Siatkówka. De Giorgi przyznał się do błędów. We wtorek będzie się tłumaczył jeszcze raz. Ale już w środę może odejść

- Dobre, udane, merytoryczne. I długie - tak o spotkaniu z Ferdinando De Giorgim mówi w rozmowie ze Sport.pl Włodzimierz Sadalski. Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia PZPS zdradza, że trener reprezentacji Polski siatkarzy w siedzibie federacji pojawi się jeszcze raz. - Zostało jeszcze kilka, a może nawet kilkanaście pytań - mówi. W środę zbierze się zarząd, który może zdecydować o odwołaniu Włocha ze stanowiska.

W czwartek, trochę ponad dwa tygodnie od porażki ze Słowenią w mistrzostwach Europy, która oznaczała zakończenie turnieju na dopiero 10. miejscu, sztab trenerski reprezentacji przedstawił raporty za miniony sezon najważniejszym ludziom Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Federację reprezentowali: Jacek Kasprzyk – prezes PZPS, Tomasz Karasiński – Sekretarz Generalny PZPS, Paweł Papke – przewodniczący Wydziału Szkolenia, Zdzisław Gogol – przewodniczący Wydziału Trenerskiego, Włodzimierz Sadalski – Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia, Hubert Tomaszewski – menedżer kadry narodowej i Mariusz Szyszko – rzecznik kadry narodowej.

Trener się nie uchylał

- Trener przedstawił raport, to samo zrobili wszyscy ze sztabu (czyli również trener przygotowania fizycznego, lekarz i psycholog). A później rozmawialiśmy bezpośrednio z trenerem. Pytań było mnóstwo, trener nie uchylał się od odpowiedzi – opowiada nam Sadalski.

O co pytano szkoleniowca, pod wodzą którego Polska zaliczyła dwie nieudane imprezy (przed 10. miejscem domowych ME była ósma pozycja w Lidze Światowej) i którego przyszłość jest bardzo niepewna, mimo że ma kontrakt do 2020 roku?

- Ferdinando De Giorgi przyznał, że nie był to udany sezon, mimo ciężkiej pracy wykonanej przez drużynę. Wyjaśnił, że to on, jako trener, zdecydował o modelu zespołu stanowiącego „mix doświadczenia z młodością”. Ten model okazał się nieskutecznym i trener bierze za to odpowiedzialność Wskazał jednocześnie, że istnieje spora grupa zawodników młodego pokolenia, którzy przy wsparciu starszych graczy mogą stanowić o sile męskiej kadry w przyszłych latach – informuje rzecznik prasowy federacji, Janusz Uznański.

Czy z oficjalnego oświadczenia należy wnioskować, że De Giorgi chcąc zachować posadę wyraża gotowość do budowania kadry w oparciu o młodzież przy jednoczesnej rezygnacji z niektórych doświadczonych zawodników, którzy w minionych miesiącach prezentowali się słabo? Tego domaga się część środowiska. Prezes Kasprzyk już dzień po odpadnięciu Polski z ME mówił w rozmowie ze Sport.pl o problemach pozasportowych, jakie przeżywała grupa będąca – jak to teraz ujęto – miksem doświadczenia z młodością.

„Przyznał, że ten układ nie zagrał”

- Trener De Giorgi przyznał, że układ starzy-młodzi nie zagrał. A czy zapowiedział, że zrezygnuje z jakichś starszych zawodników, jeśli zostanie? Zostawmy to na razie – mówi Sadalski.

PZPS nie chce mówić o przyszłości z De Giorgim, bo taką trudno sobie wyobrazić. Oficjalnie nic jeszcze nie jest przesądzone, teraz raporty głównego szkoleniowca i ludzi z jego sztabu trafią do Wydziału Szkolenia i Wydziału Trenerskiego, a ten po analizie przedstawi swoje wnioski zarządowi federacji. Szefowie PZPS zbiorą się 20 września. Możliwe, że tego dnia zdecydują, co dalej z Włochem, ale mogą też odłożyć decyzję do następnego spotkania.

- Rozmawialiśmy bardzo szczerze, mówiliśmy o wszystkim. I jeszcze jest o czym rozmawiać. We wtorek wydziały Szkolenia i Trenerski będą mogły zadać panu De Giorgiemu kilka pytań. A może i kilkanaście – mówi Sadalski. - Nie wyciągnęliśmy jeszcze wniosków z rozmowy, ponieważ tę sprawę należy chyba traktować całościowo. Po wysłuchaniu wszystkiego zastanowimy się i niezwłocznie poinformujemy o decyzjach – dodaje mistrz świata z 1974 roku i mistrz olimpijski z 1976 roku. – Z pierwszego spotkania z trenerem jesteśmy naprawdę zadowoleni. De Giorgi bez wątpienia jest fachowcem, my też znamy się na siatkówce, więc nasze spotkanie było konstruktywne. Co ważne, przebiegło w dobrej atmosferze. Choć moje słowa mogą wydać się polityczną poprawnością, to naprawdę tak było – zapewnia działacz PZPS.

Antiga tłumaczył się jeszcze dłużej

Mimo wszystko ostatnie informacje dobiegające z różnych źródeł mówią, że przyszłość Włocha jest już przesądzona. A tym, którzy w fakcie kolejnego zaproszenia dla niego do siedziby związku chcą widzieć nadzieję, że utrzyma posadę, przypominamy Stephane’a Antigę. Rok temu Francuz odbył szereg spotkań z działaczami, z jego raportów i z rozmów z nim szefowie polskiej siatkówki byli bardzo zadowoleni, przez moment nawet byli gotowi przedłużyć z nim umowę, a jednak ostatecznie mu podziękowali.

Sadalski proszony przez nas o prywatną opinię na temat finału rozmów z De Giorgim mówi tak: – Nie podzielę się nią. Raz, że byłoby mi niezręcznie, dwa, że wolę jednak poczekać na kolegów.

Już jest! Świeżutki #PrzewodnikKibica od EkstraStats i Sport.pl. Kompendium wiedzy o grze wszystkich zespołów Ekstraklasy. Polecamy ----> https://sklep.przewodnikkibica.pl/

Przewodnik KibicaPrzewodnik Kibica Sport.pl

Zobacz także
Komentarze (11)
Siatkówka. De Giorgi przyznał się do błędów. We wtorek będzie się tłumaczył jeszcze raz. Ale już w środę może odejść
Zaloguj się
 • heliheli

  Oceniono 3 razy 3

  trener przyznal ze sezon nie byl udany ..... To widzielismy , niech powie wreszcie cos czego nie wiemy

 • aa1000

  Oceniono 3 razy 3

  A kiedy szanowny zarząd zostanie przesłuchany?
  Następnie , oczywiście, zwolniony.

 • boliver

  Oceniono 3 razy 3

  Niema potrzeby,,, kopniaka i po sprawie,,,

  A potem rozliczyc wlodarzy pzps,,,,

 • domatorka41

  Oceniono 2 razy 2

  Po co było zmieniać Stephana skoro miał znakomite wyniki?. Może zmienić zarzad?.

 • anett7697

  Oceniono 2 razy 2

  Panowie bez nerwów i agresji :) To inny skład niż mistrzowski światowy. Wspierajmy! Nie można połączyć zawodników ze starej kadry z zawodnikami z pokolenia Y a nawet Z. Inne myślenie. Młodzi grają w swoim młodym składzie doskonale. Potrzeba psychologa, żeby wszystkim chłopakom (i starym i młodym) w głowach myśli i motywację poukładać i trenera, który zrozumie zmianę pokoleniową i będzie umiał zgrać młodych z doświadczonymi. Ja trzymam kciuki, nie komentując działań PZPS - bo to już inny temat:)

 • louis_von_cypher

  Oceniono 1 raz 1

  Knura przegnać na 4 wiatry.

 • louis_von_cypher

  Oceniono 1 raz 1

  Giorgie z taką charyzmą na twarzy wypisaną, pasuje do naszej siatkówki, jak Ancelotti do Bayernu.

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  Paweł Papke – przewodniczący Wydziału Szkolenia

  Jest taki wydział ? Co on robi ? Jakie ma osiagnięcia ?

 • dert4

  Oceniono 2 razy 0

  jak De Giorgi mnie się nie słuchał, to teraz wyleci. Wcale nie będę za nim płakał.
  A jak krowie na miedzy tłumaczyłem, że z kadry usunął złą 4. Powinien wywalić:
  Kubiak, Kurek, Drzyzga, Konarski.
  Możecie to sprawdzić że przed mistrzostwami tak pisałem.
  A jakby szukali trenera, to za pół pensji poprowadzę reprę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

PlusLiga 2018/19

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 9 9:1 3 0
2 ONICO Warszawa 9 9:2 3 0
3 GKS Katowice 7 8:4 2 1
4 Cerrad Czarni Radom 6 6:3 2 1
5 PGE Skra Bełchatów 6 8:6 2 1
6 Jastrzębski Węgiel 5 6:5 2 1
7 Chemik Bydgoszcz 5 6:6 2 1
8 Trefl Gdańsk 3 5:5 1 1
9 Stocznia Szczecin 3 3:3 1 1
10 Aluron Virtu Warta Zawiercie 3 6:8 1 2
11 Indykpol AZS Olsztyn 3 4:6 1 2
12 Asseco Resovia Rzeszów 1 3:9 0 3
13 MKS Będzin 0 2:9 0 3
14 Cuprum Lubin 0 1:9 0 3

 • Półfinały
 • Ćwierćfinały