Sport.pl

MŚ w Falun. Fortuna: Stoch szybko się odnajdzie

- Na treningach przed mistrzostwami Ziobro nie tylko nie był gorszy, ale był lepszy od Stocha. Murańka też Kamila przeskakiwał - mówi Wojciech Fortuna. Mistrz olimpijski z 1972 roku jest jednak spokojny o formę naszego najlepszego zawodnika. - W czwartek Stoch zrobi coś dużego - zapowiada. W poniedziałek pierwsze treningi na skoczni dużej. Na razie warunki na skoczni nie są zbyt dobre. Godzinę treningu przeniesiono z 17 na 18. Relacja na żywo w Sport.pl
Łukasz Jachimiak: Niedawno zapowiadał pan dwa złote medale MŚ w Falun dla Kamila Stocha, więc po pierwszym konkursie pewnie trochę się pan boi o formę naszego podwójnego mistrza z Soczi?

Wojciech Fortuna: Nie boję się ani trochę. Absolutnie! Kamil to jest zawodnik o wielkim doświadczeniu. Na skoczni normalnej zaliczył tylko wypadek przy pracy [był 17., dzieląc pozycję z Klemensem Murańką], który zdarza się każdemu. Bywa, że obiekt nie pasuje, nawet jak się jest w najwyższej formie. To samo dotyczy Piotra Żyły. Jego też nie wolno skreślać. On chce i potrafi skoczyć, tylko spala się przed startem. Jak głowa wytrzyma, to w czwartek będzie wysoko. W ogóle nie ma co się martwić. Popatrzmy na młodzież. Jan Ziobro jeszcze dwa tygodnie temu nie potrafił skoczyć przyzwoicie, a teraz jest ósmym skoczkiem świata. Tak wysoką pozycję zajął w debiucie na imprezie tej rangi. Murańka też nam się spisał. Wszyscy wykonali porządną pracę na zgrupowaniu w Wiśle i Szczyrku, oddali tam po 60 skoków, a od początku sezonu powtarzałem, że swoje trzeba wyskakać, żeby się liczyć. Murańka w Szczyrku skakał nawet nie dobrze, tylko bardzo dobrze. Tak sobie liczę, że w "drużynówce" na koniec mistrzostw chłopcy powalczą o medal.

Na razie zostańmy przy drugim konkursie indywidualnym. I zacznijmy od początku, czyli od pierwszego treningu przed nim. Zgodzi się pan, że dla Stocha ten trening będzie bardzo ważny?

- Na pewno będzie i zobaczy pan, że on się szybko odnajdzie. Moim zdaniem pierwszy skok będzie dobry, w drugim i trzecim Kamil już się do końca poukłada i znowu będziemy go oklaskiwać. Stocha widzę w pierwszej "szóstce", a nawet powiem odważniej - na podium. I nie jest tak, że czegoś od niego wymagam. Swoje już w sportowym życiu zrobił, nic nie musi. Ale mówię, na co go stać. To świetny skoczek i coś dużego w czwartek zrobi. W Żyłę też wierzę, może być w pierwszej "10", a młodzież, która tak dobrze się pokazała w sobotę, powinna się zmieścić w pierwszej "15".

Nie dziwi pana to, co powiedział Ziobro? W sobotę zdradził, że na zgrupowaniu przed Falun skakał na podobnym poziomie co Stoch. To chyba, z całym szacunkiem dla Ziobry, nie świadczy dobrze o formie Kamila?

- Mieszkam 700 km od Szczyrku, więc ich skoków nie widziałem, ale wśród trenerów mam wielu znajomych i od nich wiem, że Janek nie tylko nie był gorszy, ale był lepszy od Stocha. Lepiej skakał też Murańka. Ale żaden z nich nie powie, że przeskakiwał Kamila. Znają swoje miejsce w szeregu, są skromni. Wiedzą, że do Stocha im daleko.

Nie martwi się pan, słysząc, że Ziobro i Murańka przeskakiwali Stocha?

- Nie, naprawdę będzie dobrze. Na treningach różnie bywa, a liczą się zawody. Kamilowi niewiele brakowało, żeby się wskoczył w ten mniejszy obiekt w Falun. Bardzo żałuję, że sędziowie cały czas tak nisko ustawiali belkę startową. Często jest tak, że skocznię poczujesz dopiero wtedy, jak pójdziesz dwie belki wyżej i się przeluftujesz. Gdyby sędziowie pozwolili na skoki na 100-101 metrów, czyli gdyby zawodnikom dali dojeżdżać do progu z większą prędkością, to Kamil zdążyłby przez konkursem wyczuć, jak tam trzeba skakać. Moim zdaniem przy wyższych prędkościach i większych odległościach lepiej poradziłby sobie też Peter Prevc. Na skoczni dużej będzie można polatać i tam obaj nie będą się tak zrywać, szarpać. Nie róbmy tragedii, czekajmy spokojnie do czwartku.

Nikt tragedii nie robi - przeciwnie, próbujemy zachować spokój i ani nie odmawiamy Kamilowi szans w drugim konkursie, ani nie zapowiadamy, że na pewno zostanie mistrzem świata.

- Zapewnień nikt nie da, to jasne. Sam przyznaję, że po zwycięstwie Stocha w Zakopanem myślałem, że on już do końca sezonu nie będzie schodził z podium. Nadal wierzę, że zaraz na nie wskoczy i nie zejdzie z niego aż do Planicy, gdzie jako naprawdę dobry lotnik może nawet pobić rekord świata. Moim zdaniem będzie dobrze, a jeżeli nie będzie, to wtedy będziemy rozmawiać inaczej. Na razie powiem tylko, że w kadrze musi panować zgoda, że wszystko musi grać, że siódmy skoczek igrzysk w Soczi, czyli Maciej Kot, nie może przez większość sezonu obijać się w drugiej lidze [w Pucharze Kontynentalnym]. I teraz zostawmy ten temat. Kibicujmy, a czas na rozliczenia przyjdzie za miesiąc.Do którego skoczka narciarskiego jesteś najbardziej podobny? [PSYCHOTEST]


Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (7)
MŚ w Falun. Fortuna: Stoch szybko się odnajdzie
Zaloguj się
 • mysl.iwy

  Oceniono 17 razy 7

  Jak podaje Polski Ośrodek Psychologii Sportu odpowiednie kibicowanie, nawet przed telewizorem, wydatnie zwiększa szanse sportowców na medal nawet do 15,3% w przypadku zawodów w Polsce i do 9,8% w przypadku zawodów za granica. Badania zostały przeprowadzone m.in. na przykładzie Kamila.

  Oto optymalny sposób jego dopingowania:
  Wstajemy z fotela i jak najgłośniej krzyczymy:
  - Na rozbiegu: Szszszszszszszszszszszsz
  - Na progu: cz(!!!)
  - Podczas lotu: OOOOOOooooooo
  - Podczas lądowania: chchchchchhch

 • al-bundy

  Oceniono 3 razy 3

  Co alkohol robi z człowiekiem...

 • komentarzidiotyczny

  Oceniono 1 raz 1

  Ta, a drużynowo wyjdzie nam dzięki temu srebro/brąz. To samo słyszeliśmy w Soczi i poza medalami Stocha to się gó... sprawdziło. Niech skaczą jak najlepiej są w stanie, a co będzie to zobaczymy.

 • morfeusz_1

  Oceniono 2 razy 0

  Leeeeeeeeeeeeeeeeeć Kaaaaaaaaaaaaaamil Leeeeeeeeeeeeeeeć !!! ®
  --
  Jestem Morfi i jestem z Polski

 • Hanna Zadlo

  Oceniono 10 razy 0

  taaaa... Jesli Fortuna zapowiada ze bedzie 'cos wielkiego' to bedzie zupelnie odwrotnie... ten czlowiek zawsze zapesza! ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX