Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen. Konkurs dla Hayboecka, ale to Kraft wygrał TCS

Michael Hayboeck wygrał pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata i umocnił się na czele całego cyklu, ale to Stefan Kraft okazał się najlepszym skoczkiem 63. Turnieju Czterech Skoczni. Atmosferę sportowego święta pod koniec drugiej serii ugasił groźny upadek Simona Ammanna. Z Polaków punktował tylko Kamil Stoch.

Michael Hayboeck pomimo kapitalnej pogoni za Stefanem Kraftem, okazał się gorszy w klasyfikacji generalnej 63. Turnieju Czterech Skoczni. 23-latek przegrał ze swoim dwa lata młodszym kolegą o zaledwie sześć punktów. Dla Hayboecka jest to pierwsze w karierze indywidualne zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Jego rezultaty to 137,5 oraz 136,5 metra. Na drugim stopniu podium stanął niesamowity Noriaki Kasai. Japończyk nie zamierza przestać śrubować własnego rekordu i po raz kolejny został najstarszym zawodnikiem, który kiedykolwiek stawał na podium pucharowych zawodów. Niespełna 43-letni reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni skoczył 132,5 metra oraz aż 137 metrów w finale. Triumfator niemiecko-austriackiego turnieju, cały konkurs zakończył na najniższym stopniu podium. Kraft skoczył 133,5 metra oraz 132 metry. Dziś przegrał ze swoim kolegą z kadry o 17,1 pkt. Wystarczyło to jednak do odniesienia największego sukcesu w życiu, jakim bez wątpienia jest triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Kraft to kolejny z rzędu Austriak po Wolfgangu Loitzlu, Andreasie Koflerze, Thomasie Morgensternie, Gregorze Schlierenzauerze i Thomasie Dietharcie, który nie dał szans rywalom w najbardziej prestiżowym turnieju w skokach narciarskich. Ostatnim skoczkiem spoza Austrii, któremu udała się ta sztuka, był Janne Ahonen. Fin brylował w sezonie 2007/2008.

Tuż za podium wtorkowych zmagań znalazł się Peter Prevc (133 metry i 134,5 metra). Słoweniec przegrał z Kraftem o 0,1 pkt, ale także powinien być zadowolony z dzisiejszych rozstrzygnięć. Niewielka strata do Noriakiego Kasai, pozwoliła utrzymać mu 3. miejsce w całym turnieju. W tym wypadku różnica wyniosła tylko 2,4 pkt. Piąte miejsce w konkursie i TCS wywalczył zwycięzca noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen - Anders Jacobsen (130,5 metra oraz 136 metrów). Miejsca 6-8 także odpowiadają miejscom w klasyfikacji generalnej TCS. Zajęli je kolejno: Richard Freitag, Gregor Schlierenzauer oraz Severin Freund.

Sporą rysą na wspaniałym widowisku okazał się finałowy skok Simona Ammanna. Czterokrotny mistrz olimpijski po locie na 136. metr popełnił podobny błąd, jaki miał już miejsce w Oberstdorfie i upadł na twardy zeskok skoczni im. Paula Ausserleitnera. Szwajcar opuścił zeskok na noszach w asyście służb medycznych. Na ten moment nie ma jeszcze oficjalnej informacji na temat stanu zdrowia 33-latka.

To nie były udane zawody dla Biało-Czerwonych. Nie zawiódł tylko Kamil Stoch. 27-latek wygrał pojedynek z Marinusem Krausem, co przy drugim niezłym skoku dało mu ostatecznie 15. miejsce. Cały Turniej Czterech Skoczni lider naszej kadry zakończył na 10. miejscu. Jest to bez wątpienia sukces dla lidera naszej kadry, który dopiero powrócił do rywalizacji po kontuzji jakiej nabawił się w niemieckim Klingenthal. Wiadomo już, że obrońca Kryształowej Kuli odpuści loty w Bad Mitterndorf, a na starcie ponownie pojawi się 15 stycznia w Wiśle Malince.

Ogromny zawodów swoim kibicom sprawił Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski wylądował na 120. metrze, przez co przegrał ze znacznie niżej notowanym Ilmirem Hazetdinowem (120,5 metra). Dmitrijowi Wasiljewowi (124,5 metra) nie sprostał także Dawid Kubacki (120,5 metra). 24-latek zajął 6. miejsce wśród przegranych, co nie pozwoliło mu awansować do czołowej "30".

Bardzo słabo wypadli podopieczni Macieja Maciusiaka. Bartłomiej Kłusek skoczył 115,5 metra, a Aleksander Zniszczoł oddał najkrótszy skok pierwszej serii na obiekcie im. Paula Ausserleitnera.

O sporym pechu może mówić Johann Andre Forfang. Norweski junior podzielił wczorajszy los Aleksandra Zniszczoła i także zahaczył butem o nisko osadzoną belkę startową. 19-latek przegrał z Manuelem Poppingerem, który z najniższą notą awansował do punktowanej "30".