Siatkówka. Trefl Gdańsk w poważnych kłopotach: "Decyzja może skutkować nieprzetrwaniem klubu"

JAN RUSEK

Powaga sprawy zakończenia współpracy Lotosu z Trelem Gdańsk zaczyna docierać do coraz większej liczby osób. W poniedziałek wydano oficjalny komunikat, w którym przestawi obecną sytuację klubu. Jego władze nie wykluczają najgorszego możliwego scenariusza.

- Dotychczasowa umowa klubu Trefl Gdańsk SA z Grupą LOTOS SA kończyła się z dniem 31 maja 2017 r. Tak samo jak w latach ubiegłych po jej wykonaniu do sponsora tytularnego złożony został w czerwcu raport z realizacji świadczeń oraz oferta dalszej współpracy. W lipcu doszło do spotkań Prezesa Zarządu klubu z Dyrektorem Marketingu Grupy LOTOS SA oraz Prezesem Zarządu Grupy LOTOS SA, podczas których przedstawiciele Grupy LOTOS SA przyjęli ofertę i poprosili o czas na odpowiedź na temat dalszej współpracy. Równocześnie do klubu docierały pozytywne sygnały od sponsora tytularnego, jak m.in. zaproszenie całej drużyny LOTOSU Trefla Gdańsk do udziału we wspieranym przez Grupę LOTOS SA programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP2. Negatywna odpowiedź na złożoną przez klub w czerwcu ofertę przyszła od Grupy LOTOS SA w drugiej połowie sierpnia. Od tego czasu trwa próba nawiązania kontaktu z Zarządem oraz Dyrektorem Marketingu Grupy LOTOS SA, by tę sytuację wyjaśnić, ponieważ taka decyzja podana w tak krótkim czasie przed startem rozgrywek PlusLigi może skutkować nieprzetrwaniem klubu – podano w oficjalnym komunikacie od zarządu klubu.

- Jednocześnie z prowadzeniem działań mających na celu utrzymanie współpracy z Grupą LOTOS SA Zarząd stara się pozyskać środki finansowe z innych źródeł. Ogromne wsparcie okazują władze miasta oraz całe środowisko, jednak próba ewentualnego zastąpienia dotychczasowego sponsora tytularnego nowym w tak krótkim czasie jest bardzo trudna. Od innych sponsorów do tej pory udało się zebrać kwotę w wysokości około pół miliona złotych, jednak nie jest to suma wystarczająca na zrównoważenie budżetu. Będąc uczciwym wobec zawodników, sztabu szkoleniowego i wszystkich kontrahentów, rozpoczęcie rozgrywek z tak dużym deficytem nie jest możliwe – ta część komunikatu najprawdopodobniej potwierdza, że władze klubu wydały swoim zawodnikom pozwolenie na znalezienie nowych pracodawców.

- Dodatkową pomoc zadeklarował założyciel klubu, który przez ostatnie lata zainwestował w sport kilkadziesiąt milionów złotych, jednak obecnie nie jest w stanie zastąpić on całości finansowania, które dotychczas gwarantowała Grupa LOTOS SA. Możliwe jest natomiast przekazanie akcji klubu (części bądź całości) innemu podmiotowi, jeśli zapewniona by przy tym była kontynuacja działalności spółki. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez właścicieli i Radę Nadzorczą rozmowy z Grupą LOTOS SA oraz innymi sponsorami, którzy wsparliby klub w tym samym wymiarze finansowym, muszą zostać sfinalizowane do końca bieżącego tygodnia. W przypadku negatywnych rozstrzygnięć, Zarząd klubu może zostać zmuszony do podjęcia najtrudniejszych decyzji - co oznacza, że władze drużyny nie wykluczają możliwości zawieszenia działalności klubu i niewystartowania w siatkarskiej ekstraklasie mężczyzn w sezonie 2017/2018.

Odchodzenie spółek Skarbu Państwa od tej dyscypliny nie jest codziennością. Kilka dni temu Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej podała, że z miana sponsora tytularnego rozgrywek żeńskich wycofał się PKN Orlen.

Jedyne, co dziwi w całej sytuacji, to nieroztropność klubu z Gdańska przy podpisywaniu kontraktów. Nie wiadomo, jak wcześniej wyglądała współpraca ze spółką Skarbu Państwa, jednak zapewnianie ciągłości finansowej klubu w umowie z zawodnikami i sztabem szkoleniowym bez pewności utrzymania budżetu nie wydaje się najlepszą z opcji.

W tej sytuacji pracę mogą stracić Andrea Anastasi, Mateusz Mika, Piotr Nowakowski, Wojciech Grzyb, Wojciech Ferens Artur Szalpuk, Damian Schulz i inni zawodnicy, którzy liczyli na pewną przyszłość w zespole. Niektórzy z nich (Ferens) po trudnych zmaganiach z kontuzjami oraz problemach z poprzednimi pracodawcami nastawiali się na to, że w dotąd stabilnym zespole z Gdańska powrócą do właściwej dyspozycji.

Piotr Lisek w "Wilkowicz Sam na Sam": Gdy byłem młodszy, mówiłem sobie: 5,80 - Lisu, tobie to starczy

Zobacz także
Komentarze (23)
Siatkówka. Trefl Gdańsk w poważnych kłopotach: "Decyzja może skutkować nieprzetrwaniem klubu"
Zaloguj się
 • repres1

  Oceniono 18 razy 16

  Spółki Skarbu Państwa muszą rzucić coś koło100.000.000 zł na jakąś akcję bilbordową, więc na siatkówkę już im nie starcza.
  Nie smućcie się - zamiast siatkówki będziemy mieć gustowne bilbordy, które dadzą równie wielką moc emocji i wzruszeń.
  A potem się zrobi protokół zniszczenia.

 • kuku666

  Oceniono 15 razy 13

  Oj tam, byle było na 500+ prezesa!

 • januszasj

  Oceniono 3 razy 3

  Z komentarzy "kibiców" jawi się smutna prawda: ostatnie decyzje spółek Skarbu Państwa z finansowania niektórych klubów ma charakter polityczny. To zemsta na włodarzach miast pochodzących spoza rządzącego układu politycznego. Jest też następna kwestia: kto, w obecnej dobie ma finansować sport ? Może to być państwo - jak w Iranie, czy Turcji, mogą być wielkie koncerny. Żadne miasto nie udźwignie finansowania sportu !

 • hipinka

  Oceniono 1 raz 1

  nie ma to jak dojna zmiana
  co tam jakaś siatkówka, jakaś puszcza, jakaś stadnina

 • cep_0

  Oceniono 1 raz 1

  Nie wiecie o co chodzi???????????????????????? władcom Lotosu z PiS
  no to
  1. Gdańsk jest pro PO, a więc trzeba ich nauczyć, że tylko PiS może otrzymywać profity
  2. Lotos musi płacić składkowe na tzw "reklamę wspaniałości Polski", między innymi 19 mln na akcję billbordową reklamującą sądy
  3. zwiększyć płatności na 500+, oczywiście do skarbu państwa
  4. zwiększać wpływy do skarbu państwa by wykazać wzrost gospodarczy POLSKI
  Ciekawy jestem, czy KGHM w ten sam sposób postąpi z "Zagłębiem Lubin", tylko, że tam jest proPiSowska Solidarność, a więc pozostawią je w spokoju.

 • Aleksander Ciągło

  0

  Mierz siły na zamiary!!Finansowanie klubów sportowych przez spółki S.P i inne podmioty gospodarcze, to powrót do PRL, kiedy finansowano sport kosztem np. górnictwa ,finansów MON, MSW, PKP. Czy prawdziwe kluby zawodowe - angielskie, francuskie, hiszpańskie są sponsorowane przez instytucje finansowo- gospodarcze ??? Z pewnymi wyjątkami np, Juwentus, Wolfsburg, czy Bayer ( farmacja)?Dobry sport , profesjonalny sam sie obroni, albo pomogą stowarzyszenia "soccios"!

 • obserwatorfiubziu

  0

  TA MAFIA PISOWSKA ZACZĘŁA OD ROZWALENIA SPONSORINGU SPORTU DZIECI I MŁODZIEŻY(upadło ponad 1000 UKS-ów) w 2006 roku, teraz bierze się za Kluby !

 • jedyny.remek

  0

  Problem w tym że to od samego początku był sztuczny twór. Bez kibiców, bez młodzieży Decyzja o zainwestowaniu w siatkę na zasadzie popularności podczas gdy w Gdańsku są kluby gdzie się szkoli młodzież i to z dobrymi wynikami do tego są wierni kibice tj. Wybrzeże Gdańsk w szczypiorniaka i Stoczniowiec Gdańsk gdzie potrafi przychodzić na mecze po 3000-4000 co biorąc pod uwagę wyniki drużyny jest imponującym wynikiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

PlusLiga 2017/18

lp. Drużyna Pkt Sety Zw. Por.
1 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 75 81:31 25 5
2 PGE Skra Bełchatów 72 81:29 25 5
3 Trefl Gdańsk 65 74:35 24 6
4 Asseco Resovia Rzeszów 57 64:42 19 11
5 Indykpol AZS Olsztyn 57 69:49 19 11
6 Jastrzębski Węgiel 57 67:47 18 12
7 ONICO Warszawa 56 70:48 20 10
8 Cuprum Lubin 45 56:59 15 15
9 Cerrad Czarni Radom 43 58:58 14 16
10 Aluron Virtu Warta Zawiercie 39 54:66 12 18
11 GKS Katowice 36 49:65 12 18
12 Espadon Szczecin 34 52:71 10 20
13 MKS Będzin 29 42:71 10 20
14 Łuczniczka Bydgoszcz 21 33:77 7 23
15 BBTS Bielsko-Biała 19 37:80 6 24
16 Dafi Społem Kielce 15 24:83 4 26

 • Finał '6'