Sport.pl

W meczu z Brazylią najlepszy kapitan, ale nie ten. Jeden siatkarz zawiódł najbardziej [OCENY]

Trzy asy, pięć bloków, 5/8 w ataku - w przegranym 2:3 (25:19, 23:25, 19:25, 25:16, 11:15) meczu z Brazylią w Pucharze Świata. Karol Kłos zagrał jak w lipcowych meczach z nią w Final Six Narodów (3:2 i 3:0), gdy jako kapitan poprowadził Polskę do brązowego medalu. Niestety, tym razem gorzej spisali się nasi inni siatkarze. Najbardziej szkoda nieudanej zmiany, którą w drugim secie kapitanowi Michałowi Kubiakowi dał Aleksander Śliwka.

Siatkarzy oceniamy w szkolnej skali 1-6.

ROZGRYWAJĄCY:

Fabian Drzyzga: 3+

Pogubił się w ostatniej akcji drugiego seta, czyli w kluczowym momencie. Wówczas zagrał do będącego w bardzo trudnej sytuacji Macieja Muzaja. Przez trzy sety za często grał właśnie z Muzajem, a za rzadko z Wilfredo Leonem (aż 21 piłek do Muzaja i tylko 11 do Leona). Sporo było też w jego grze niedokładności. Ze środkowymi - jak prawie zawsze - mógłby grać trochę więcej. I Karolowi Kłosowi, i Mateuszowi Bieńkowi wyraźnie szło, a w sumie przez pięć setów dostali po osiem piłek.

Marcin Komenda: bez oceny

Grał za krótko.

ATAKUJĄCY:

Maciej Muzaj: 4

Solidny mecz, z 46-procentową skutecznością ataku (13/28), z dwoma punktami blokiem i z jednym asem. Był naszym drugim najlepiej punktującym zawodnikiem (16 pkt). Minusem cały czas to samo - kiwać raczej nie potrafi, może lepiej, żeby tego nie próbował.

Łukasz Kaczmarek: bez oceny

Grał za krótko.

ŚRODKOWI:

Mateusz Bieniek: 4+

W ataku bardzo pewny (6/8), na zagrywce bardzo przydatny, bo choć zaserwował tylko jednego asa, to posłał też na brazylijską stronę wiele takich piłek, po których mieliśmy kontry. W bloku czujny, zapunktował w nim dwa razy.

Karol Kłos: 5

Trzy asy, pięć bloków, 5/8 w ataku - kompletny występ zawodnika, który w lipcu był kapitanem kadry, gdy ta dwa razy wygrywała z Brazylią w Lidze Narodów. Szkoda, że tym razem trochę gorzej zagrali koledzy Kłosa.

Jakub Kochanowski: bez oceny

Nie zagrał.

PRZYJMUJĄCY:

Michał Kubiak: 3+

Bez asa, bez bloku, trochę bez typowych dla siebie emocji. Słabszy występ kapitana, nawet jeśli liczby tego nie oddają. Według statystyk Kubiak bardzo dobrze wyglądał w ofensywie (9/16 - 56 proc. skuteczności), a przyzwoicie w przyjęciu (wziął na siebie 20 piłek, nie popełnił błędu, miał 45 proc. pozytywnego odbioru). Ale bardzo brakowało go w roli lidera, który krzyknie, pobudzi do walki, który da sygnał jakąś spektakularną akcją.

Wilfredo Leon: 5-

Świetnie serwował. W statystykach ma tylko trzy asy, ale z jego 20 zagrywek ponad połowa sprawiła Brazylijczykom ogromne problemy. W ataku dobry, miał 50-procentową skuteczność (11/21), choć trochę za rzadko wykorzystywany. Do tego jeszcze cztery punktowe bloki. W sumie 18 pkt, najwięcej w drużynie. Minus za przyjęcie. Wszystkie swoje trzy asy Brazylijczycy zrobili na nim. Inna sprawa, że celowali głównie w niego, więc Leon był najczęściej przyjmującym zawodnikiem (26 odbiorów, 38 proc. przyjęcia pozytywnego).

"Z Leonem w składzie możemy marzyć o medalu w Tokio"

Aleksander Śliwka: 2+

Dał zmianę Kubiakowi w połowie drugiego seta i - niestety - sam bardzo szybko został zmieniony. W końcówce tej partii, przy wyniku 23:23, wyrzucił piłkę w aut, nie mając przed sobą żadnego bloku. To są błędy trudne do zapomnienia. Zwłaszcza że później się nie poprawił, a wchodził też w trzecim i czwartym secie. W ataku miał zapis 2/6. Plus za defensywę - sześć odbiorów, 67 proc. pozytywnego przyjęcia.

Artur Szalpuk: bez oceny

Grał za krótko.

Bartosz Kwolek: bez oceny

Nie zagrał.

LIBERO:

Paweł Zatorski: 4

Przyjął 11 zagrywek, nie popełnił błędu, miał 55 proc. pozytywnego odbioru. Szkoda, że bez cudów w obronie. W niej Brazylijczycy wypadli znacznie lepiej od Polaków (28:41).

Damian Wojtaszek: 3+

Też bez błędu w przyjęciu, ale procent pozytywnego odbioru niższy niż u "Zatora" - 45, przy również 11 odebranych zagrywkach. W obronie też za mało widoczny.

Więcej o:
Komentarze (32)
W meczu z Brazylią najlepszy kapitan, ale nie ten. Jeden siatkarz zawiódł najbardziej [OCENY]
Zaloguj się
 • enedue3

  Oceniono 10 razy 10

  Niestety najgorszym siatkarzem na boisku był Drzyzga a nie żaden Śliwka. W drugim secie jego gra roztrwoniła przewagę. Gość był słaby ja lewatywka tudzież papierek toaletowy.

 • ravesky

  Oceniono 13 razy 9

  Śliwka dał złą zmianę? XDDDDD
  Szkoda, że nikt nie pamięta, jak przed tym poważnym błędem (przy którym duży udział miał Drzyzga wystawiając mu zdecydowanie za niską piłkę) skończył dwie akcje, które utrzymały nas w grze.
  Mecz zawalił właśnie Drzyzga. Ostatnio gra po prostu słabo i szkoda, że szans nie dostaje Komenda, który może lepszy nie jest, ale przynajmniej jest niewiele gorszy i nierozpracowany przez rywali

 • ml2403

  Oceniono 8 razy 8

  Coraz większa rolę w siatkówce zaczyna odgrywać libero. Wiele meczy drużyn o wyrównanym poziomie wygrywa właśnie libero. Ta dotychczas traktowana trochę po macoszemu pozycja jako głównie przyjmującego zagrywkę zaczyna być kluczowa w wielu meczach, bo o wyniku bardzo często decydują niuanse. To jest własnie tych kilka piłek co miały wpaść w boisko, a zostało podbitych i skontrowanych. Libero brazylijski grał bardzo dobrze, a niestety nasi, którzy byli podporą drużyny w wielu meczach wypadli słabo. Słabe odbiory w tym kilka na drugą stronę, praktycznie zerowa skuteczność w obronie ataków mijających blok plus kilka rażących błędów w wystawianiu piłek sytuacyjnych praktycznie zadecydowało o wyniku, bo poza trzecim setem i II i tiebreak były do wygrania.

 • pacior4

  Oceniono 11 razy 5

  Drzyzga jest do wymiany, subito
  zacznijmy ogrywac kogoś kogo ojciec nie załatwił mu posady
  wystawy za nisko, jaki na dobrej wysokosci to przeciagniete za antenke, wystawy do leworecznych na lewym ataku za krotkie. krotka z tyłu do Bienka który był w drugej linii w tiebreaku to tylko podsumowanie nieudolnego wystepu. kolejnego nieudolnego wystepu

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 6 razy 4

  Nie mam pojęcia kiedy Heynen zauważy, że Drzyzga nie ma umiejętności grania ze środkowymi i wcale nie zamierza zmienić czegokolwiek w swojej grze, a tak grający rozgrywający nie nadaje się do grania w 1 składzie, bo Polska ma niesamowicie rozwijających się, utalentowanych środkowych - Bieniek, Kochanowski, Lemański, a do tego doświadczonych, bardzo dobrych środkowych, gdy są w formie wybitnych - Kłos, Nowakowski.
  To jest nasza przewaga nad innymi drużynami jakiej nie mieliśmy od lat. Mamy kilku grających zupełnie inaczej środkowych, którymi można rotować w składzie pod przeciwnika, czy w zależności od tego jak radzą sobie danego dnia. Wiele drużyn można przy dobrym przyjęciu po prostu roznieść przez środek, co na przykład robili ruscy, gdy mieli Muserskiego w odpowiednim wieku i w wybitnej formie. Natomiast , by tak się stało to środkowy musi umieć grać piłki przez środek i to takie, jakie lubi dany środkowy.
  Niestety Drzyzga gra niemal wszystkie piłki szybko, ale płasko, a to nie nadaje się do grania z takimi środkowymi, jak Bieniek, Kłos, którzy potrzebują może i wolniejszej, ale wyżej zagranej piłki, gdzie mają więcej opcji do mijania bloku, gdy mogą obrócić się przy ataki, czy ataku nad blokiem, gdy przeciwny blok skoczy za wolno i nie ma warunków fizycznych.

 • maza13

  Oceniono 6 razy 4

  Brazylia zawdzięcza wygraną Drzyzdze , Kubiakowi i Muzajowi. Chyba ,że oglądałem inny mecz.

 • polak_z_hajfy

  Oceniono 3 razy 3

  Ale Śliwka miał i swoje świetne momenty, zauważmy. Tym nie mniej musi wrócić do stabilizacji.

 • 0roman0

  Oceniono 4 razy 2

  Chyba najwyższa pora poszukać na Kubie jakiegoś rozgrywającego który chciałby przyjąć polskie obywatelstwo. Drzyzga gra na tym samym poziomie od lat. Niestety ale to nie jest najwyższy poziom, poziom pozwalający walczyć o najwyższe trofea. W większości gra przeciętnie i często zdarzają się gorsze mecze zwłaszcza gdy przeciwnik jest z najwyższej półki. Zdarzają się też bardzo dobre spotkania ale niestety coraz rzadziej. Dzisiaj praktycznie zneutralizował Leona. Nie można odmówić mu woli walki ale czasami jest tak że zawodnik nie wskoczy na wyższy poziom. Brakuje Zagumnego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX