Polscy siatkarze poznali rywali na igrzyskach olimpijskich? Grupa marzeń

Znamy już wszystkie drużyny, które zagrają na turnieju olimpijskim w siatkówce - jako ostatnie awans wywalczyły reprezentacje Wenezueli i Kanady. To oznacza, że znamy już prawdopodobny skład obu grup - stanie się tak, jeśli utrzymana zostanie zasada "serpentyny".

Awans na turniej olimpijski wywalczyło dwanaście reprezentacji: to Japonia (gospodarz), zwycięzcy interkontynentalnych turniejów kwalifikacyjnych (Polska, Włochy, Rosja, USA, Brazylia, Argentyna) oraz zwycięzcy kontynentalnych turniejów (Iran, Francja, Kanada, Wenezuela, Tunezja). Wszystkie te zespoły zostaną sklasyfikowane według rankingu FIVB z zastrzeżeniem, że Japonia jako gospodarz będzie numerem jeden.

"Z Leonem w składzie możemy marzyć o medalu w Tokio":

Tak wygląda ranking FIVB, który prawdopodobnie zostanie użyty do wyznaczenia grup turnieju olimpijskiego:

1. Japonia 122 pkt (gospodarz, 10. miejsce w światowym rankingu)
  12. Wenezuela 15 pkt (36.)

Jeżeli zasada "serpentyny" zostanie podtrzymana, to Polska zagra w grupie z Japonią, Włochami, Kanadą, Iranem oraz Wenezuelą. Ci rywale byliby znacznie łatwiejsi niż w drugiej grupie, gdzie o awans do ćwierćfinałów powalczyłyby Brazylia, USA, Rosja, Argentyna, Francja oraz Tunezja. Z obu grup wyjdą po cztery zespoły: zwycięzcy zagrają z czwartymi ekipami z drugiej grupy, a ekipy z drugich miejsc z tymi z trzecich.

Turniej olimpijski w siatkówce mężczyzn zostanie rozegrany w dniach 25 lipca - 8 sierpnia 2020 roku. Polacy liczą na zdobycie swojego drugiego złotego medalu w historii - pierwszy i jak dotąd jedyny medal zdobyli w 1976 roku w Montrealu, gdzie w finale pokonali ZSRR 3:2.