Skoki narciarskie. W Sapporo skoczą najlepsi

Kamil Stoch jedzie do Japonii, by walczyć o podium Pucharu Świata. Kwalifikacje do sobotniego konkursu w piątek o 9 rano. Transmisja w Eurosporcie 2.

Co redaktorzy robią w pracy, gdy nie piszą? Sprawdź na Facebook/Sportpl ?

Miejsce w trójce Pucharu Świata jest w moim zasięgu - mówił Kamil Stoch po konkursach w Zakopanem, gdzie wygrał i zajął siódme miejsce. Z nadzieją na kolejne punkty wyruszył do Sapporo, skąd jednak na razie nie ma zbyt wielu wspomnień. Na skoczni Okurayama skakał tylko w dwóch konkursach, w 2008 roku. Pierwszego dnia zajął 44. miejsce, drugiego - 20.

Później, jak większość skoczków ze światowej czołówki, opuszczał zawody w Azji i skupiał się na treningach przed mistrzostwami świata czy igrzyskach olimpijskich. Tym razem do Japonii polecieli niemal wszyscy zawodnicy z czołówki. Zabraknie tylko wicelidera klasyfikacji generalnej PŚ Austriaka Gregora Schlierenzauera oraz zajmującego 11. miejsce Szwajcara Simona Ammanna. Na nieobecności kolegi z zespołu może skorzystać lider PŚ, Austriak Andreas Kofler, który jeszcze nigdy nie zdobył Kryształowej Kuli. Na razie ma tylko 39 punktów przewagi nad "Schlieriem", w niedzielę może mieć ponad 200.

Oprócz Stocha do Japonii polecieli także Stefan Hula, Piotr Żyła i Maciej Kot. W kadrze zabrakło 17-letniego Aleksandra Zniszczoła, który rewelacyjnie skakał w Zakopanem. Skoczek, którego menedżerem jest Izabela Małysz, zajął 9. i 14. miejsce. - Zgłoszenia do Sapporo były przed konkursami w Zakopanem, dlatego na liście nie ma Olka - tłumaczy trener Łukasz Kruczek. - Z grupą młodzieżową będzie skakał w Pucharze Kontynentalnym w Bischofshofen i przygotowywał się do mistrzostw świata juniorów. To dla niego najważniejsza impreza sezonu.

Czołówka PŚ : 1. Andreas Kofler (Austria) 905 pkt; 2. Gregor Schlierenzauer (Austria) 866; 3. Anders Bardal (Norwegia) 809; 4. Thomas Morgenstern (Austria) 730; 5. Richard Freitag (Niemcy) 614; 6. Kamil Stoch 600.

Plan zawodów. Piątek, godzina 9 : kwalifikacje. Sobota, godzina 9 : pierwsza seria konkursowa. Niedziela, godzina 2 : kwalifikacje. Godzina 3 : pierwsza seria konkursowa. Relacje na żywo w Eurosporcie 2, powtórki w Eurosporcie.

Kuraś: Zakopane broni się mimo braku Małysza, Stochem