Sport.pl

PŚ w Kuusamo. Żyła przyzwoity, Kot, Ziobro i spółka potrzebują treningu?

Piotr Żyła 17., jego koledzy bez punktów w zawodach w Kuusamo. Bez kontuzjowanego Kamila Stocha polskie skoki wyglądają mizernie. Po dwóch pierwszych indywidualnych konkursach nowego sezonu warto przypomnieć sobie falstart sprzed dwóch lat. I jeśli w sobotę nie stanie się cud, zamiast na następne zawody do Lillehammer warto chyba wysłać większość kadry na treningi. Relacja na żywo z sobotniego konkursu w Kuusamo w Sport.pl od godz. 16.
W piątek w Kuusamo kadra Łukasza Kruczka miała - według jego zapowiedzi - wypaść choć trochę lepiej niż przed tygodniem w Klingenthal. Tam drużyna nie awansowała do drugiej serii, kończąc zmagania na dziewiątym miejscu. Natomiast w konkursie indywidualnym punkty zdobyli tylko 14. Piotr Żyła i 29. Maciej Kot. Teraz Kot i inny stały uczestnik PŚ Jan Ziobro przepadli już w kwalifikacjach, a w konkursie do drugiej serii awansował tylko Żyła. W ubiegłym, olimpijskim sezonie kadra miała tylko jeden gorszy konkurs - pierwszy w Sapporo. W nim nie punktował żaden z Polaków. Ale tam wysłaliśmy Stefana Hulę, Bartłomieja Kłuska i Krzysztofa Miętusa. Najlepsi zamiast lecieć do Japonii, szykowali się do startów na igrzyskach w Soczi. Dlatego nie mieliśmy się czym martwić. Poprzednio tak ponure nastroje jak teraz mieliśmy dwa lata temu. Wtedy w drugim indywidualnym konkursie sezonu, w Lillehammer, zapunktował tylko 26. Miętus, a w "30" nie zmieścili się m.in. Stoch, Żyła i Kot. Tydzień później w Kuusamo, w trzecim starcie w sezonie, punkty wywalczył tylko 22. Dawid Kubacki i to był ostatni do teraz konkurs, w którym startując w mocnym składzie z polskiej kadry do rundy finałowej awansował tylko jeden zawodnik.

Kruczek potrafi

Możemy pocieszać się, że Żyła skacze przyzwoicie, że co najmniej na takim samym poziomie startowałby Stoch, gdyby nie doznał kontuzji kostki, która na razie wyklucza go z występów. Ale to marna pociecha. Po falstarcie sprzed dwóch lat Kruczek zapytał swoich podopiecznych, czy powinien podać się do dymisji. Naturalnie dzisiaj takich pytań stawiać nie powinien - jest jasne, że skoro wiele razy potrafił wyprowadzać kadrę z dołków, w jakie wpadała, to ma wszystko, by poradzić sobie i tym razem.

Ale pewne jest też, że do sezonu 2012/2013 warto wrócić. Po to, by zachować spokój. Wtedy w Kuusamo Stoch nie zakwalifikował się do konkursu, a drużyna z nim w składzie zajęła ostatnie, 11. miejsce, czyli wypadła dużo gorzej niż teraz w Klingenthal.

Zakopane od wtorku

Warto też przypomnieć sobie, że wtedy na trzeci weekend PŚ Stoch i Żyła nie pojechali. Mimo że była to przedolimpijska próba w Soczi, oni wybrali się do Ramsau, by spokojnie trenować. I chyba przed trzecim weekendem tego sezonu trzeba podjąć podobną decyzję, zwłaszcza że od wtorku zaśnieżona, czyli w pełni gotowa do zimowego skakania ma być zakopiańska Wielka Krokiew. Oczywiście na dłużej nie powinni na niej zostawać Żyła i Stoch. Ich należy wysłać do Lillehammer, reszta kadry A niech szuka formy poza Pucharem Świata.

Dwa lata temu efekt odsunięcia od startów zawodników, którzy sobie nie radzili, był bardzo dobry. Po powrocie Stoch i Żyła punktowali regularnie do końca sezonu, pierwszy z nich został mistrzem świata, drugi był mocnym punktem drużyny, która wywalczyła w Predazzo brązowy medal. Na podobne wyniki liczymy i - co ważniejsze - liczą sami zawodnicy w lutym przyszłego roku, na mistrzostwach w Falun. Do szwedzkiego czempionatu jeszcze prawie trzy miesiące. W panikę wpadać nie należy. Ale działać chyba już trzeba.Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (18)
PŚ w Kuusamo. Żyła przyzwoity, Kot, Ziobro i spółka potrzebują treningu?
Zaloguj się
 • Krystian S

  Oceniono 39 razy 25

  Dziennikarze, jak co roku, wiedzą najlepiej co potrzebne jest naszym skoczkom!!!

 • 1group

  Oceniono 21 razy 15

  Zamiast testować jakiś młody talent,wysyłają na zawody Hulę.Byleby chłop łapał się na kadrowe?

 • niby11

  Oceniono 24 razy 12

  Hula i Kubacki to w ogóle jakaś masakra. Ten pierwszy to chyba inspiruje się wybitnymi osiągnięciami Roberta Matei a ten drugi to chyba myśli że kto wyżej się wybije ten wygrywa

 • Jagoda Brzozowska

  Oceniono 20 razy 10

  Przestańcie wieszać psy na Polakach, bo to dopiero początek sezonu. Wystarczy spojrzeć na resztę skoczków. Większość Austriaków nie ma formy na czele z Gregorem Schlierenzauer'em, oczywiście oprócz Krafta, Słoweńcy sobie nie za bardzo radzą. Dużo jest takich, którzy nie są jeszcze w optymalnej dyspozycji. Dwa lata temu było o wiele gorzej, gdzie po Kuusamo wszyscy chcieli dymisji trenera Kruczka, co na szczęście się nie stało i zaowocowało wiadomo czym na igrzyskach. Znowu wypowiadają się "prawdziwi fani", którzy nawet w Wiśle po jednym z PŚ, gdy szóste miejsce zajał Wewiór, a siódme Kamil, śpiewali "Polacy nic się nie stało". Jak zwykle wszystko musicie psuć, a ci chłopacy robią co mogą, ciężko trenują i starają się. Naprawdę się starają. Myślicie, że dla nich to takie fajne, że im nie wychodzi i do tego jeszcze mierzą się z pytaniami dziennikarzy oraz z oczekiwaniami fanów? Prawdziwi kibice są ze swoimi idolami zawsze, niezależnie od wyników. Jak mówiłam, to dopiero początek sezonu. Niedługo wróci Kamil, może przywróci naszej drużynie odrobinę hartu ducha. Wierzę, że pan Kruczek wie, co robi. Jest trenerem światowej klasy i moglibyście mu odrobinę zaufać, bo na to zasługuje po minionym sezonie. Więc przestańcie hejtować wszystkich wokół, bo na to nie zasługują.

 • billyg976

  Oceniono 24 razy 10

  A może dali byście im spokój?. Jak przyjdą konkursy gdzie zaczną wygrywać to będą wielcy, a jak coś nie idzie to najlepiej zrobić z siebie fachowców, i z błotem zmieszać typowa mentalność Polskiego kibica. Wkur...łem się.

 • kozak2059

  Oceniono 3 razy 1

  kubacki wyżej lata niż du.pe ma

 • jarek.jam

  0

  ewidentnie ida na TCS

 • stasiuxx

  Oceniono 20 razy 0

  Tylko spokojnie ,to gladiatorzy z polskich gor i uspokoj emocje.My z polnocy polski wierzymy ze jest wszystko o.k.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX