Sport.pl

PŚ w Niżnym Tagile. Wąsowicz: Niektórymi należałoby wstrząsnąć

:
-
- Jak patrzę na twarze naszych zawodników, to widzę, że oni są pogubieni. We wtorek rozmawiałem z Piotrkiem Żyłą. Pytałem, co się dzieje. Powiedział ?sami nie wiemy?. Nie ukrywam, że niektórymi należałoby wstrząsnąć. Osiem konkursów to za dużo, żeby jeszcze czekać, że coś się samo naprawi. Zwłaszcza po takim apogeum nieudolności i - powiedzmy sobie szczerze - wstydu, jak w niedzielę - mówi wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, Andrzej Wąsowicz.
W niedzielę w Niżnym Tagile punktów PŚ nie zdobył żaden z polskich skoczków. Ostatecznie konkurs przerwano w II serii i zaliczono wyniki z pierwszej.

Łukasz Jachimiak: Prezesowi Apoloniuszowi Tajnerowi i trenerowi Łukaszowi Kruczkowi wyraźnie brakuje pomysłu, jak wyprowadzić naszych skoczków z kryzysu. Może pan ma wie, jak uratować sytuację, bo chyba jesteśmy zgodni co do tego, że jest źle?

Andrzej Wąsowicz: Trudno o taką analizę, ale jestem rozczarowany i wstrząśnięty tym, co się stało w drugim konkursie w Niżnym Tagile. Nasi zawodnicy mieli pecha do pogody, ale na pewno jest coś na rzeczy, coś jest nie tak. Trzeba spokojnie rozpatrzeć wszystko, po powrocie ekipy do kraju zastanowić się, czy chwilowo nie zrezygnować z Pucharu Świata i za tydzień do Engelbergu nie wysłać grupy młodzieżowej. W niedzielę kompletnie zawiódł mnie Piotr Żyła, a cała reszta nic nie skacze. Musi być jakaś przyczyna i trzeba jej w szerokim gronie poszukać.

Ma pan podejrzenie, co mogło nie zadziałać w okresie przygotowawczym? Bo to chyba w nim popełniony został jakiś błąd, skoro teraz słabo skacze cała kadra?

- Trudno mówić, że kompletnie nie mamy pojęcia, co się dzieje, bo przecież były już takie sytuacje, jak teraz. Już zaczynaliśmy słabo sezony, ale w trakcie doganialiśmy rywali.

Ale to nie trwało aż tyle czasu. Przecież za nami już osiem konkursów. Nieudanych.

- Niewątpliwie słabych. Nie ukrywam, że to dla nas katastrofa. W niedzielę chłopaków nie tłumaczyło nic, nawet upadki Dawida Kubackiego i Klemensa Murańki. Szukam w głowie pomysłów, jak to kiedyś rozwiązywaliśmy i co zrobić teraz, ale nie mam pojęcia, co zrobić. Potrzebna będzie burza mózgów.

Wszyscy powtarzają, że trzeba spokojnych treningów, a skoro tak, to dlaczego kadra nie zostaje w Zakopanem na dłużej, tylko zatrzymuje się na moment i jedzie na kolejny Puchar Świata? Trudno uwierzyć, że na Wielkiej Krokwi zawodnicy skaczą tak dobrze, że trener Kruczek zabiera ich na następne zawody z przekonaniem, że powalczą z najlepszymi. Nie widzicie, że tych chłopaków w większości nie ma sensu wozić teraz po świecie?

- Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, że nie ma sensu ich na Puchary Świata ciągnąć. Źle to idzie. Niby w sezonach poolimpijskich tak bywa, ale przecież wszyscy inni skaczą dobrze, tylko my spisujemy się fatalnie. Jak patrzę na twarze naszych zawodników, to widzę, że oni są pogubieni. We wtorek rozmawiałem z Piotrkiem Żyłą. Pytałem, co się dzieje. Powiedział "sami nie wiemy". Myślę, że musimy się mocno zastanowić, co dalej z tym zrobić. Generalnie całe nasze narciarstwo jest w dole, bo biegaczki też zawodzą. Justyna Kowalczyk wycofuje się ze startów w tym roku. Doszła do wniosku, że na siłę nie ma co tego ciągnąć. Moim zdaniem skoczkowie też muszą pójść tą drogą. Nie ukrywam, że niektórymi należałoby wstrząsnąć. Oczywiście w cudzysłowie, nie fizycznie. Osiem konkursów to za dużo, żeby jeszcze czekać, że coś się samo naprawi. Zwłaszcza po takim apogeum nieudolności i - powiedzmy sobie szczerze - wstydu, jak w niedzielę.

Wstrząsnąć trzeba zawodnikami czy trenerami?

- Miałem na myśli i jedną, i drugą stronę.

Wstrząsnąć pewnie spróbujecie rozmowami i decyzjami, a gdzie pozwolicie popracować? Czy poza Wielką Krokwią udostępnicie zawodnikom którąś z pozostałych polskich skoczni?

- W Wiśle mam dość dużo śniegu, ale nie wjeżdżałem na razie maszynami, bo już drugi dzień jest 7-8 stopni Celsjusza, a 23 grudnia mamy do rozegrania konkurs świąteczny. Chciałem przygotować skocznię na czwartek-piątek, ale w poniedziałek skonsultuję się z Apoloniuszem Tajnerem czy nie wjechać wcześniej, ryzykując utratę śniegu. Oszczędzamy go, myśląc jeszcze o styczniowym Pucharze Świata. Mam nadzieję, że do tego czasu zawodnicy się obudzą. Ale boję się, bo jestem w skokach od ponad 20 lat i tak źle to chyba jeszcze nie było.

Tak źle nie było, ale odkąd przyzwyczailiśmy się, że w osobie Adama Małysza, a później Kamila Stocha mamy najlepszego skoczka świata. Ale przed ich erami mieliśmy przecież takie sezony, że do wyników z bieżącego nikt z Polaków się nie zbliżał.

- To prawda, ale skoro zrobiliśmy wielki postęp, skoro rozbudziliśmy apetyty kibiców, skoro mamy zawodników, którzy już potrafili świetnie skakać, to teraz musimy szukać rozwiązania problemu, a widać, że to rozwiązanie trudno znaleźć.Do którego skoczka narciarskiego jesteś najbardziej podobny? [PSYCHOTEST]


Czy polskim skoczkom potrzebny jest wstrząs?
Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (114)
PŚ w Niżnym Tagile. Wąsowicz: Niektórymi należałoby wstrząsnąć
Zaloguj się
 • his_dudeness

  Oceniono 383 razy 263

  Ostatnie dwa lata skoczkowie skakali bardzo dobrze- leśne dziady trzymały buzie na kłódkę.
  Jeden słaby początek - już muszą poniżać.
  To rok czy dwa lata temu przebąkiwali o zwolnieniu Kruczka?

 • bood

  Oceniono 301 razy 203

  no i zaczęło się - polowanie na czarownice - działacz wie najlepiej o co chodzi - więc koleś ubieraj sprzęt i gnaj na skocznie pokaż o co chodzi i skacz !!

 • oldthor

  Oceniono 243 razy 175

  po tej wypowiedzi, wiadomo kogo wywalić lub wstrząsnąć 380V - oczywiście wiceprezea

 • lolzewsi

  Oceniono 153 razy 117

  - Piotr! Co się dzieje?!!
  - <język> hehe khe khe khe
  -co?
  - hehe hehe sami nie wiemy hehehe

 • lokomobila.blog.pl

  Oceniono 98 razy 96

  Przy okazji kontuzji Stocha, dowiedzieliśmy się jak profesjonalne zaplecze ma nasza kadra. Lekarz konsultował zawodnika przez telefon, bez żadnych badań, "na opowiadanego". Sorry, panowie działacze, ale to jest sport zawodowy.

 • wkwony

  Oceniono 87 razy 73

  działacz!!!! działacz pozostanie działaczem przyspawanym do stołka !!! można by zaryzykować stwierdzenie, że gdyby nie działacze to sportu w ogóle by nie było w tym kraju. A tak naprawdę to trzeba wywalić pasożyty na zbity ryj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX