Turniej Czterech Skoczni. Psycholog olimpijczyków: Stoch kibicuje Jacobsenowi? To świetnie

Kamil Stoch podczas konkursu w Ga-Pa

Kamil Stoch podczas konkursu w Ga-Pa (Fot. Kerstin Joensson AP)

- Skoro Stoch docenia mistrzostwo Andersa Jacobsena, to znaczy, że zna swoją wartość i wie, że sam jest w stanie osiągnąć podobny poziom - mówi dr Marek Graczyk, główny psycholog polskich olimpijczyków. Kwalifikacje w Innsbrucku w czwartek o godz. 13.45. Transmisja w Eurosporcie, relacja na żywo w Sport.pl
Łukasz Jachimiak: Podczas zawodów Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie z piątego miejsca zajmowanego po pierwszej serii Stoch spadł na 13. pozycję, a w Garmisch-Partenkirchen - z drugiej na szóstą. Po zawodach sam stwierdził, że chyba powinien "wyłączyć myślenie".

Marek Graczyk: Nie wiem, czy jestem odpowiednią osobą do komentowania sytuacji. Polski Związek Narciarski zatrudnia psychologa sportowego, Kamil Wódka na co dzień współpracuje z kadrą skoczków, więc on ma większe kompetencje, żeby odpowiadać na pytania dotyczące Stocha.

Wódka jest bezpośrednio zaangażowany w sprawę, trudno namówić go na rozmowę o kondycji mentalnej zawodników, którymi się opiekuje. Zresztą, pewnie właśnie za jego radą Stoch mówi, że choć ma szansę zająć miejsce na podium w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni, to nie myśli o tym, bo takie myślenie by go zgubiło. Według pana to dobra postawa, czy jednak zawodnik powinien się motywować do walki o konkretny wynik?

- To jest kanon w treningu mentalnym, słowa Stocha przypominają te, które często powtarzał Adam Małysz, mówiąc, że interesują go tylko dwa dobre, równe skoki, a nie medale. W samym momencie skoku koncentracja tylko właśnie na tym skoku jest bardzo ważna. Wtedy trzeba "być", "stać się" tą czynnością, chwilą obecną. Ale to się tylko wtedy uda, kiedy psychika zawodnika jest wcześniej dobrze przygotowana, wyczyszczona z różnego rodzaju problemów, nacisków, stresów. A wracając do istoty pytania, to ja zawsze uważam, że zawodnik nie może uciec od wyniku, że musi mieć postawę fightera, a żeby ją mieć, żeby walczyć jak na wojnie, to musi myśleć tylko o jednym - o wygranej, musi mieć ją zakodowaną w każdej komórce ciała. Dopiero kiedy jest już na górze skoczni i szykuje się do swojej próby, powinien - jak powiedziałem - być chwilą obecną, wchodzić w ten stan myślenia o tym, co się dzieje w tej chwili, a nie o tym, jaki będzie wynik. Taką umiejętność można zdobyć przez dobry trening mentalny.

Z pańskiego doświadczenia wynika, że większe sukcesy osiągają ci zawodnicy, którzy otwarcie nastawiają się na walkę o zwycięstwo, czy tacy, którzy do rywalizacji podchodzą bardziej z myślą o jak najlepszym wykonaniu swojego zadania?

- O jak najlepszym wykonaniu poszczególnych elementów swojego występu zawodnik powinien myśleć dopiero tuż przed startem. Wcześniej w głowie powinna być wygrana. Może to zabrzmi paradoksalnie, ale zawodnicy trochę niedowartościowani, czyli tacy, którzy muszą się dowartościowywać poprzez osiąganie wyników, którzy sukcesami kompensują swoje kompleksy, okazują się w końcu tymi, którzy zdobywają najwięcej medali. Chęć wygrywania to przemożna siła. Tę chęć i wyznaczanie sobie konkretnych celów zawodnik musi mieć zakodowane w głowie. Sport to walka, w walce liczy się wygrana i tak naprawdę wynik, a nie dobry skok weryfikuje wszystko.

Myśli pan, że Stoch dokładnie wie, ile punktów traci do zawodników, którzy w tej chwili zajmują pierwsze trzy miejsca w klasyfikacji 61. TCS i nastawia się na walkę z nimi, a dziennikarzom i przez nich też kibicom tylko powtarza formułkę, której nauczył się, pracując z psychologiem?

- To nie jest tak, że on chce w jakiś sposób zafałszować swoją wypowiedź. Powiem tak: na trochę głupie pytanie Stoch daje trochę głupią odpowiedź. Po igrzyskach w Londynie dużo pisałem o tym, że najgłupsze jest pytanie sportowca, czy wygra, albo czy zdobędzie medal. Jest mnóstwo fantastycznych pytań, dzięki którym można się dowiedzieć od zawodników wielu ciekawych rzeczy, ale akurat to jedno pytanie działa przeciwko prawu Yerkesa-Dodsona, a więc prawu wzbudzenia pewnej motywacji, tej wynikowej. To prawo mówi, że jak jest trudne zadanie, to powinno się raczej obniżać motywację. Dlatego zawodnicy często mówią, że nie liczy się dla nich medal, że ważne jest tylko wykonanie choćby dobrego skoku. Jest udowodnione, że kiedy kogoś czeka trudne zadanie, to przy obniżeniu motywacji wzrasta skuteczność działania, a kiedy motywacja jest zbyt wysoka, to ta skuteczność spada. W zadaniach łatwych można się mobilizować mocno, nie ma problemu. Ale w trudnej sytuacji, kiedy jeszcze konkurencja jest techniczna, trzeba tak reagować jak Stoch. On w ogóle nie powinien być pytany, czy jeszcze powalczy o podium.

A powinien mówić, że życzy Andersowi Jacobsenowi, by wyrównał wynik Svena Hannawalda z 50. Turnieju Czterech Skoczni, wygrywając wszystkie cztery konkursy trwającej edycji? Niektórzy kibice twierdzą, że Stoch nie ma charakteru prawdziwego mistrza, bo powinien zrobić wszystko, by w Innsbrucku albo w Bischofshofen pokonać Norwega.

- Według mnie taką wypowiedzią Kamil właśnie dowodzi, że ma charakter prawdziwego mistrza. Nie ma nic gorszego w sporcie niż zawiść. Postawa zazdrości momentalnie zawodnika usztywnia, powoduje, że już na samym starcie on nie czuje się dobrze. Ktoś może myśleć, że Kamil jest w postawie sprzecznej do postawy wojownika, ale wcale tak nie jest. Otwartość, szczera chęć pogratulowania rywalowi świetnych skoków, to coś naturalnego. Skoro Stoch ją prezentuje, to znaczy, że zna swoją wartość, wie, że też może być tak dobry, że nie musi zazdrościć, bo sam jest w stanie osiągnąć podobny poziom. Kiedy zawodnik liczy na to, że nie powiedzie się jego przeciwnikom, to wszystko obraca się przeciw niemu, pokazuje mu, że sam nie czuje się mocny. Jeśli Stoch jest w stanie pogratulować rywalowi, docenić jego mistrzostwo, to znaczy, że wkrótce sam będzie w stanie osiągnąć mistrzowski poziom.

Wygląda na to, że Stoch radzi sobie również z nową sytuacją wewnątrz grupy, w której ma pozycję lidera. W Ga-Pa piąty, a więc lepszy od niego, był Maciej Kot, co Stoch podsumował, mówiąc, że fajnie było czekać razem z kolegą na skok w drugiej serii.

- Świetnie, to jest bardzo dobra postawa, na tym przykładzie widać, że w drużynie jest dobra atmosfera. A skoro tak, to trudności Kamila są chwilowe. Jestem przekonany, że już niedługo znów będzie prezentował swoje najlepsze skoki. Chłopak jest wewnętrznie otwarty, bezpośredni i - jak to mówimy w psychologii - czysty, bez różnych zaszłości. Myślę, że Kamil czuje się fighterem, wie, że wynik jest najważniejszy. Zresztą jest zakopiańczykiem, a ludzie stamtąd są charakterni. Skoro życzy wszystkiego najlepszego kolegom z kadry i z innych reprezentacji, to znaczy, że ma poukładane w głowie, a więc jest przygotowany na sukcesy.Komentarze (10)
Turniej Czterech Skoczni. Psycholog olimpijczyków: Stoch kibicuje Jacobsenowi? To świetnie
Zaloguj się
 • grzesiek9313

  Oceniono 38 razy 34

  Moim zdaniem, sytuacja wygląda bardzo dobrze zarówno jeśli chodzi o Stocha jak i o całą drużynę. Chłopaki zaczynają skakać tak, że widzimy po 4 w '30', natomiast Stoch miewa przebłyski, a jeśli skok mu nawet nie wyjdzie nie spada poniżej przyzwoitego poziomu. Musimy pamiętać, że najważniejszą imprezą będą Mistrzostwa Świata i tam może być dobrze widząc jaki postęp zanotowali skoczkowie w przeciągu miesiąca:)

 • aachen21

  Oceniono 11 razy 11

  Wódka nie pomaga? Dziwne...

 • kos2910

  Oceniono 9 razy 9

  Dziwię się tym wszystkim "znawcą" i "miłośnikom skoków", "kibicom" etc.etc. którzy wypisują tu i przy innych okazjach takie androny na temat skoczków że też nie szkoda im czasu ? Nie pamiętacie ,że Małysz też miał grube wpadki,psuł drugi skok że aż "miło",ze mówiło się - Małysz się skończył ? Był Adam,Adam ...... potem nic a na końcu Adam.Teraz jest grupa skoczków może nie na jego {Adama} miarę ale na dobrym poziomie z liderem - Kamilem liderem który jest z całą pewnością jednym z czołowych skoczków świata.Niezalężnie od tego czy w danym momencie jest na "pudle" czy też nie.Wygrywał będzie jeszcze nie rax i nie dwa ...Cieszcie się,pseudo znawcy,że mamy młodego zdolnego trenera,że mamy kadrę którą stać na wiele i nie piszcie pierdołów bo się komletnie natym nie znacie i.... tkwijcie sobie dalej w "Małyszomanii".

 • bartek.london

  Oceniono 15 razy 7

  "Kiedy Stoch zaliczy super też drugi skok? "

  Po jakiemu to? Bo na pewno nie po polsku.. Tragedia.. Grafomani..

 • prorok111

  Oceniono 39 razy 3

  Jak współpracuje z kiimś o nazwisku Wódka to nie dziwię się, że nie potrafi oddać dwóch równych skoków.

 • rysiu.lek

  0

  Bartus wez ty sie chlopie za ksiazki lepiej (kiedy Stoch zaliczy super tez......)My piszemy tu w jezyku japonskim wiec Tobie przyjacielu trudno zrozumiec.

 • morfeusz_1

  0

  Śmigaaaaaaaaaaaj Kaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaamil Śmigaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaj !!! ®

 • rysiu.lek

  Oceniono 24 razy -16

  No tak to bardzo swietnie ze Stoch kibicuje Jacobsenowi.A psycholog Vodka komu kibicuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

 • Skoki - Puchar Świata

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 1443
  2 Richard Freitag 1070
  3 Daniel Andre Tande 985
  4 Stefan Kraft 881
  5 Robert Johansson 840
  6 Andreas Wellinger 828
  7 Johann Andre Forfang 821
  8 Andreas Stjernen 665
  9 Dawid Kubacki 633
  10 Markus Eisenbichler 597
  13 Stefan Hula 431
  16 Piotr Żyła 403
  21 Maciej Kot 261
  36 Jakub Wolny 73
  73 Tomasz Pilch 1

  • Lider PŚ
 • Skoki - Puchar Narodów

  lp. kraj punkty
  1 Norwegia 7149
  2 Niemcy 5976
  3 Polska 5795
  4 Austria 3642
  5 Słowenia 3223
  6 Japonia 2659
  7 Szwajcaria 1031
  8 Rosja 455
  9 Finlandia 119
  10 Czechy 95
  11 USA 62
  12 Kanada 31
  13 Bułgaria 15
  14 Francja 12
  14 Włochy 12
  16 Kazachstan 0
  16 Estonia 0

  • Lider PŚ
 • Skoki - TCS

  lp. zawodnik punkty
  1 Kamil Stoch 1108.8
  2 Andreas Wellinger 1039.2
  3 Anders Fannemel 1021.3
  4 Junshiro Kobayashi 1021.1
  5 Robert Johansson 1009.4
  6 Dawid Kubacki 1003.0
  7 Markus Eisenbichler 993.8
  8 Daniel Andre Tande 992.3
  9 Johann Andre Forfang 977.4
  10 Jernej Damjan 974.1
  12 Stefan Hula 957.0
  15 Piotr Żyła 914.5
  23 Maciej Kot 811.7
  38 Jakub Wolny 397.4
  55 Tomasz Pilch 201.4

  • Lider turnieju