Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen. Konkurs dla Hayboecka, ale to Kraft wygrał TCS

Michael Hayboeck i Stefan Kraft

Michael Hayboeck i Stefan Kraft (DOMINIC EBENBICHLER/REUTERS)

Michael Hayboeck wygrał pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata i umocnił się na czele całego cyklu, ale to Stefan Kraft okazał się najlepszym skoczkiem 63. Turnieju Czterech Skoczni. Atmosferę sportowego święta pod koniec drugiej serii ugasił groźny upadek Simona Ammanna. Z Polaków punktował tylko Kamil Stoch.
Michael Hayboeck pomimo kapitalnej pogoni za Stefanem Kraftem, okazał się gorszy w klasyfikacji generalnej 63. Turnieju Czterech Skoczni. 23-latek przegrał ze swoim dwa lata młodszym kolegą o zaledwie sześć punktów. Dla Hayboecka jest to pierwsze w karierze indywidualne zwycięstwo w zawodach najwyższej rangi. Jego rezultaty to 137,5 oraz 136,5 metra. Na drugim stopniu podium stanął niesamowity Noriaki Kasai. Japończyk nie zamierza przestać śrubować własnego rekordu i po raz kolejny został najstarszym zawodnikiem, który kiedykolwiek stawał na podium pucharowych zawodów. Niespełna 43-letni reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni skoczył 132,5 metra oraz aż 137 metrów w finale. Triumfator niemiecko-austriackiego turnieju, cały konkurs zakończył na najniższym stopniu podium. Kraft skoczył 133,5 metra oraz 132 metry. Dziś przegrał ze swoim kolegą z kadry o 17,1 pkt. Wystarczyło to jednak do odniesienia największego sukcesu w życiu, jakim bez wątpienia jest triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Kraft to kolejny z rzędu Austriak po Wolfgangu Loitzlu, Andreasie Koflerze, Thomasie Morgensternie, Gregorze Schlierenzauerze i Thomasie Dietharcie, który nie dał szans rywalom w najbardziej prestiżowym turnieju w skokach narciarskich. Ostatnim skoczkiem spoza Austrii, któremu udała się ta sztuka, był Janne Ahonen. Fin brylował w sezonie 2007/2008.

Tuż za podium wtorkowych zmagań znalazł się Peter Prevc (133 metry i 134,5 metra). Słoweniec przegrał z Kraftem o 0,1 pkt, ale także powinien być zadowolony z dzisiejszych rozstrzygnięć. Niewielka strata do Noriakiego Kasai, pozwoliła utrzymać mu 3. miejsce w całym turnieju. W tym wypadku różnica wyniosła tylko 2,4 pkt. Piąte miejsce w konkursie i TCS wywalczył zwycięzca noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen - Anders Jacobsen (130,5 metra oraz 136 metrów). Miejsca 6-8 także odpowiadają miejscom w klasyfikacji generalnej TCS. Zajęli je kolejno: Richard Freitag, Gregor Schlierenzauer oraz Severin Freund.

Sporą rysą na wspaniałym widowisku okazał się finałowy skok Simona Ammanna. Czterokrotny mistrz olimpijski po locie na 136. metr popełnił podobny błąd, jaki miał już miejsce w Oberstdorfie i upadł na twardy zeskok skoczni im. Paula Ausserleitnera. Szwajcar opuścił zeskok na noszach w asyście służb medycznych. Na ten moment nie ma jeszcze oficjalnej informacji na temat stanu zdrowia 33-latka.

To nie były udane zawody dla Biało-Czerwonych. Nie zawiódł tylko Kamil Stoch. 27-latek wygrał pojedynek z Marinusem Krausem, co przy drugim niezłym skoku dało mu ostatecznie 15. miejsce. Cały Turniej Czterech Skoczni lider naszej kadry zakończył na 10. miejscu. Jest to bez wątpienia sukces dla lidera naszej kadry, który dopiero powrócił do rywalizacji po kontuzji jakiej nabawił się w niemieckim Klingenthal. Wiadomo już, że obrońca Kryształowej Kuli odpuści loty w Bad Mitterndorf, a na starcie ponownie pojawi się 15 stycznia w Wiśle Malince.

Ogromny zawodów swoim kibicom sprawił Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski wylądował na 120. metrze, przez co przegrał ze znacznie niżej notowanym Ilmirem Hazetdinowem (120,5 metra). Dmitrijowi Wasiljewowi (124,5 metra) nie sprostał także Dawid Kubacki (120,5 metra). 24-latek zajął 6. miejsce wśród przegranych, co nie pozwoliło mu awansować do czołowej "30".

Bardzo słabo wypadli podopieczni Macieja Maciusiaka. Bartłomiej Kłusek skoczył 115,5 metra, a Aleksander Zniszczoł oddał najkrótszy skok pierwszej serii na obiekcie im. Paula Ausserleitnera.

O sporym pechu może mówić Johann Andre Forfang. Norweski junior podzielił wczorajszy los Aleksandra Zniszczoła i także zahaczył butem o nisko osadzoną belkę startową. 19-latek przegrał z Manuelem Poppingerem, który z najniższą notą awansował do punktowanej "30".

Wyniki konkursu w Bischofshofen

MZawodnikKrajSkokiNota
1.Michael HayboeckAustria137,5/136,5288,4
2.Noriaki KasaiJaponia132,5/137277,1
3.Stefan KraftAustria133,5/132271,3
4.Peter PrevcSłowenia133/134,5271,2
5.Anders JacobsenNorwegia130,5/136270,6
6.Richard FrietagNiemcy129,5/133,5265,1
7.Gregor SchlierenzauerAustria132/130264,6
8.Severin FreundNiemcy131/128,5257,9
9.Anders FannemelNorwegia130/129248,4
10.Simon AmmannSzwajcaria130,5/136246,7
15.Kamil StochPolska126,5/124,5237,9
31.Dawid KubackiPolska120,5109,0
33.Piotr ŻyłaPolska120107,8
45.Bartłomiej KłusekPolska115,598,1
50.Aleksander ZniszczołPolska109,585,8


Klasyfikacja końcowa Turnieju Czterech Skoczni:



MZawodnikKrajPkt.StrataWystępów
1.KRAFT StefanAustria1106.704
2.HAYBOECK MichaelAustria1100.7-64
3.PREVC PeterSłowenia1077.2-29.54
4.KASAI NoriakiJaponia1074.8-31.94
5.JACOBSEN AndersNorwegia1060.1-46.64
6.FREITAG RichardNiemcy1056.8-49.94
7.SCHLIERENZAUER GregorAustria1050.2-56.54
8.FREUND SeverinNiemcy1022.5-84.24
9.KOUDELKA RomanCzechy1013.4-93.34
10.STOCH KamilPolska1009.4-97.34
19.ŻYŁA PiotrPolska819.4-287.34
36.KUBACKI DawidPolska535.8-570.94
37.ZNISZCZOŁ AleksanderPolska502-604.74
60.KŁUSEK BartłomiejPolska98.1-1008.61
62.MURAŃKA KlemensPolska90.6-1016.11
66.ZIOBRO JanPolska66.1-1040.61


Czytaj o skokach na skijumping.pl

Jedyna taka talia kart! Stoch, Kowalczyk, Wlazły... [ZDJĘCIA]


Zobacz także
  • Piotr Żyła Turniej Czterech Skoczni. Kamil Stoch siódmy w Innsbrucku, zwycięstwo Freitaga
  • Kamil Stoch Turniej Czterech Skoczni. Stoch: Proszę o wstrzemięźliwość
  • TCS. Żyła świetnie, Stoch spokojnie w serii próbnej
Komentarze (4)
Turniej Czterech Skoczni w Bischofshofen. Konkurs dla Hayboecka, ale to Kraft wygrał TCS
Zaloguj się
  • stachu.z.hezbollahu

    Oceniono 32 razy 30

    Nie będę tutaj wychwalał Austriaków, bo dominują w skokach niemal od zawsze - dla mnie cichym bohaterem jest Noriaki Kasai. Niemal ćwierć wieku skacze w Pucharze Świata - i wciąż jest w najściślejszej światowej czołówce. Czapki z głów przed tym sympatycznym starszym panem ;-)

  • emil98765

    Oceniono 15 razy 13

    stachu.z.hezbollahu ci do Noriakiego Kasai masz rację, chodź ja pamiętam jak jeszcze 5 sezonów temu miał problemy z wejściem do 30 tak naprawdę dopiero od jakiś 2, 3 sezonów odzyskał dawną świetność.

  • czagrz

    Oceniono 3 razy 1

    Strata Kamila do zwycięzcy TCS to 97,3 punktów, co daje (bez uwzględniania korekt za belki startowe i wiatr) około 54 metry. Stoch traci w każdym skoku do najlepszych obecnie skoczków 6,5-7 metrów w jednym skoku, więc nie można mówić, że "wszystko idzie zgodnie z planem", bo takich strat nie uda się odrobić do czołówki nawet do końca sezonu, a bynajmniej nie do Mistrzostw w Falun.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

  • Skoki - Puchar Świata

    lp. zawodnik punkty
    1 Ryoyu Kobayashi 1092
    2 Kamil Stoch 624
    3 Piotr Żyła 591
    4 Dawid Kubacki 532
    5 Stefan Kraft 481
    6 Stephan Leyhe 469
    7 Karl Geiger 418
    8 Johann Andre Forfang 406
    9 Robert Johansson 373
    10 Markus Eisenbichler 369
    30 Jakub Wolny 88
    38 Stefan Hula 29
    49 Maciej Kot 13

    • Lider PŚ
  • Skoki - Puchar Narodów

    lp. kraj punkty
    1 Polska 2277
    2 Niemcy 2139
    3 Japonia 1705
    4 Norwegia 1279
    5 Austria 1220
    6 Słowenia 799
    7 Szwajcaria 514
    8 Rosja 450
    9 Czechy 416
    10 Finlandia 178
    11 Bułgaria 117
    12 USA 18
    13 Estonia 12
    14 Kanada 9
    15 Włochy 7
    16 Kazachstan 0
    16 Francja 0

    • Lider PŚ
  • Skoki - TCS

    lp. zawodnik punkty
    1 Ryoyu Kobayashi 1098
    2 Markus Eisenbichler 1035.9
    3 Stephan Leyhe 1014.1
    4 Dawid Kubacki 1010.8
    5 Roman Koudelka 1006.3
    6 Kamil Stoch 994
    7 Andreas Stjernen 988
    8 Robert Johansson 983.2
    9 Daniel Huber 970.4
    10 Kilian Peier 959.3
    19 Piotr Żyła 842.1
    29 Jakub Wolny 654.5
    36 Stefan Hula 479.1
    51 Aleksander Zniszczoł 194.5
    61 Maciej Kot 95

    • Lider turnieju

Najnowsze informacje