Skoki narciarskie. Nie zobaczymy punktów za wiatr i not sędziowskich

- Na konferencji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej postanowiono m.in. uprościć sposób pokazywania skoków w telewizji - informuje Sport.pl przebywający w Zurychu prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner. Działacze FIS uznali, że widzom nie warto prezentować punktów za wiatr oraz not, jakie skoczkowie otrzymują od sędziów. Start nowego sezonu Pucharu Świata 22 listopada w Klingenthal.
Podczas gdy skoczkowie szykują się do zawodów kończących cykl Letniej Grand Prix (ostatni konkurs w sobotę w Klingenthal), działacze wprowadzają ostatnie zmiany przed zimą. Najważniejsi ludzie FIS-u i krajowych federacji zebrali się w szwajcarskim Zurychu. - To jest tradycyjna, jesienna konferencja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Spotykają się różne komisje, m.in. komisja skoków. Zawsze bierzemy w tym udział, załatwiamy sprawy związane m.in. z zawodami w Polsce - tłumaczy Tajner.

W Szwajcarii tym razem ustalono m.in., że w przyszłym roku zawody LGP w Wiśle odbędą się 31 lipca i 1 sierpnia, a ponadto potwierdzono wszystkie ustalone wcześniej zawody w Polsce - Puchary Świata w Wiśle i Zakopanem, a także Puchary Kontynentalne oraz FIS Cup i Carpathian Cup.

Polatają po nowemu

Tyle w sprawach polskich. Ciekawiej w Zurychu dzieje się w kwestiach ogólnych. Przede wszystkim potwierdzono, że w najbliższym sezonie według nowych zasad będą rozgrywane konkursy lotów narciarskich. Tak jak w pierwszej fazie Letniej Grand Prix, kiedy system testowano, na końcowy wynik każdego konkursu poza dwiema seriami głównymi będzie się składała jeszcze jedna, kwalifikacyjna. Po kwalifikacjach zawodnicy będą dzieleni na grupy, w których w pierwszej serii będą walczyć o awans do rundy finałowej.

I w lotach, i w skokach wszyscy mają startować ze specjalnymi ochraniaczami na kręgosłup. - Wkładki pod kombinezon testowano w trakcie LGP i chociaż kontuzje kręgosłupa w skokach praktycznie się nie zdarzają, FIS postanowił dmuchać na zimne - mówi Tajner.

Wyczyszczą nam ekrany

Najwięcej prezes PZN ma do powiedzenia o rewolucji, jaką Międzynarodowa Federacja Narciarska wprowadzi w życie kibiców-telewidzów.

- Telewizja będzie pokazywała wyniki w uproszczony sposób. Nie będą prezentowane pomiary wiatru i punkty dodatnie albo ujemne za warunki czy belkę startową, nie będą też już pokazywane oceny sędziów - zdradza prezes. - Na ekranach będzie wyświetlane tylko imię, nazwisko, narodowość, długość skoku, nota ogólna i zajmowane aktualnie miejsce - dodaje.

Skąd takie decyzje? - Uznano, że za dużo tych informacji było i ludzie się w tym gubili - mówi Tajner.

Obrazka z notami sędziowskimi na ekranie kibice skoków narciarskich już nie zobaczą


Czy brak danych nie utrudni jednak odbioru zawodów i nie zwiększy u widzów już i tak pojawiających się podejrzeń o manipulowanie wynikami? - Dostęp do wszystkich informacji będą mieli komentatorzy. Uznano, że oni najlepiej będą widzom wyjaśniać sytuację - informuje prezes PZN. - Gdyby komentatorzy tych informacji nie widzieli, byłoby to niezrozumiale. A tak, nie ma się czym martwić - przekonuje Tajner.

Cóż wypada wierzyć, że komentatorzy staną na wysokości zadania. Choć mimo wszystko szkoda, że telewidzowie sami nie będą mogli sprawdzać choćby tego czy Simon Ammann znów nie nabrał sędziów na swój pozorowany telemark.

Zobacz także
 • Kamil Stoch LGP w Hinzenbach. Zwycięstwo Koudelki, Stoch dziesiąty
 • Siatkówka: Świderski: Doceniam żużlowców, Małysz najlepszy
Komentarze (165)
Skoki narciarskie. Nie zobaczymy punktów za wiatr i not sędziowskich
Zaloguj się
 • 4.lll

  Oceniono 1647 razy 1639

  Proponuję nie podawać też długości skoku. Będzie przejrzyściej.
  Chociaż po zastanowieniu myślę że najlepiej byłoby nie pokazywać także skoku.

 • lichy76

  Oceniono 622 razy 602

  Oczywiście wszystko po to, żeby ułatwić ustawianie wyników. Kibice nie są głupi i liczyć potrafią, dlatego FIS się boi.

 • Mateusz Lipski

  Oceniono 587 razy 583

  Ja bym pokazywał tylko czy zawodnik wygrał czy nie. Na ekranie telewizora po skoku pojawia się przejrzysty duży prostokąt z wielkim napisem na czerwono: NIE; lub na zielono: TAK.
  Chyba przestanę oglądać niedługo skoki..

 • terradsp

  Oceniono 440 razy 432

  Co za głupota

 • Radek Ornowski

  Oceniono 397 razy 393

  A po co maja pokazywać długość skoku skoro on nie odzwierciedla zajętej pozycji ? To dopiero będzie niezrozumiałe jak zawodnik który skoczył dalej zajmie niższą pozycję od tego który skoczył bliżej

 • zaan_ant

  Oceniono 355 razy 353

  Za dużo informacji? Nigdy nie przyszłoby mi do głowy że można to usunąć noty sędziowskie.. Robią z ludzi debili, albo tak tłumaczą manipulowanie wynikami.

 • pongo1115

  Oceniono 298 razy 296

  Najlepiej niech podadzą wyniku konkursów PŚ na 3 lata do przodu i będzie bardziej przejrzyście a i ludzie będą mieli czas na zapoznanie :)

 • bukowniejszy

  Oceniono 228 razy 228

  Bardzo nieładnie ze strony FIS, może nieliczni faktycznie nie rozumieli systemu oceny skoków, ale znaczna większość rozumiała! Więc uzasadnienie, że to dla dobra widzów- jest absurdalne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 420
  2 Piotr Żyła 285
  3 Kamil Stoch 276
  4 Johann Andre Forfang 255
  5 Stephan Leyhe 191
  6 Karl Geiger 177
  7 Andreas Wellinger 173
  8 Jewgienij Klimow 161
  9 Robert Johansson 152
  10 Timi Zajc 144
  14 Dawid Kubacki 89
  21 Jakub Wolny 52
  31 Stefan Hula 21
  48 Maciej Kot 2

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 1125
  2 Niemcy 1035
  3 Japonia 758
  4 Austria 526
  5 Norwegia 518
  6 Słowenia 476
  7 Rosja 330
  8 Szwajcaria 259
  9 Czechy 152
  10 Finlandia 100
  11 Bułgaria 72
  12 USA 18
  13 Estonia 12
  14 Włochy 7
  15 Kanada 4
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty

  • Lider turnieju

Najnowsze informacje