Sport.pl

Wilfredo Leon jest "zbawieniem" polskiej kadry?

FIVB podało, że kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Tokio odbędą się w sierpniu. To oznacza, że biało-czerwonej kadrze w zdobyciu upragnionej przepustki może pomóc Wilfredo Leon.

Kubańczyk z polskim paszportem przez wielu nazywany jest najlepszym siatkarzem na świecie. 25-letni zawodnik Sir Sicoma Colussi Perugia był wyróżniony tytułem najlepszego przyjmującego Ligi Mistrzów 2018, 2017, 2016 i Klubowych Mistrzostw Świata 2017 i 2016. Z reprezentacją Kuby wywalczył srebrny medal mistrzostw świata w 2010 roku oraz brąz Ligi Światowej 2012.

Czy Wilfredo Leon to „zbawienie” kadry?

Od kilku tygodni coraz głośniej rozmawiano o tym, kiedy odbędą się olimpijskie kwalifikacje. W mediach pojawiały się głosy, że może chodzić o termin majowy, co spowodowałoby, że Kubańczyk nie mógłby się znaleźć w składzie, bowiem oficjalnie koszulkę z orzełkiem na piersi może założyć dopiero pod koniec lipca.

Ostatecznie postanowiono, że reprezentacje mężczyzn powalczą o olimpijskie przepustki na początku sierpnia. To oznacza, że jeśli Vital Heynen powoła Kubańczyka, ten będzie mógł pomóc polskiej drużynie w uzyskaniu awansu do najważniejszej imprezy czterolecia, która zostanie rozegrana w Tokio.

„Dobre wieści dla Heynena! O igrzyska Polacy powalczą z Leonem”, „Leon zawalczy o igrzyska olimpijskie! Świetne wieści!”, „W walce o igrzyska pomoże nam Leon. Heynen właśnie na to liczył” - brzmiały nagłówki portali sportowych po ogłoszeniu decyzji Światowej Federacji Siatkówki.

- Bez względu zarówno na to kiedy odbędą się kwalifikacje, jak i z kim będziemy grali, to musimy pamiętać, że jesteśmy aktualnymi mistrzami świata i to nas inne kadry mają się obawiać. Mamy wielu znakomitych zawodników i kwalifikacje musimy próbować wygrać. To jest sport, może się nie udać, ale będziemy w nich jednymi z faworytów – mówi Sport.pl Maciej Jarosz, czyli były polski siatkarz, medalista mistrzostw Europy, trener i ekspert siatkarski.

- To, że Wilfredo Leon już w lipcu przyszłego roku będzie mógł grać w kadrze, to bardzo dobry znak. Najpierw jednak musi otrzymać powołanie od selekcjonera Polaków, Vitala Heynena. Pamiętajmy, że Kubańczyk z polskim paszportem nie przychodzi jako „zbawienie” naszego zespołu, ale wchodzi do drużyny mistrzów świata. Choć jest to wielki siatkarz, to na grę w kadrze trzeba sobie zasłużyć. Zobaczymy, jak Leon będzie się prezentował za kilka miesięcy i czy będzie pasował selekcjonerowi do koncepcji – dodaje. - Nie robiłbym z terminu kwalifikacji wielkiego „halo”. Niezależnie od tego, kiedy zostałby wyznaczony, trzeba zagrać świetnie, by awansować na igrzyska olimpijskie w Tokio. Może turniej uda się rozegrać w Polsce? Byłoby to bardzo fajne rozwiązane, ponieważ mamy najlepszą publiczność – komentuje ostatnie doniesienia odnoszące się do starań Polskiego Związku Piłki Siatkowej o organizację dwóch turniejów kwalifikacyjnych nad Wisłą – siatkarzy i siatkarek.

„Podejrzewam, że i bez Leona w kwalifikacjach dalibyśmy sobie radę”

- Jesteśmy mistrzami świata i na przyjęciu mamy grupę młodych zdolnych zawodników. Pamiętajmy, że nie wszyscy pojechali na mistrzostwa świata! Podejrzewam, że i bez Leona w kwalifikacjach dalibyśmy sobie radę. Nie zmienia to faktu, że jest to najlepszy siatkarz na świecie i bez wątpienia wzmocni naszą reprezentację. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kadra nie polega na tym, że każdy ma swoje zaklepane miejsce i obojętnie jak będzie grał, to i tak pojawi się na parkiecie. W sporcie trzeba to wywalczyć, a na przyjęciu mamy konkurencję – Michał Kubiak, Mateusz Mika, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Artur Szalpuk, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek czy Aleksander Śliwka. To wcale nie jest mało, a część z nich to zawodnicy klasy światowej. Zapowiada się spora rywalizacja, jednak to trener podejmie decyzję, kto finalnie znajdzie się w kadrze na czas kwalifikacji – dodaje były selekcjoner polskiej kadry, Waldemar Wspaniały.

Więcej o:
Komentarze (48)
Wilfredo Leon jest ?zbawieniem? polskiej kadry?
Zaloguj się
 • aa1000

  Oceniono 5 razy 5

  ""Choć jest to wielki siatkarz, to na grę w kadrze trzeba sobie zasłużyć""
  Humor miesiąca [pomijając wypowiedzi wybitności z dobrej zmiany].

 • marek804

  Oceniono 7 razy 5

  Wspaniały nie tak dawno krytykował Heynena że ten nie ma żelaznej szóstki tylko rotuje składem, a teraz pieje z zachwytu że mamy tak duży wybór na przyjęciu? Gdzie tutaj konsekwencja panie Wspaniały?

 • pedro.666

  Oceniono 8 razy 4

  "a na przyjęciu mamy konkurencję – Michał Kubiak, Mateusz Mika, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Artur Szalpuk, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek czy Aleksander Śliwka" - to trochę tak, jakby Messi miał grać dla Polski, a ktoś by się zastanawiał, że przecież w pomocy mamy Krychowiaka i Zielińskiego :)

 • Jacek Bereda

  Oceniono 10 razy 4

  Leon wygrał co było do wygrania w siatce klubowej. Teraz będzie chciał wygrać siatce reprezentacyjnej. Przed nim IO, MŚ w 2022 oraz ME po drodze. Będzie nagazowany jak mało kto. Brać go do kadry i nie bać się jego koloru skóry.

 • majo_rmajor

  Oceniono 3 razy 3

  Wwdług niektórych pissowskich nadpolaków skala piękną biel reprezentacji. Już można to wyczytać w komentarzach. Może ktoś podać nazwiska ,"młodych Polaków na tę pozycję?"

 • baaag

  Oceniono 2 razy 2

  najdziwniejsze że wybrał sobie Polskę choć mógł grać w każdej reprezentacji narodowej świata z Rosją i Amerykanami włącznie.

 • 2fat

  Oceniono 2 razy 2

  Leon ma zagrywkę czasem porównywalną z Grozerem...W ataku nie gorszy od Andersona...To diament. Gdzie teraz byłaby reprezentacja Kuby choćby z Leonem i Juantoreną?

 • boliver

  Oceniono 2 razy 2

  To swiatowej klasy siatkarz I bedzie wzmocnieniem,,

 • Piotr Borowski

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego zbawieniem? Jesteśmy mistrzami świata i nie potrzebujemy zbawienia. Jak wygra sportową rywalizację to niech gra ale przecież mamy najlepszą drużynę na świecie bez Leona i naprawdę nie wiem dlaczego autor tekstu mówi o zbawieniu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX