Sport.pl

Skoki narciarskie. Szturc: Stoeckl przekracza granicę bezpieczeństwa

- Z Adamem Małyszem i z Piotrkiem Żyłą często robiłem treningi w skrajnych warunkach. Ale za takie uważam sypiący śnieg, mocno padający deszcz i silne podmuchy wiatru. To, co robią skoczkowie z Norwegii, jest przekraczaniem granicy bezpieczeństwa - mówi Jan Szturc o treningach drużyny Alexandra Stoeckla. Austriacki szkoleniowiec Norwegów zmusza ich do skakania w środku nocy, na słabo oświetlonej skoczni. - To szalone. Zwłaszcza przed sezonem olimpijskim - ocenia Szturc.
Wujek i pierwszy trener Adama Małysza, a obecnie klubowy szkoleniowiec Żyły współpracujący z kadrą Łukasza Kruczka, jest zdumiony nowymi metodami treningowymi, którymi pochwaliła się norweska kadra. Podopieczni Alexandra Stoeckla na zgrupowaniu w Lillehammer są zrywani z łóżek w środku nocy i błyskawicznie (po przebudzeniu mają pięć minut na stawienie się w samochodzie podstawionym pod hotelem) wożeni na skocznię, gdzie odbywają się długie zajęcia.

- Długie serie skoków w nocy, nie wiadomo którego dnia i o której godzinie, bez względu na pogodę, pozwalają sprawdzić, jak zawodnik radzi sobie mentalnie w nieoczekiwanej dla niego sytuacji. Dla zwiększenia napięcia tuż przed próbą każdy otrzymuje zadanie matematyczne, które musi rozwiązać podczas lotu i przedstawić odpowiedź na zeskoku - opowiada Stoeckl. - Chcę, aby zawodnicy potrafili radzić sobie psychicznie w najbardziej nieoczekiwanych sytuacjach. Każdy z moich skoczków posiada od lat uregulowany cykl dnia, a to powoduje dekoncentrację w przypadku jego zakłócenia. Dlatego wyprowadzam ich z rutyny i strefy komfortu, poddając maksymalnemu stresowi, aż do limitu wytrzymałości - dodaje.

- Słyszałem, że to wszystko ma pomóc Norwegom, że dzięki tym metodom ich skoczkowie mają się stać bardziej odporni na stres, ale wątpię, czy to się uda. Nigdy nie słyszałem, żeby ktoś tak trenował - mówi Szturc.

Doświadczony trener przekonuje, że dla skoczków najważniejszy jest właśnie uregulowany cykl dnia, który Stoeckl postanowił swoim zawodnikom zaburzyć. - Pewnie konsultował to z psychologami, może nawet wcześniej przeprowadzili jakieś testy w innej dyscyplinie sportu albo w skrytości testowali już to na swoich mniej znanych skoczkach. Mimo wszystko nie wyobrażam sobie, że można budzić zawodnika w środku nocy i kazać mu skakać. Trudno w ten sposób o odstresowanie, bo to raczej daje dodatkowy zastrzyk adrenaliny, a nie spokoju - tłumaczy Szturc.

- Od dawna współpracujemy z psychologami i nigdy nie wpadliśmy na taki pomysł. Wiemy, że dla skoczków, którzy uprawiają przecież ryzykowną dyscyplinę, stały rytm doby jest bardzo ważny. Tu organizm musi wiedzieć, kiedy odpoczywać, a kiedy działać na najwyższych obrotach. Jestem tymi metodami zdziwiony. Szczególnie że norweska kadra wprowadza je przed sezonem olimpijskim - mówi Szturc.

Zaskoczeni są też zawodnicy Stoeckla. - To była bardzo brutalna niespodzianka, zupełnie jak w wojsku - mówi Anders Bardal o niedzielnym treningu, który dla niego i kolegów rozpoczął się o godz. 1.30. - Skakałem, nie widząc w ciemnościach zeskoku - dodaje Andreas Stjernen.

- W skokach normą są treningi w niesprzyjających, skrajnych warunkach. Z Adamem Małyszem i z Piotrkiem Żyłą często celowo szliśmy na skocznię, kiedy sypał gęsty śnieg, gdy mocno padał deszcz albo kiedy mocno wiało. Ale nigdy nie przekraczaliśmy granicy bezpieczeństwa. Treningi w skrajnych warunkach przeprowadza się, gdy zawodnicy są wypoczęci, skoncentrowani, bo wtedy mają wszystko, by z tymi trudnymi warunkami walczyć. To, co robią Norwegowie, jest przekraczaniem granicy bezpieczeństwa - kończy Szturc.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Daniel Andre Tande 260
  2 Stefan Kraft 196
  3 Karl Geiger 192
  4 Ryoyu Kobayashi 190
  5 Philipp Aschenwald 164
  6 Anze Lanisek 161
  7 Yukiya Sato 138
  8 Kamil Stoch 120
  9 Dawid Kubacki 117
  10 Killian Peier 106
  28 Maciej Kot 30
  30 Piotr Żyła 27
  33 Jakub Wolny 19
  35 Stefan Hula 15

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Austria 1020
  2 Norwegia 902
  3 Słowenia 631
  4 Polska 628
  5 Japonia 614
  6 Niemcy 581
  7 Szwajcaria 235
  8 Finlandia 60
  9 Rosja 8
  10 Bułgaria 1
  11 USA 0
  11 Kazachstan 0
  11 Kanada 0
  11 Czechy 0
  11 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (2)
Skoki narciarskie. Szturc: Stoeckl przekracza granicę bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • scierplaminoga

  Oceniono 7 razy 7

  on było to widać w stylu skakania Jacobsena w poprzednim sezonie, na łeb na szyje

 • morfeusz_1

  Oceniono 3 razy 1

  Skrajne warunki to były jak Klimek Murańka na czuja skakał nie widząc nawet chorągiewki !
  Ale wiadomo jak trzeba to Polacy i na drzwiach polecom jak to Pierwszy Gajowy Rzeczpospolitej zwykł kiedyś powiedzieć ...

  Leeeeeeeeeeeeeeeeećcie Chłopaaaaaaaaaaaaaaaki Leeeeeeeeeeeeeeeeeećcie !!! ®

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX