Sport.pl

Turniej Czterech Skoczni. Jacobsen i Hilde mają siedmiomilowe buty

- Trudno nie zauważyć, że oni skaczą zaskakująco dobrze - mówi o Norwegach Gregor Schlierenzauer. Wicelider Turnieju Czterech Skoczni sugeruje, że prowadzący na półmetku imprezy Anders Jacobsen i zajmujący trzecie miejsce Tom Hilde świetną formę zawdzięczają nowym butom.
:
-
Śledź relację z konkursu w Innsbrucku w aplikacji Sport.pl Live na smartfony

Schlierenzauer, który jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, jeszcze kilka dni temu był głównym faworytem 61. TCS. Ale po zawodach w Oberstdorfie i w Garmisch-Partenkirchen wszyscy zachwycają się Jacobsenem. Norweg, który jeszcze w połowie grudnia w Engelbergu, w dwóch ostatnich konkursach przed TSC, plasował się w trzeciej "dziesiątce", teraz prezentuje się rewelacyjnie. W Oberstdorfie wyprzedził drugiego Schlierenzauera o 11,6 punktu, a w Garmisch-Partenkirchen pokonał go, choć po pierwszej serii był dopiero dziewiąty, a Austriak prowadził.

Cała Austria patrzy

Przed zawodami w Innsbrucku i Bischofshofen Norweg ma 12,5 pkt przewagi nad faworytem współgospodarzy TCS. Austriacy, najwyraźniej nie mogąc się z tym pogodzić, twierdzą, że Jacobsen sukcesy zawdzięcza swoim cudownym butom, a chcąc potwierdzić ich niemal magiczne właściwości, wskazują, że błyskawiczny postęp w ostatnich dniach zanotował też korzystający z podobnego sprzętu Hilde.

- Moje buty są sztywniejsze, dzięki temu w locie bardziej stabilne są narty - tłumaczył Jacobsen już w Oberstdorfie. - Ale ten sprzęt nie jest niedozwolony. Reakcje Austriaków są zabawne - dodawał.

W ostrzejszych słowach postawę swoich rodaków oceniał prowadzący norweską kadrę Alexander Stoeckl. - W Oberstdorfie z informacją, że mamy inne buty do Aleksandra Pointnera [trenera reprezentacji Austrii -red.] pobiegł Andreas Kofler, który chwilę wcześniej został zdyskwalifikowany za niedozwolony kombinezon. Jak widać, Austriacy mają swoje problemy - mówił Stoeckl.

Buty Norwegów oglądał Sepp Gratzer, który w Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) odpowiada za kontrole sprzętu skoczków, na prośbę Pointnera dyrektor PŚ Walter Hofer do ponownego oglądu butów wyznaczył delegata technicznego FIS Norwega Bertila Palsruda. I choć on też stwierdził, że wszystko jest w porządku, sprawa nie jest zakończona.

- Mimo że wszystko jest zgodne z normami, będę trzymał rękę na pulsie. Mam zamiar cały czas przyglądać się tym butom - zapowiada Pointner.

To samo obiecuje trener naszych skoczków, Łukasz Kruczek. Ale szkoleniowiec biało-czerwonych zachowuje spokój. - Buty Norwegów to żadna nowość. Sami testowaliśmy podobne, z podobnych korzystają niektórzy Austriacy i Niemcy. Niektórym zawodnikom takie sztywniejsze obuwie odpowiada, innym nie. Na pewno sam sprzęt nie skacze, gdyby Norwegowie nie byli w wysokiej formie, te buty w niczym by im nie pomogły - przekonuje Kruczek.

Wiązania Ammanna łatwiejsze

Jan Szturc tłumaczy, w czym konkretnie "siedmiomilowe" buty mogą pomóc.

- Sztywniejsze buty dają większą stabilność nart w momencie wyjścia z progu. Po odbiciu chodzi o to, żeby narty jak najdłużej szły równolegle, a nie skośnie. Wtedy łapią więcej powietrza, szybciej przelatują miejsce, w którym jest największy opór powietrza - wyjaśnia pierwszy trener Adama Małysza.

W 2010 roku, na Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver, Simon Ammann używał specjalnych wiązań w tym samym celu. Szwajcar już wtedy znalazł sposób, by w pierwszej fazie skoku jak najdłużej lecieć w stylu przypominającym obowiązujący dawniej, klasyczny. Przy okazji warto wspomnieć, że również wówczas najgłośniej protestowali Austriacy.

- U Jacobsena widać, jak narty prawie do połowy lotu idą mu płasko i dopiero w drugiej fazie układają się w styl V, dzięki czemu on szybko przelatuje przez opór powietrza, a później łapie lepsze noszenie. Ammann uzyskiwał bardzo podobny efekt - analizuje Szturc.

Trener klubu Wisła Ustronianka potwierdza, że latem nasi kadrowicze testowali buty podobne do tych, jakich używa Jacobsen. Pod jego okiem skoki w takim sprzęcie oddawali trenujący na co dzień w Wiśle Piotr Żyła i Aleksander Zniszczoł.

- Nie mogli się do tych butów przekonać, bo inaczej się w nich czuje skoczek na dojeździe do progu, a i w locie bywają problemy, bo stopa nie ma takiego komfortu, a to jest ważne - tłumaczy Szturc. - Może trzeba było na to poświęcić więcej czasu, lepiej się w tym sprzęcie oskakać? Ale różnie mogłoby być. Jak komuś coś nie pasuje, to lepiej nic na siłę nie robić. Widać, że nasi reprezentanci i bez tych butów łapią coraz lepszą formę - dodaje trener.

Nauczony doświadczeniem Szturc spodziewa się jednak, że wkrótce skakania w nowych butach nauczy się większość zawodników ze światowej czołówki. - Wiązania, jakie pierwszy stosował Ammann podpatrzyli prawie wszyscy, również nasi skoczkowie. Z tych wiązań korzystają do dziś. Buty już też nie są nowością, kolejni zawodnicy będą je testować, a jak będą w dobrej formie i będą się pewnie czuli na dojeździe do progu, to pewnie wielu się do tego sprzętu przekona. Chociaż z tymi butami będzie się trudniej oswoić niż z wiązaniami Ammanna - kończy Szturc.

Więcej o:
 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 2085
  2 Stefan Kraft 1349
  3 Kamil Stoch 1288
  4 Piotr Żyła 1131
  5 Dawid Kubacki 988
  6 Robert Johansson 974
  7 Markus Eisenbichler 937
  8 Johann Andre Forfang 892
  9 Timi Zajc 833
  10 Karl Geiger 765
  22 Jakub Wolny 328
  40 Stefan Hula 69
  47 Maciej Kot 25
  67 Paweł Wąsek 4

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Polska 6083
  2 Niemcy 5650
  3 Japonia 4813
  4 Austria 4530
  5 Norwegia 3943
  6 Słowenia 3736
  7 Szwajcaria 1467
  8 Czechy 1056
  9 Rosja 867
  10 Finlandia 396
  11 Bułgaria 134
  12 USA 18
  12 Kanada 18
  14 Estonia 12
  15 Włochy 7
  16 Kazachstan 0
  16 Francja 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Ryoyu Kobayashi 1098
  2 Markus Eisenbichler 1035.9
  3 Stephan Leyhe 1014.1
  4 Dawid Kubacki 1010.8
  5 Roman Koudelka 1006.3
  6 Kamil Stoch 994
  7 Andreas Stjernen 988
  8 Robert Johansson 983.2
  9 Daniel Huber 970.4
  10 Kilian Peier 959.3
  19 Piotr Żyła 842.1
  29 Jakub Wolny 654.5
  36 Stefan Hula 479.1
  51 Aleksander Zniszczoł 194.5
  61 Maciej Kot 95

  • Lider turnieju
Komentarze (11)
Turniej Czterech Skoczni. Jacobsen i Hilde mają siedmiomilowe buty
Zaloguj się
 • wmc-33

  Oceniono 18 razy 14

  Szczerze mówiąc nie jestem zaskoczony. Od dawna podejrzewałem, że oni używają specjalnych butów (i nie tylko). Nawet skocznie mają specjalne do skakania.

 • xd-c

  Oceniono 16 razy 14

  Jestem za przeniesieniem tej dyscypliny sportu do laboratorium. Zawodnicy bez butów, ba, goli, wypikselowani. Kilkanaście kamer i czujników obserwuje i mierzy parametry. Komputer przelicza, robi symulację i wykresy wyników.
  Ech.......

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 9 razy 9

  Moje zwycięstwo - moje osiągnięcie!
  Czyjeś zwycięstwo - przypadek, szczęście, oszustwo, znajomości, łapówka, obchodzenie przepisów, doping.

  Jakże łatwo się zeszmacić...

 • morfeusz_1

  Oceniono 1 raz 1

  Jak Kamil nie będzie na 3 miejscu podium to nie jadę na kwalifikacje do Zakopanego

 • krzysztof_ptk

  0

  Ładne buty! Nie tylko Adam umie fruwać.

 • morfeusz_1

  Oceniono 14 razy -2

  Dzisiaj nawet buty siedmiomilowe im nie pomogą jak Nasze Orły zaczną skakać !

  Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeećcie Orrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrły Leeeeeeeeeeeeeeeeeeećcie !!! ®

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX