Mistrzostwa Europy. Azerbejdżan z kompletem zwycięstw w polskiej grupie. Biało-czerwone powalczą w barażu z Turcją

W ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy w grupie A Azerki pokonały Niemki 3:1 (19:25, 25:19, 25:18, 25:18). To oznacza, że gospodynie awansowały bezpośrednio do ćwierćfinału, a Polki utrzymały 2. pozycję zestawienia. W barażu zagrają z Turcją.

Rywalizacja w grupie A mistrzostw Europy kobiet zakończyła się w poniedziałek meczem pomiędzy Azerbejdżanem a Niemcami. Można było się spodziewać, że w spotkaniu dominującą stroną będą gospodynie, które stawiane są w gronie faworytów do zwycięstwa w turnieju.

Tak też się stało. Tylko w pierwszym secie Niemki były w stanie wygrać z miejscowymi. Pozostałe trzy partie grane były pod wyraźne dyktando Azerek. Przewagę zyskały przede wszystkim dzięki lepszej skuteczności ataku, która rosła z seta na set (w trzecim i czwartym wynosiła kolejno 58 i 62 procent przy 38 i 43 po stronie ich rywalek). Gospodynie nie zdobywały wielu punktów w bloku, ale 2-3 akcje każdej odsłony kończyły w tym elemencie pozytywnie.

W zespole prowadzonym przez Felixa Koslowskiego gra była czytelna. Piłka aż 41 razy trafiła od rozgrywającej do Louisy Lippmann, która w sumie punktowała 26-krotnie. U Azerek atak rozłożony był pomiędzy Samadową, Mammadową oraz Rahimową – każda z nich zdobyła co najmniej 15 punktów.

Dzięki zwycięstwu gospodyń Polki z dorobkiem 5 punktów utrzymały 2. pozycję w tabeli i w barażach zmierzą się z 3. zespołem grupy C, czyli Turcją. Niżej znalazły się Niemki, które o ćwierćfinał rywalizować będą z Bułgarią. Zestawienie zamknęły Węgierki.