po grudzie. 28-letni skoczek odstawał od czołówki, przegrywaj±c nawet z pogr±żonymi w kryzysie kolegami z drużyny.

- Wci±ż mi tu czego¶ brakowało. My¶lałem, że mistrzostwa będ± dla mnie trudne, ale nie s±dziłem, że aż tak trudne. Były chwile, że skakałem lepiej, ale ogólnie wypadło to słabo - mówił Stoch. Widać było, że porażka na dużej skoczni zabolała go do żywego, choć podkre¶lał, że jest przegrany, ale nie złamany. Dodał, że nie składa broni nawet jeszcze tu w Falun, bo skoki kolegów z kadry daj± nadzieję na niezły konkurs drużynowy.

W czwartek najlepszy z Polaków był Piotr Żyła, który doleciał do dziewi±tej pozycji. Jak na skoczka niestabilnego zaprezentował w miarę równe loty (123 i 121,5 m), choć nie zaniosły go one do innej galaktyki. To były odległo¶ci mniejsze niż Stocha, ale uzyskane w trudniejszych warunkach wietrznych. Według trenera Łukasza Kruczka - najgorszych w konkursie. W pierwszej serii zdarzyło się zreszt± co¶ dziwacznego, Kamil po l±dowaniu na 125. m zajmował pozycję przed Żył±, gdy po jakim¶ czasie przyszła weryfikacja punktacji za wiatr i spadł o dwa miejsca za koleg±. Po konkursie Polacy złożyli protest i zaż±dali wyja¶nień.

W strefie wywiadów Stoch patrzył na nas wyj±tkowo smutnym wzrokiem. Gdy dziennikarz rzucił uwagę, że oddał dwa równe skoki, próbował gorzko żartować, iż równe, ale krótkie. Poruszyło go tylko pytanie o to, czy przed przyjazdem do Falun brał pod uwagę porażki z kolegami z reprezentacji. - Oczywi¶cie, zawsze to się może zdarzyć, mamy w zespole ambitnych i dobrych zawodników - powiedział. Gratulował Żyle, starał się na podstawie jego wyników budować nadzieje na sobotę. Konkurs drużynowy to ostatnia szansa dla Polaków na M¦, przed którymi Kruczek zapowiadał walkę o trzy medale. Tak naprawdę obrona br±zu zespołu wydawała się najmniej realna. Poza Stochem i Żył± wszyscy kadrowicze skakali w tym sezonie słabo. Dzi¶ drużyna to, jedyne co pozostało, choć od Niemców, Norwegów, a także Austriaków skoczków Kruczka dzieli znacz±cy dystans. Ale cuda w skokach się zdarzaj±, udowodnił to Gregor Schlierenzauer.

Hasło "ratujmy razem co się da" będzie obowi±zywało do soboty. Wydaje się, że wobec spadku formy lidera, który zawsze ci±gn±ł go w górę, Polska jest jak poci±g bez lokomotywy. Czy to moment, gdy zawodnicy drugiego planu przestan± się chować za plecy Stocha? Nadszedł czas, by Żyła, Klemens Murańka, Dawid Kubacki, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł dali reprezentacji więcej niż zwykle.

Nieprawdopodobny konkurs w Falun wygrał bezapelacyjnie Severin Freund. Ten sam, któremu niedawno przypinano łatkę słabego psychicznie. Tym razem latał jak nakręcony, w drugiej serii poprawił własny rekord skoczni, uzyskuj±c 135,5 m. Niemiec jest jedn± z największych gwiazd M¦, złoto na normalnej skoczni przegrał z Runem Velt± o 0,4 pkt. Potem triumfował w konkursie mieszanym, a w czwartek zdeklasował rywali. Został pierwszym Niemcem od 14 lat, który triumfował w indywidualnym konkursie na M¦. W 2001 r. Martin Schmitt pokonał na dużym obiekcie w Lahti Adama Małysza.

Freund był w Falun klas± dla siebie, skoczkiem podniebnym, takim jak Stoch na igrzyskach w Soczi. W czwartek wygrał z przewag± aż 22,3 pkt ze zmartwychwstałym nagle Schlierenzauerem. Austriak był kandydatem do tytułu największego przegranego M¦. Wła¶ciwie wszystkie jego skoki były słabe i nagle w konkursie oddał dwa znakomite. Trzeci medal w Falun (drugi indywidualny) zdobył Velta, który po pierwszej serii był dopiero ósmy.

Debiutuj±cy na M¦ Murańka miał szansę na miejsce w piętnastce, co byłoby dla niego sukcesem. Po pierwszej serii był szesnasty, w drugiej oddał słaby skok (113,5), spadaj±c o cztery pozycje. Mocno rozczarowany był Kubacki, który twierdził, że nie poradził sobie z presj±. Przy okazji jednak wyznał, że od jakiego¶ czasu pracuje z psychologiem, ale w Falun było za wcze¶nie, by ta współpraca przyniosła efekt.

Stochowi Falun będzie się kojarzyło fatalnie. Chyba że w sobotę zdarzy się co¶, co z perspektywy sezonu byłoby czym¶ nieprawdopodobnym.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar ¦wiata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł W±sek 4

  • Lider P¦
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider P¦
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (2)
M¦ w Falun. Mistrz Stoch nie odleciał
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 2 razy 2

  Cały sezon (poza paroma konkursami Stocha w P¦) im co¶ nie odleciał.
  A może wła¶nie odleciał.

  Dlatego Kruczek i reszta sztabu powinni zrobić rachunek sumienia, a nie kręcić i truć, że nic się nie stało, błędów w przygotowaniach nie było i tak w ogóle to wszystko jest super.

 • janadamf

  Oceniono 6 razy 0

  A co on myslal, ze mu medale na talerzu przyniasa, bo on to podwojny mistrz olimpijski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX