Sport.pl

Małgorzata Glinka-Mogentale: Niech tylko trener Nawrocki nic nie mówi

- Moja afera z Niemczykiem była śmiechu warta. Na pewno zostałoby to między nami załatwione, gdyby nie wyciek. Teraz duża jest rola związku. PZPS powinien działać tak, żeby pomóc reprezentacji - mówi Małgorzata Glinka-Mogentale. Legenda polskiej siatkówki w rozmowie ze Sport.pl komentuje aferę, która wybuchła w związku z niechęcią zawodniczek do dalszej pracy z trenerem Jackiem Nawrockim.

Łukasz Jachimiak: W 2006 roku pokłóciła się Pani z Andrzejem Niemczykiem, w efekcie za jakiś czas trener podał się do dymisji. Udałoby się Wam dogadać, gdyby sprawa nie wyciekła do mediów?

Małgorzata Glinka: Moja afera z Niemczykiem była śmiechu warta. Zostało to niesamowicie wyolbrzymione. Na pewno zostałoby to między nami załatwione. Ale, niestety, osoby publiczne muszą zdawać sobie sprawę z tego, że wyciek może zaistnieć. Z perspektywy patrzę na to jako na wielką lekcję, że nie wszystko się układa jak powinno, że w sporcie mają znaczenie różne czynniki i że najlepiej jest to po prostu zaakceptować i skupić się na najważniejszym, na graniu. Niestety, są w sporcie układy na które sportowiec nie ma wpływu. Trzeba robić swoje i próbować się tym bawić, bo kariera to krótka historia. Szkoda jej na zawracanie sobie głowy bzdurami.

Trudno będzie się teraz bawić. W styczniu trzeba jechać na kwalifikacje olimpijskie i dziś trudno zgadywać w jakim składzie, skoro trenera Nawrockiego nie chce 12 z 14 kadrowiczek z niedawnych mistrzostw Europy, a PZPS stawia sprawę jasno, ogłaszając przedłużenie umowy z trenerem.

- Nie jestem w stanie ocenić czy strony mogą się dogadać. Tu jest duża rola związku, żeby pomóc reprezentacji, żeby tak działać, by atmosfera w kadrze znów była dobra.

Ale zawodniczki piszą w oświadczeniu, że są postępowaniem związku oburzone. Podobno prezes Kasprzyk obiecał im powrót do rozmów, a zamiast tego rekomendował zarządowi przedłużenie umowy z trenerem do MŚ w 2022 roku. Siatkarki dostały jasny przekaz: PZPS mocno stoi po stronie trenera.

- PZPS w ogóle bardzo mocno stoi po stronie tego trenera. On już pracuje pięć sezonów. W historii męskiej siatkówki to chyba nikt nigdy tak długo nie był trenerem. Uważam, że kiedyś muszą przyjść takie rzeczy jak zmęczenie materiału po kilku latach.

Heynen: Żeby drużyna mnie posłuchała, potrzebuję kryzysu [WIDEO]

Szkoda, że przyszło w momencie, w którym drużyna sportowo rosła i wydawała się mieć szanse awansować na igrzyska.

- Ale przecież zła atmosfera nie zrobiła się teraz, tylko tworzyła się miesiącami. Nie jestem w drużynie, nie będę się wymądrzać, ale dziewczyny grające w kadrze powinny powiedzieć więcej o problemach tej kadry.

Właśnie to zrobiły, stawiając w oświadczeniu dziewięć zarzutów trenerowi Nawrockiemu.

- Aż dziewięć? Dużo. Jeszcze oświadczenia nie widziałam. Co tam jest?

Między innymi, że trener wiedział o romansie jednej z zawodniczek z jedną z osób ze sztabu. I nic z tym nie zrobił, mimo że kadra mówiła, że to psuje atmosferę.

- O rety.

Poza tym zawodniczki twierdzą, że trener w nie nie wierzy, że zabiera im pewność siebie, że źle je traktuje, odzywa się w sposób obraźliwy, nie chce z nimi rozmawiać, mimo że one zgłaszają, że to potrzebne.

- Obrażanie w dużych emocjach się zdarza, to w sporcie, niestety, normalne. Generalnie nie chcę nikogo bronić, nie chcę stawać po żadnej stronie. Ale sprawa jest delikatna i zawodniczki, trener oraz PZPS powinny ją rozwiązać. Największą rolę do odegrania ma tu związek.

Wygląda na to, że zawodniczki nie chciały sprawy upubliczniać. Zdecydowały się na oświadczenie po tym, co prezes Kasprzyk opowiedział o całej sytuacji w rozmowie ze Sport.pl

- Oby tylko teraz trener Nawrocki się nie wypowiedział. Niech sobie teraz sytuację jakoś poukłada drużyna, niech już nikt nic nie mówi w mediach, bo zrobi się tylko gorzej. Ja reprezentacji życzę jak najlepiej i wiem, że wszystko jest do wyjaśnienia. Tylko trzeba przestać mówić coś tylko po to, żeby coś powiedzieć.

Pani mąż jest agentem Magdaleny Stysiak - jak odebraliście początkowe twierdzenia, że to Magda jest problemem, że starsze zawodniczki uważają, że trener ją lansuje?

- O czym my mówimy? Jeżeli dziewczyny z reprezentacji miałyby mieć problem z tym, że Magda się rozwinęła i bardzo pomaga drużynie, to byłoby to wieśniactwo. To byłby poziom zeroprofesjonalny. Nie może być pretensji o to, że ktoś jest lepszy i gra. Sport weryfikuje, po prostu.

Więcej o:
Komentarze (110)
Małgorzata Glinka-Mogentale: Niech tylko trener Nawrocki nic nie mówi
Zaloguj się
 • niezalany

  Oceniono 17 razy 15

  szkoda że tak często wokół sportu (właściwie każdej dyscypliny) kręcą się ludzi, których w ogóle nie powinno tam być...

 • polak_z_hajfy

  Oceniono 20 razy 12

  Wywalenie Niemczyka przez Glinkę było początkiem końca tamtej reprezentacji, Werblińska nawet nie pozwoliła na początek, teraz jest podobnie, to będzie koniec już na dobrym początku. Ja myślę że to Glinka powinna spotkać się z zespołem i szczerze opowiedzieć o tamtym epizodzie, jak podzielona była wina i jak to się skończyło dla zespołu.

 • skaki2012

  Oceniono 22 razy 10

  Jak prawie cala druzyna sie buntujebi nie chcevtrenera to nie ma o czym gadac. Nie ma chemii i to zawsze wina trenera.

 • czestering50

  Oceniono 24 razy 10

  Siła drużyny to suma umiejętności zawodników i atmosfery wewnątrz zespołu. Trener jest organizatorem, psychologiem , mamą i tatą ... Jeżeli jakiś element nie gra , to zespól nie gra. Przykro mi, ale trener nie gra.

 • jackie53

  Oceniono 15 razy 9

  Oj panienki, panienki... na was, to Wagnera by się przydało. Chodziłybyście jak szwajcarskie zegarki! Za drużynę i wyniki odpowiada trener - tutaj nie ma demokracji! Wyniki są? Są. A wiec dziewczyny do roboty. Zawsze można złożyć wymówienie, tylko co dalej? A młodzież puka do drzwi.

 • tom3cki

  Oceniono 15 razy 9

  zaczyna mnie denetwowac nagonka na stysiak nize pani skowronska sie wypowie

 • gajowy3

  Oceniono 28 razy 8

  pan Nawrocki odbudował kadrę siatkarek. to, że jest renerem kilka lat to bardzo dobrze - tak jest w męskich reprezentacjach USA i Francji z korzyścią dla obu drużyn. pewnie przyda się pomoc psychologa, dla obu stron.

 • hakatumba

  Oceniono 6 razy 6

  Kiedyś na posiedzeniu rady wojennej Stalinowi usłużnie doniesiono że Rokossowski dmucha swoje adiutantki nie bardzo się nawet z tym kryjąc a miał już za sobą 2 lata tortur w czasie Wielkiej Czystki. Stalin zafrasował się, potoczył ponurym wzrokiem po zebranych i pyta: Co robimy towarzysze!? CO ROBIMY??? Kolektyw zesztywniał. Stalin zadumał się i sapnął: zazdrościmy!.

 • darek638

  Oceniono 18 razy 6

  Ktoś ogląda mecze kobiecej reprezentacji?! W ostatnich meczach Magda grała bardzo
  dużo wychodziła w pierwszej 6-ce. Jak grała? Marnie, słabo odbierała, w ataku rzadko
  powyżej 20%. Kogo dziwi, że zawodniczki w lepszej od Magdy formie są niezadowolone,
  że nie grają? Magda była "ogrywana" ale czy to się robi w meczach reprezentacji?
  Nawrocki zrobił bardzo wiele dla tej reprezentacji ale chyba o czymś zapomniał?
  Uczciwość w selekcji to niezwykle istotny element pracy trenerskiej. Każda
  zawodniczka ma swoją ambicję, nie tylko trener.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX