Sport.pl

Soczi 2014. Cztery medale Polaków i koniec? Przynajmniej kilka szans na podium

Piotr Wiśniewski
17.02.2014 14:48
A A A
Kamil Stoch ze złotym medalem igrzysk olimpijskich w Soczi

Kamil Stoch ze złotym medalem igrzysk olimpijskich w Soczi (Fot. AP Images (AP Photo/Morry Gash))

Jeśli potwierdzą się optymistyczne prognozy, to polscy sportowcy zakończą udział na igrzyskach w Soczi z więcej niż czterema medalami. Do tej pory biało-czerwoni czterokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium, ale z wyliczeń wynika, że mają szanse na kolejne krążki. Ile? Może trzy, a nawet cztery
Te igrzyska i tak przejdą do historii polskiego sportu. Nigdy Polacy nie wywalczyli tylu medali z najcenniejszego kruszcu. Nigdy też żaden zawodnik z Polski nie zdobył na jednych zimowych igrzyskach dwóch złotych medali. Rewelacyjny występ Kamila Stoch z pewnością wpisze się do annałów polskiej misji olimpijskiej. Skromny skoczek z Zębu pobił osiągnięcia nawet samego Adama Małysza, który w Polsce jest już wielką legendą i przykładem, że Polak potrafi, i to nawet, gdy wszystkie znaki na niebie wróżą co innego.

Jeszcze będzie się działo

Ale Soczi kojarzyć się będzie polskim kibicom nie tylko z wygranymi Stocha. Na najwyższym stopniu podium stanęli przecież także Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka, czyli najszybszy strażak świata. I o ile "złota" Kowalczyk i Stocha można było się spodziewać, o tyle zwycięstwo Bródki to wielka niespodzianka. Oto człowiek z Polski, z kraju, w którym nie ma żadnego toru dla łyżwiarzy szybkich, w pokonanym polu zostawił wielkiego Shani Davisa i doprowadził do łez Holendra Koena Verweija. A wspomniana Kowalczyk wygrała nie tylko z rywalkami, co własnymi słabościami. Nie zważając na ból złamanej stopy, pognała do mety, a na finiszu padła i długo się nie podnosiła. Zrobiła coś wielkiego.

Przed igrzyskami cztery złote medale braliśmy w ciemno. Owszem, liczyliśmy na jakieś miejsce na podium, ale aż tyle? Przy dobrych wiatrach nasi sportowcy mogą do, już sporego worka, wrzucić kolejne zdobycze. Optymistyczne prognozy zakładają przynajmniej cztery szanse medalowe w ostatnim tygodniu igrzysk. Przede wszystkim o "pudło" zawalczy drużyna skoczków w składzie Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot i Jan Ziobro. Ich zmagania będzie można śledzić już w poniedziałek o godz. 18.15.

Drużynowo nie tylko skoki

Wysoko stoją także akcje polskich drużyn panczenistek i panczenistów. Ta pierwsza drużyna cztery lata temu sprawiła nie lada niespodziankę, zdobywając brąz. Teraz apetyty są jeszcze bardziej rozbudzone, zwłaszcza że Polki podczas biegu indywidualnego pokazały, że są w formie. Ich start eliminacyjny w piątek. W sobotę ewentualny finał. Podobnie w przypadku mężczyzn.

Ostatniego słowa nie powiedziała Kowalczyk, która w przedostatnim dniu igrzysk (sobota) pobiegnie na dystansie 30 km techniką dowolną.

Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki narciarskie - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Domen Prevc 220
  2 Severin Freund 204
  3 Daniel Andre Tande 178
  4 Stefan Kraft 139
  4 Manuel Fettner 139
  6 Maciej Kot 122
  7 Peter Prevc 105
  8 Andreas Kofler 104
  9 Vincent Descombes Sevoie 97
  10 Markus Eisenbichler 92
  12 Kamil Stoch 64
  13 Dawid Kubacki 53
  15 Piotr Żyła 49
  28 Stefan Hula 17
  41 Klemens Murańka 0
  41 Aleksander Zniszczoł 0

  • Lider PŚ
 • Skoki narciarskie - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Niemcy 840
  2 Austria 732
  3 Polska 705
  4 Słowenia 548
  5 Norwegia 510
  6 Japonia 191
  7 Czechy 181
  8 Francja 97
  9 Szwajcaria 75
  10 Rosja 37
  11 Kanada 22
  12 Finlandia 8
  12 USA 8
  14 Włochy 0
  14 Kazachstan 0
  14 Estonia 0
  14 Korea 0
  14 Bułgaria 0

  • Lider PŚ
Najczęściej czytane